تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی قضات دادگستری >> زندگی نامه موسی سرابندی؛ قاضی دادگستری
موسی سرابندی قاضی دادگستری

زندگی نامه موسی سرابندی؛ قاضی دادگستری

آخرین ویرایش: ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۰ و ۴۶ دقیقه ب.ظ

موسی سرابندی، فرزند جعفر قلی خان، در سال ۱۲۸۲ (ش.) در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را با فراگیری علوم فقهی و اصول در حوزه‌های علمیه تهران آغاز كرد و دوره‌های عالی را در كنار دوره متوسطه (رشته ریاضی، دارالفنون) به پایان رساند. در سال ۱۲۹۸ (ش.) به مدرسه عالی علوم سیاسی رفت و لیسانس گرفت. سپس به كادر وزارتت خارجه پیوست و به همكاری مستقیم با علی اكبر خان داور پرداخت. پس از تشكیل دادگستری نوین، به دلیل احاطه‌ای كه بر زبانهای انگلیسی و فرانسه و همچنین علوم فقهی و شرعی داشت، به وزارت دادگستری منتقل شد.

سرابندی در سال ۱۳۱۰ (ش.) با رتبه ۸ قضایی به دادستانی شهر تهران منصوب شد. سپس دادستان خراسان، اصفهان و آذربایجان شد. در سال ۱۳۲۶ (ش.) با رتبه ۱۱ قضایی به ریاست دادگستری استان فارس منصوب شد. در سال ۱۳۲۸ (ش.) مدتی كفیل استانداری استان فارس بود و در ۱۳۲۹ (ش) مدیریت كل قضایی وزارت دادگستری را بر عهده گرفت.

در سال ۳۰-۱۳۲۹ (ش.)، در دوران وقایع ملی شدن صنعت نفت و نخست وزیری دكتر مصدق و بروز اختلافات سیاسی در منطقه بحران زده خوزستان، به استانداری این استان منصوب شد و نقشی اساسی در خلع ید كمپانی نفت ایران و انگلیس و تثبیت دولت مركزی و ملی شدن صنعت نفت ایفا كرد. سپس استاندار كرمانشاهان شد و تاثیر چشمگیری در حل اختلاف موجود در میان ایلات این منطقه داشت. بعدها رئیس ثبت كل كشور، مدرس دانشكده حقوق و مستشار دیوان عالی كشور شد.

موسی سرابندی، پس از ۶۰ سال عمر با عزت، در چهاردهم فروردین ماه ۱۳۴۲ (ش.) بر اثر ابتلاء به سرطان خون بدرود حیات گفت. پیكرش در امامزاده عبدالله (س.) شهر ری تهران به خاك سپرده شده است.

منبع: قضاوت آنلاین

به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=15200

درباره ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *