خانه >> وبلاگ >> پزشکی >> کرونوتراپی و تأثیر ساعت داخلی بدن در آن
کرونوتراپی
کرونوتراپی

کرونوتراپی و تأثیر ساعت داخلی بدن در آن

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱ و ۴۶ دقیقه ب.ظ

دانش تنظیم درمان های دارویی با ساعت داخلی بدن بیمار را کرونوتراپی گویند. دانشی که در آن بیمارها، هماهنگ با ساعت داخلی بدنشان مداوا می شوند. دانشی که از تنظیم درمان های دارویی با ساعت داخلی بدن صحبت می کند.

مثلاً در بیماری رماتیسم مفصلی، زمانی تزریق دارو صورت می گرد که سیستم ایمنی بدن فقط برای چند ساعت ضعیف شود. در ابتداء محققان از بدن بیمار خون می گیرند و نمونه آن را بررسی می کنند تا بهترین زمان برای تزریق داروها را پیدا کنند.

گاهی فقط با تغییر زمان تزریق داروهایی مثل شیمی درمان می توان از عوارض جانبی داروها جلوگیری کرد.

محققان عقیده دارند که اگر دارو ها دقیقاً در زمان درست تزریق شوند، می توان از شدت پیشرفت بیماری جلوگیری کرد زیرا آن وقت دارو به موقع از بدن دفع می شود و بدن بیمار بیشتر روز عاری از دارو است و در نتیجه احتمال بروز عوارض جانبی کمتر است.

در پاریش از دانش کرونوتراپی روی بعضی از بیماران مبتلا به سرطان استفاده شده است. یکی از بیماران بعد از شیمی درمانی عوارضی مثل تهوی شدید و خستگی بیش از حد داشت اما با تغییر زمان داروهایش از روز به شب این عواض رفع شد.

پروفسور فرانسیس لوی از بیمارستان پل بروس در پاریس که از جمله پزشکان پیشگام در زمنیه داروهای براساس ساعت بدن هست، عقیده دارد که نتایج آزمایش های بالینی اولیه امیدوار کننده است. کرونوتراپی مسمومیت اولیه ناشی از روش های درمانی را کم می کند و چون با ساعت بدن بیمار تنظیم شده در نیتجه کیفیت زندگی بیمار بهتر شده و شانس زنده بودن او بالا می رود.

کرونوتراپی هنوز اول راه است. هرچه پزشکان بیشتر به اهمیت ساعت بدن آگاه شوند، از این روش درمانی هم بیشتر استفاده می کنند.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *