تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی قضات دادگستری >> زندگی نامه سید حبیب الله طهرانی شبیری، قاضی دادگستری
سید حبیب الله شبیر

زندگی نامه سید حبیب الله طهرانی شبیری، قاضی دادگستری

آخرین ویرایش: ۳ مرداد ۱۳۹۶ ، ساعت ۰۸ و ۰۲ دقیقه ب.ظ

سید حبیب الله شبیر (یا سید حبیب الله طهرانی شبیری، سید حبیب الله شبیری) فرزند سید عزیزالله خان خلف آقا میرزا سید تقی طهرانی، در سال ۱۳۵۱ (ش.) در تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را در فقه و اصول و علوم دینی، نزد میرزا حسن آشتیانی فرا گرفت. آنگاه برای ادامه تحصیلات به نجف اشرف رفت و سالیان دراز به تحصیل علوم عقلی و نقلی پرداخت و در محضر آخوند ملاكاظم خراسانی به فراگیری فقه و اصول پرداخت و از ایشان اجازه اجتهاد دریافت كرد.

شبیر پس از بازگشت به ایران، به جنبش مشروطه پیوست. در دوره اول مجلس شورای ملی از طرف روحانیون و وعاظ انتخاب و به مجلس رفت.

سید حبیب الله طهرانی شبیری از طرف علی اکبر داور برای ریاست تشكیلات عدلیه در آذربایجان انتخاب شد ولی وی قبول این سمت را موكول به شرایطی نمود و آن شرایط این بود:  اولاً: رتبه ایشان نباید كمتر از رتبه رئیس دیوانعالی تمیز باشد. ثانیاً :حقوق دریافتی او هم نباید كمتر از رئیس دیوانعالی تمیز بشود.  ثالثاً: ایشان تغییر لباس نخواهد داد با همان كسوت روحانیت در مقر ریاست استیناف آذربایجان به انجام وظایف خواهد پرداخت.  رابعاً: فقط این سمت را برای مدت دو سال عهده دار خواهد شد و پس از آن با همان رتبه قضایی بازنشسته شود. مرحوم داور شرایط چهارگانه آقای شبیری را قبول نمود و ابلاغ قضایی وی را صادر کرد.

شبیری در سال ۱۳۳۰ (هـ . ق.) وارد خدمت قضایی در عدلیه شد. در سوم جمادی الاول همین سال به وكالت عمومی پاركه دیوان عالی تمیز منصوب شد و پس از مدتی، مشاورت دیوان عالی تمیز را بر عهده گرفت. در نهم جمادی الاخر ۱۳۳۰ (ش) مدعی العموم محاكم استیناف تهران شد. از این تاریخ تا سال ۱۳۰۶-۱۳۰۵ (ش) مشاغل مختلفی را بر عهده گرفت كه عبارتند از: مشاور [مستشار] دیوان عالی تمیز (۱۲۹۲ ش)، مدعی العموم دیوان عالی تمیز (۱۲۹۴ ش)، عضو دیوان عالی تمیز (۱۲۹۴ ش)، رئیس محاضر و محاكم شرع (تا سال ۱۳۰۰ ش)، مشاور دیوان عالی تمیز (۱۳۰۰ ش)، مستشار دیوان عالی تمیز (۱۳۰۲ ش) و نهایتاً دادستان كل كشور. پس از گشایش دادگستری نوین نیز عمدتاً ریاست دادگاه شرع تهران را بر عهده داشت.
سید حبیب الله شبیری در سال ۱۳۲۵ شمسی در تهران درگذشت و آثار خیریه زیادی از خود بر جای نهاد.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷ و ماهنامه قضاوت، سال اول، شماره اول، ص۳۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=16060

درباره ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *