خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی قضات دادگستری >> زندگی نامه شیرین عبادی، قاضی دادگستری
شیرین عبادی

زندگی نامه شیرین عبادی، قاضی دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹ و ۵۴ دقیقه ب.ظ

شیرین عبادی، فرزند محمدعلی عبادی، در سال ۱۳۲۶ (ش.) در همدان به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در مدارس فیروزكوهی و گیو همدان و تهران به پایان رساند و دوره متوسطه را در دبیرستان‌های انوشیروان دادگر و رضاشاه گذراند. در سال ۱۳۴۴ (ش.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۸ (ش.) لیسانس قضایی گرفت. در سال ۱۳۵۰ (ش) موفق به دریافت فوق لیسانس حقوق خصوصی شد.

عبادی در سال ۱۳۴۹ (ش.) به كادر قضایی دادگستری پیوست و به عنوان دادرس علی البدل دادگاه بخش تهران شروع به كار كرد. دیگر عناوین شغلی وی عبارتند از: دادرس علی‌البدل دادگاه شهرستان تهران، رئیس شعبه ۲۴ دادگاه شهرستان تهران، مستشار اداره حقوقی دادگستری، نخستین زن رئیس كل دادگاه شهرستان (۱۳۵۶ ش.).

شیرین عبادی در خلال این سال‌ها قضاوت، خانم عبادی به تدریس در دانشگاه‌ها مشغول بوده و از سال ۱۳۶۳ (ش.)، كه بازنشسته شده است، به نگارش كتابهای حقوقی ، تدریس حقوق تجارت در دانشگاه‌ها و دوره فوق لیسانس و دكترای شهرسازی معماری (درس حقوق و قوانین شهری) مشغول هستند.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی خانم عبادی عبارتند از: ۱- حقوق ادبی و هنری ۲- حقوق پزشكی ۳- حقوق معماری ۴- حقوق پناهندگان ۵- تاریخچه اسناد حقوق بشر در ایران ۶- حقوق جنایی (مرحوم دكتر عبدالحسین علی آبادی – همكار) ۷- حقوق كودك كه توسط سازمان ملل به زبان انگلیسی برگردان شده است.

خانم عبادی برنده جایزه صلح نوبل نیز می باشد. همچنین خیابانی در شهر پواتیه که در نزدیکی پاریس قرار دارد و دومین شهر با اهمیت دانشگاهی در این کشور محسوب می‌شود، به نام وی شد. وی اینک در خارج از کشور زندگی می‌کند.

منبع: قضاوت آنلاین، به نقل از مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *