خانه >> قوانین >> قوانین حقوقی دیگر >> قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی
قانون مدنی ایران با اصلاحات و الحاقات بعدی

قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی

قضاوت آنلاینقانون مدنی ایران در سه ادوار قانونگذاری ۶، ۹ و ۱۰ در قبل از انقلاب وضع شد، به این معنا که ماده ۱ الی ماده ۹۵۵ (صفحات ۲۱۵ – ۱۰۰ مجموعه دوره نهم) در دوره ششم قانونگذاری به موجب ماده واحده مصوب ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۰۷ (صفحه ۱۱۷ مجموعه دوره ششم) اجازه اجراء داده شد، ماده ۹۵۶ الی ماده ۱۲۰۶ در سال های ۱۳۱۳ و ۱۳۱۴ در دوره نهم قانونگذاری و ماده ۱۲۰۷ الی ماده ۱۳۳۵ در دوره دهم قانونگذاری تصویب شد. همچنین بعد از انقلاب این قانون در تاریخ‌های ۱۳۴۸/۸/۲۹ (اصلاحی)، ۱۳۶۱/۱۰/۸ (اصلاحی آزمایشی)، ۱۳۷۰/۸/۱۴ و ۱۳۸۱ و  ۱۳۸۲/۹/۸ (مجمع تشخص مصلحت نظام) نیز اصلاحات و الحاقاتی در برخی از مواد آن صورت گرفت و حتی بعضی از مواد آن نسخ شد که تماماً در متن حاضر لحاظ شد و مواد سابق هم به صورت زیرنویس آورده شد.

قانون مدنی مصوب ۱۸ اردیبهشت ۱۳۰۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی

مقدمه

در انتشار و آثار و اجراء قوانین بطور عموم

ماده ۱ (۱۳۷۰/۸/۱۴)- مصوبات مجلس شورای اسلامی و نتیجه همه پرسی پس از طی مراحل قانونی به رئیس جمهور ابلاغ می شود. رئیس جمهور باید ظرف مدت پنج روز آنرا امضا و به مجریان ابلاغ نماید و دستور انتشار آنرا صادر کند و روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از ابلاغ منتشر نماید.
تبصره – در صورت استنکاف رئیس جمهور از امضا یا ابلاغ در مدت مذکور در این ماده به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت مصوبه را چاپ و منتشر نماید.

زیرنویس:

ماده ۱ – قوانین باید در ظرف سه روز از تاریخ توشیح به صحه ملوکانه منتشر شود .
ماده ۱(اصلاحی آزمایشی ۱۳۶۱/۱۰/۸)- مصوبات مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور ابلاغ و رئیس جمهور باید ظرف ۵ روز آن را امضا و به دولت ابلاغ نموده و دولت در موظف است ظرف مدت ۴۸ ساعت آنرا منتشر نماید .
تبصره – در صورت استنکاف رئیس جمهور از امضاء یا ابلاغ به دولت در مهلت مقرر دولت موظف است مصوبه یا نتیجه همه پرسی را پس از انقضای مدت مذکور ظرف چهل و هشت ساعت منتشر نماید.

ماده ۲ (اصلاحی ۱۳۴۸/۸/۲۹)- قوانین پانزده روز پس از انتشار در سراسر کشور لازم‌الاجرا است مگر آن که در خود قانون ترتیب خاصی برای موقع اجرا مقرر شده باشد.

زیرنویس:
ماده ۲ – قوانین در تهران ۱۰ روز پس از انتشار و در ولایات بعد از انقضاء مدت مزبور به اضافه یک روز برای هر شش فرسخ تا تهران لازم الاجراء است مگر اینکه خود قانون ، ترتیب خاصی برای موقع اجراء مقرر کرده باشد.

ماده ۳ – انتشار قوانین باید در روزنامه رسمی به‌عمل آید.

درباره ی مدیر سایت

دانشجوي کارشناسي ارشد حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... که فاقد آن ایرادات باشد را تأسیس نمایم که به لطلف خدا در سال گذشته میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً به معادله ریاضی پاسخ صحیح دهید. محدوديت زماني آزار دهنده است.لطفاً کد امنيتي را مجدد بازگذاري کنيد.