خانه » نظریات » نظریات در دادرسی مدنی » ارسال دادخواست متقابل از طریق پست به دادگاه، دفاع کتبی محسوب می شود (نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

ارسال دادخواست متقابل از طریق پست به دادگاه، دفاع کتبی محسوب می شود (نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹ و ۲۸ دقیقه ق.ظ

شماره۶۰۲/۹۴/۷                                                                                                                                                                                         ۵/۳/۱۳۹۴

شماره پرونده ۱۹۷۴ ـ ۱/۱۲۷ ـ ۹۳

سؤال

شخصی دعوایی علیه خوانده مطرح می‌کند. وقت رسیدگی تعیین شده و ابلاغ قانونی می‌شود. خوانده وکیل معرفی نکرده، شخصاً حاضر نشده و لایحه‌ای نیز ارسال نکرده است ولی دعوایی با عنوان دعوای تقابل برای این پرونده از طریق پست ارسال کرده است. حال سوال این است ارسال دادخواست تقابل که نشان از اطلاع خوانده (خواهان دعوی تقابل) از پرونده بوده، آیا موجب حضوری شدن پرونده اصلی خواهد بود یا خیر؟

نظریه مشورتی شماره ۲۸۵۵/۹۳/۷ ـ ۱۸/۱۱/۱۳۹۳اداره کل حقوقی قوه قضائیه

طرح دعوای تقابل، یکی از طرق دفاعی است که خوانده اتخّاذ می­کند و بنابراین تقدیم دادخواست تقابل مشمول اطلاق دفاع کتبی مذکور در ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی مدنی بوده و باعث حضوری شدن رأی دعوای اصلی می­شود.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از روزنامه رسمی، سال هفتاد و یک، شماره ۲۰۶۰۰، ویژه نامه شماره ۸۲۸، دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

۲ نظر

  1. سلام علیکم
    خدمت جناب استاد مرادی و همکاران
    در وب سایتی به آدرس https://cheraghdanesh.com/طرح-دعوای-تقابل-هم‌زمان-با-دادخواست-ا
    خواندم ، که به استناد نشست کمیسون قضایی مدنی ۱ ، همزمان می توان دادخواست تقابل را با دادخواست تجدید نظر تقدیم کرد. شماره این نشست کمیسیون قضایی چیست؟ آیا این خبر صحیح است؟
    با تشکر

  2. با درود
    اول- متأسفانه یکی از اشکالات بعضی از سایت ها آن است که منبع مطلب را ذکر نمی کنند که علت آن به هر توجیهی که باشد، پذیرفتنی نخواهدبود، در حالی اعتبار مطالب از نظر خواندگان و حتی موتورجستجوی گوگل به ذکر منبع آن است.

    دوم- نظریه اعلام شده در سایت مندرج در سئوال شما از کتاب مجموعه نشست های قضایی در مسائل قانون آیین دادرسی مدنی که از سوی معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه در سنوات قبل تدوین و گردآوری گردید، اخذ شده باشد و در کتاب موضوع فروش عنوان پرسش و پاسخ آوردده شد!

    سوم- نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه و دادستانی کل کشور که در سنوات اخیر و با متعاقب تصدی سمت حجت الاسلام و الملسمین دکتر محمد مصدق راه اندازی شده است و نیز نظریات قضات در نشست هایی قضایی، برای سایر قضات هیچ الزامی ایجاد نمی کند اما جنبه ارشادی داشته و راهگشا خواهد بود، به ویژه نظریات کمیسیون ماهانه قضات دادگستری استان تهران که بسیار از آن ها تأسی می شود.
    نکته مهمی که در این پیوند باید توجه داشت این است که، اگر قاضی با الهام از نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه تصمیم قضایی اتخاذ کند، عمل وی تخلف نخواهد بود و محمول بر نظر قضایی می شود.

    چهارم- ضمن تقدیر و سپاسگزاری از شما بابت روحیه پژوهشگری و دقت نظرتان که در سئوالات قبلی شما نیز مشهود است، عجالتاً در پاسخ به سئوال شما، باید عنوان شود که امکان تقدیم دادخواست تقابل به همراه دادخواست تجدیدنظرخواهی مانع از پذیرش آن از سوی دادگاه بدوی به عنوان دعوای مستقل (و نه دادخواست تقابل)، نیست. زیرا تقدیم دادخواست تقابل خارج از مهلت تنها سبب الغاء تقابل از آن خواهد بود ولی مانع رسیدگی به آن به عنوان یک دعوای مستقل نیست مگر واجد شرایط مقرر در ماده ۱۰۳ قانون آیین دادرسی مدنی باشد که باشد که در صورت مطرح بودن دعوای اصلی به جهت دعوای مرتبط با دعوای اصلی رسیدگی می شود نه به عنوان دعوای متقابل. در هر صورت، تجویز فوق به هیچ وجه به معنای جواز رسیدگی دعوای تقابل طرح شده در خارج از مهلت قانونی در دادگاه تجدیدنظر نیست.
    بنابراین، آنچه که در نشست قضایی موضوع ارجاع شما آمده است، از جهت فوق صحیح است.

    پنجم- برای پاسخ مشروح به سئوال شما و مسائل مرتبط دیگر، از آنجا که اقتضاء داشت بحث فوق با فروض ممکن یکجا مورد رسیدگی واقع شود، مقاله چند قسمتی با نظر داشت دیدگاه حقوقدانان، رویه قضایی ، نشست های قضایی و نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه با عنوان «ضمانت اجرای طرح دعوای متقابل در خارج از مهلت» تهیه شده که انشاءالله در هفته آتی در قضاوت آنلاین منتشر خواهد شد.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *