خانه >> بیوگرافی >> اساتید حقوق >> زندگی نامه دکتر محمود آخوندی اصل؛ قاضی دادگستری و استاد دانشگاه
اتوبیوگرافی دکتر محمود آخوندی اصل

زندگی نامه دکتر محمود آخوندی اصل؛ قاضی دادگستری و استاد دانشگاه

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱ و ۵۵ دقیقه ب.ظ

استاد دکتر محمود آخوندي در روز ۲۰ اسفند ۱۳۱۲ هجري شمي در شهرستان اهر ديده به جهان گشود. مادرش فاطمه فقهي و پدر جد او عزير فقهي است. تحصيلات ابتداي، متوسط و دوره مقدماتي خود را در اهر و تبريز گذراند. سپس وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۰ از دانشگاه نيوشاتل سوئيس درجه دکتري P.H.D. گرفت.

پس از بازگشت به وطن، سمت هاي مختلفي چون دادياري دادسراهاي کرج و تهران، بازپرسي دادسراي تبريز، رياست دادگاههاي جنجه، جنايي، مدير مسئولي مجله دادگستري، مستشار اداره حقوقي [اداره کل حقوقي تدوين قوانين قوه قضاييه]، نماينده دادگستري در کميسيون عرايض مجلس شوراي ملي و سنا داشتند.

با تدريس در دانشکده حقوق شهيد بهشتي از سال ۱۳۲۴ هجري شمسي، دانشگاه تهران و چند دانشگاه معتبر به تربيت چند صد مدرس، دادرس و پژوهشگر پرداختند و نيز مدرس دوره هاي متعدد کار آموزان قضايي قضات بودند.

ايشان راهنماي بيش از ۸۰۰ رساله کارشناسي ارشد و دکتر، ارائه افزون بر ۹۰ مقاله علمي، رياست گروه حقوق جزا و جرم شناسي دانشگاه قم و تدوين ۱۱ جلد کتاب آیین دادرسی کیفری که تاکنون تنها ۶ جلد آن به دفعات به چاپ رسيده است.

از اين حقوق‌دان برجسته ايراني به عنوان «پدر حقوق جزای نوین ایران» نام برده می‌شود.

خوشبختانه، اين افتخار نصبب شد تا در دوره کارآموزي قضايي، در درس آيين دادرسي کيفري از محضر ايشان تلمذ نمايم. نيک بخاطر دارم، هيچگاه متهم را به نام متهم ذکر نمي کرد بلکه با لفظ متهم نگونبخت نام مي برد. هرگاه مي خواست مثالي از پرونده بيان کند يا قرار تأميني را شرح دهد بيان مي داشت: آقاي ابليسي شيطاني، متهم نگنبختي که به يک فقره قتل عمدي و دو فقره کلاهبرداري تحت تعقيب بود …

استاد دکتر محمود آخوندی ، در روز ۲ فروردين ماه ۱۳۹۴ در سن ۸۱ سالگي دار فاني را ودا گفت.

روحش شاد

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *