خانه » بیوگرافی » قضات دادگستری » زندگی نامه رضا قلی هدایت ملقب به نیرالملک؛ قاضی دادگستری
رضا قلی هدایت معروف به نیرالملک

زندگی نامه رضا قلی هدایت ملقب به نیرالملک؛ قاضی دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ و ۴۴ دقیقه ب.ظ

رضا قلی هدایت ملقب به نیرالملك، فرزند جعفر قلی خان نیرالملك و نوه رضا قلی خان هدایت (امیرالشعرا)، در هفدهم ذی القعده سال ۱۲۸۸ هجری (هـ .ق.) در تهران به دنیا آمد. پس از طی دوره مقدماتی و تحصیل در مدرسه دارالفنون، تسلط كاملی بر ادب فارسی و زبان خارجی یافت.

هدایت در سال ۱۳۱۳ (هـ . ق.) به نیابت مدرسه دارالفنون منصوب شد و به دلیل جدیت در تعلیم، نشان‌های علمی متعددی دریافت كرد. در سال ۱۳۲۹ (هـ .ق.) معاونت كل وزارت معارف و اوقاف و فوائد عامه را بر عهده گرفت و در كنار این پست، عضویت در شورای عالی معارف نیز به وی تفویض شد. پس از تشكیل دادگستری نوین، به پیشنهاد مستوفی الممالك به ریاست محكمه انتظامی قضات منصوب شد. سرانجام به ریاست دیوان عالی كشور انتخاب شد و این آخرین سمت قضایی او بود.

یكی از وقایع مهم زندگی قضایی هدایت، شركت در محاكمه نصرت الدوله فیروز (وزیر مالیه) و منصور الملك (وزیر طرق) در دیوان عالی تمیز (محكمه جنایی) بود.

آخرین فعالیت قضایی هدایت، ایراد نطقی كوتاه در پایان محاكمه حسینعلی منصور بود و پس از آن بازنشسته شد.

رضا قلی هدایت (نیرالملك)، در سال ۱۳۲۴ (ش) به دلیل بیماری طولانی، دار فانی را وداع گفت.

منبع: قضاوت آنلاین

به نقل از مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *