تازه‌‌های سایت
خانه >> آموزش صوتی >> آموزش صوتی آیین دادرسی کیفری >> فایل صوتی (۱)، صلاحیت محلی در دادسراهای عمومی و انقلاب در قانون آیین دادرسی کیفری، با تدریس دکتر علی خالقی
دکتر علی خالقی

فایل صوتی (۱)، صلاحیت محلی در دادسراهای عمومی و انقلاب در قانون آیین دادرسی کیفری، با تدریس دکتر علی خالقی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶ و ۴۹ دقیقه ب.ظ

قضاوت آنلاین: دادسرای عمومی ناحیه یازده تهران، در کنار ایفای وظایف محوله، با برگزاری منظم نشست‌های قضای هفتگی در روزهای یکشنه، در امر آموزش قضات آن ناحیه نیز فعال، پیشگام و نمونه است. این امر حاصل توجه وافر سرپرست محترم آن ناحیه آقای فرشاد غلامی منفرد است که به حق به اهمیت امر آموزش همکاران پی برده و در این امر اهتمام ویژه دارند. دعوت استاد دکتر علی خالقی به دادسرای مزبور نیز در زمره یکی از تلاش های فوق است که جا دارد از تلاش آن مقام قدردانی به عمل آید.

امروز اولین قسمت از آموزش فایل صوتی دکتر علی خالقی با عنوان «صلاحیت محلی در دادسراهای عمومی و انقلاب در قانون آیین دادرسی کیفری» را در قضاوت آنلاین آماده دانلود نمودیم. در این فایل استاد ضمن اشاره به ماده ۳۱۷ قانون آیین دادرس کیفری، به بحث در صلاحیت محلی و فواید رفع اشکالات آن در تشخیص صلاحیت نسبت به دادسراهای دیگر شهرها از یک حوزه قضایی به دیگر حوزه قضایی و نواحی یک شهر بزرگ از یک ناحیه به ناحیه دیگر آن شهر، شرح ماده ۱۱۶ قانون آیین دادرس کیفری، چهار محل شروع به تحقیق در این ماده و تفاوت های هریک با هم و این که تا چه زمانی برای مقام تحقیق دادسرا تکلیف ایجاد می‌کند، صلاحیت محلی دادسرا در این ماده، چرا قانونگذار اولین و اساسی‌ترین ضابطه تعیین صلاحیت محلی، محل وقوع جرم انتخاب کرد. محل اقامت متهم، محل کشف جرم چست و چه تفاوت با محل اطلاع از جرم دارد، محل دستگیری متهم کجاست، شرح کامل این که مراد از محل وقوع جرم، بستر حقوقی و شرط مقدماتی وقوع جرایم در برخی آنها و نقش آن در تعیین محل وقوع جرم که در این راستا مثال ها برای جرایم چک بلامحل، ترک انفاق، کلاهبرداری رایانه ای و خیانت در امانت در نظر گرفته شد که مورد اخیر به صورت تفصیلی مورد بررسی قرار می گیرد و مصداقی از خیانت در امانت بیان می شود که ترک فعل، رکن مادی آن را تشکیل می دهد نه فعل مثبت مادی که علی الاصول رکن مادی این جرم را تشکیل می دهد، تشریح قانون مجازات عاملین متخلف در امر حمل و نقل کالا مصوب ۲۳ فروردین ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی و نقد رأی وحدت رویه شماره ۵۴۷ هیأت عمومی دیوان عالی کشور در خصوص صلاحیت مرجع رسیدگی به جرم خیانت در امانت از نوع ترک فعل، نحوه تشخیص صلاحیت در جرایم دو جزیی مثل کلاهبرداری که هریک در یک شهر خاص واقع شده باشد، اختلاف در صلاحیت میان دادسرا و دادگاه و نحوه حل آن و در نهایت پاسخ به چند پرسش قضات حاضر در جلسه می پردازند.

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

۴ نظر

  1. لطفا از این نشست ها بیشتر درج کنید .سپاس

  2. با درود
    از حس قدرشناسی شما سپاسگزارم.
    فایل دیگری از استاد که ادامه جلسه برگزاری شده است نیز در دست داریم که انشاء الله پس از ویرایش منتشر خواهد شد.

  3. سلام. لطفا قسمت یا قسمت‌های دیگر این آموزش را هم در سایت قرار دهید.

  4. با درود
    قسمت دوم فایل صوتی دکتر علی خالقی هنوز منتشر نشده است ولی در نوبت ویرایش قرار دارد. برای اطلاع از تاریخ انتشار در خبرنامه سایت و نیز کانال قضاوت آنلاین عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *