تازه‌‌های سایت
خانه >> نظریات >> نظریات مشورتی در امور حقوقی >> نظریات در حقوق خانواده >> اهدای جداگانه تخمک یا اسپرم به زوجین نابارور نیازمند حکم دادگاه خانواده نیست (نظریه مشورتی شماره ۲۰۲ اداره کل حقوقی قوه قضاییه)
جنین انسان

اهدای جداگانه تخمک یا اسپرم به زوجین نابارور نیازمند حکم دادگاه خانواده نیست (نظریه مشورتی شماره ۲۰۲ اداره کل حقوقی قوه قضاییه)

تاریخ: ۲۶/۸/۱۳۹۳

شماره: ۲۰۲۲/۹۳/۷

شماره پرونده: ۹۵۶-۱۶/۹-۹۳

نظریه مشورتی شماره ۲۰۲/۹۲/۷ کمیسیون قوانین مدنی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

هر چند در بند ب ماده ۶ آیین نامه اجرایی قانون نحوه اهداء جنین به زوجین نابارور مصوب ۸۳ از جمله تکالیف مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری، دریافت و نگهداری رأی قطعی مرجع قضایی از متقاضی بیان شده، لیکن با توجه به کلی و مجمل بودن این بند، برای روشن شدن این که رأی مرجع قضایی ناظر به چه موضوعی است، باید به سایر مواد قانون مزبور مراجعه نمود که با عنایت به ماده ۲ قانون نامبرده و ماده ۵ آیین نامه آن، مشخص می گردد که تنها تقاضایِ “دریافت جنین اهدایی”، منوط به صدور حکم دادگاه می باشد و موارد دیگری همچون اهدای جداگانه تخمک یا اسپرم مشمول این حکم نیست. ضمنا بند ۱۷ ماده ۲ قانون حمایت خانواده ۹۱ (در بیان صلاحیت دادگاه خانواده) نیز که صرفاً به اهدای جنین اشاره نموده (نه اسپرم) مؤید مراتب مذکور است./ن

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=14206

درباره ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *