خانه >> آموزش صوتی >> آموزش صوتی حقوق جزای اختصاصی >> فایل صوتی جایگاه دروغ در جرم کلاهبرداری سنتی به همراه پرسش و پاسخ، دکتر عباس شیخ الاسلامی
دکتر عباس شيخ الاسلامي
دکتر عباس شيخ الاسلامي

فایل صوتی جایگاه دروغ در جرم کلاهبرداری سنتی به همراه پرسش و پاسخ، دکتر عباس شیخ الاسلامی

قضاوت آنلاین: جایگاه دروغ در جرایم جعل و کلاهبرداری توسط کتر عباس شیخ‌الاسلامی، استادیار دانشگاه، رئیس سابق دانشکده حقوق و رئیس فعلی دانشگاه خراسان رضوی، وکیل دادگستری و عضو سابق دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری در نشست قضایی قضات تهران تدریس شد. قسمت اول آموزش را پیشتر با عنوان ” جایگاه دروغ در جرم جعل” در سایت قضاوت آنلاین قراردادیم و اینک قسمت دوم آن با عنوان “جایگاه دروغ در کلاهبرداری” که حاوی نکات بسیار مهمی در خصوص کلاهبرداری است را متأسفانه با تأخیر زمانی آماده انتشار نمودیم که می‌توانید به رایگان دانلود کنید.

در آموزش حاضر، دکتر عباس شیخ الاسلامی به نحوه شکل‌گیری جرم جدیدی به نام کلاهبرداری و جدایی آن از سرقت در حقوق فرانسه، انگلستان و ایران، ارکان جرم کلاهبرداری، انواع وسایل متقلبانه، انتقادهای وارده بر ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، مقایسه آن با ماده ۱۳ (۷۴۱) قانون جرایم رايانه‌اي مصوب ۵/۳/۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی، مقصود از دروغ ساده و مرکب و این که کدامیک هسته جرم کلاهبرداری را تشکیل می‌دهد، بحث سلبی دروغ در کلاهبرداری، مقصود از وسیله متقلبانه و ارتباط آن با دروغ و پرونده معروف نماز آیات دو رکعت است یا سه رکعت و بردن فرش‌ها، معیارهای تشخیص دروغ، تقلب و فریب، مفهوم وسیله متقلبانه و معیارهای دروغ مرکب و ۵ تقسیم‌بندی وسیله متقلبانه براساس رویه قضایی فرانسه و ایران برای تمییز وسیله متقلبانه و دروغ مرکب از ساده که آشنایی به این تقسیم بندی معیارهای تشخیصی مؤثری در تمییر کلاهبرداری از غیر آن به ما خواهد داد، تشریح این اصلاح رایج که “کلاهبرداری محصور در تقلب است و تقلب هم محصور است در وصف و نوع و غیرمحصور و تمثیلی است در مصادیق“، مفهوم موهوم بودن، موهوم جزیی و کلی در ماده یک قانون تشدید و نقش آن در تحقق رکن مادی جرم کلاهبرداری، این که آیا عمل تبلیغات دروغین در صدا و سیما از سوی شرکت های تولید و فروش کالاها کلاهبرداری است یا خیر، فرق قانون اعمال نفوذ ناروا با کلاهبرداری و توصیه از تجربه وکالت خود به وکلای حاضر در ارتباط با این قانون، مقایسه شرکت های هرمی و کلاهبرداری، مقصود از تقسیم‌بندی در جرم‌شناسی، جرائم براساس فسفر و کلسیم به همراه شرح هر قسمت با مثال‌های متعدد و تحلیل کارگاهی چند پرونده مشهور از جمله پرونده انرژی درمانی در مشهد که منتهی به احاله آن به دادسرای عمومی تهران گردید و بر حسب اتقاق یکی از بازپرسانی که بخشی از آن را در این شهر رسیدگی نمود نیز در جلسه حضور داشته که به توضیحاتی در مورد این پرونده می‌پردارند، تحلیل جزایی یک پرونده بسیار جالب مربوط به سوء استفاده یکی از مؤسسات آموزشی کنکوری در کشور از یکی از قبول شدگان رتبه برتر کشور از این حیث که آیا عمل مؤسسه کلاهبرداری است یا خیر، تفاوت کلاهبرداری (تدلیس جزای) با تدلیس مدنی، ماهیت عملکرد شرکت های هرمی، قماربازی، نیرنگ در قمار، هدف‌گیری با تفنگ، انرژی درمانی، کف بینی، از این حیث که آیا از مصادیق کلاهبرداری محسوب می شود یا خیر، از مباحثی است که استاد در این آموزش به آن می پردازند. در نهایت پاسخگویی به پرسش های مهم و کاربردی قضات در اثناء آموزش و حتی پس از اتمام جلسه که به جهت حجم زیاد آموزش، جهت سهولت دانلود فایل اصلی به دو قسمت آموزش اصلی و پرسش و پاسخ تفکیک گردید.

پیشنهاد اکید می‌شود که فایل‌ها را دانلود نموده و با دقت همراه با نت‌برداری نکات مهم، گوش کنید تا دانش شما نسبت به هر آنچه نسبت به کلاهبرداری نیاز دارید تکمیل شود.

آموزش اصلی

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، با پیشینه‌ی قضایی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

۲ نظر

  1. با سلام
    پاسخ منفی است. مراد از وسایل تقلبی، یک سری امور مادی خارجی است که شخص مرتکب برای قبولاندن دروع و امر غیرواقعی خود به محنی علیه (شاکی) آن را به بکار می برد تا این شخص را مورد اغفال قرار دهد. این وسایل باید صلاحیت و قابلیت تغییر حقیقت را داشته باشند. معیار تشخیص آن در نظام‌های کیفری جهان متفاوت است، بعضی از ضابطه قانونی، برخی قضایی و عده ای از ترکیبی از این دو استفاده می کنند.
    در خصوص وسیله تقلبی در جرم کلاهبرداری و ماهیت آن مباحث زیادی مطرح است که طرح آن از حوصله نظر یک پست خارج است.

  2. با سلام و وقت بخیر
    آیا صرف وجهه متدین و مذهبی که شاکی ادعا کند چون بنظر فرد دینداری بود به وی اطمینان کردم از وسائل متقلبانه محسوب می شود؛ملاک وسیله متقلبانه چیست؟

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *