تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی اساتید حقوق >> زندگی نامه دکتر سید حسن امامی، استاد حقوق مدنی
دکتر سید حسن امامی
دکتر سید حسن امامی

زندگی نامه دکتر سید حسن امامی، استاد حقوق مدنی

دكتر سید حسن امامی، در سال ۱۲۸۱ (ش.) در تهران به دنیا آمد. پدرش امام جمعه و جماعت بود و به همین دلیل، پس از پایان تحصیلات مقدماتی در مدرسه پروكیمنیاژ كه توسط روس‌ها اداره می‌شد، برای فراگیری علوم فقهی و دینی، ادبیات عرب، منطق و سایر علوم عالیه به حوزه علمیه نجف اشرف رفت و به درجه اجتهاد نائل آمد. پس از مدتی به منظور فراگیری علم حقوق نوین به سوئیس رفت (۱۳۰۷ ش.). پس از پنج سال اقامت و تحصیل در رشته حقوق خصوصی در دانشكده حقوق دانشگاه لوزان، در سال (۱۳۱۲ ش.) با ارائه پایان نامه خود تحت عنوان «اساس قضایی مهر در فقه شیعه اسلام» موفق به اخذ درجه دكترای حقوق شد.

در سال ۱۳۱۳ (ش.) به ایران بازگشت و در مدرسه عالی حقوق و دانشكده معقول و منقول به تدریس تاریخ حقوق و حقوق اسلام پرداخت. در سال ۱۳۱۷ (ش.) در تشكیلات دادگستری نوین به شغل قضایی منصوب شد. در سال ۱۳۲۳ (ش.) ریاست كل دادگاه‌های شهرستان تهران را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۱۷ (ش) در دانشكده حقوق و علوم سیاسی تهران به تدریس حقوق ثبت اسناد و اصول محاكمات حقوقی در مقاطع مختلف پرداخت. در سال ۱۳۳۶ (ش.) دروس حقوق مدنی نخستین دوره دكترای حقوق را تدریس كرد. پس از چند سال تدریس درسهای حقوق مدنی و شرح قانون مدنی، به درخواست دانشجویان كه به كتابهای مدون حقوق مدنی دسترسی نداشتند، برای تهیه كتابی در این زمینه به لوزان سوئیس سفر كرد. با فراغتی كه در این سفر به دست آورد، شش جلد كتاب حقوق مدنی را براساس یادداشتها، جزوه‌ها، كتابهای فقهی و حقوقی و منابع دیگر به رشته تحریر در آورد. این كتابها تاكنون بارها تجدید چاپ شده و هنوز هم یكی از اصلی ترین مراجع تدریس در دروس دانشگاهی حقوق مدنی به شمار می‌آید.

دكتر امامی، پس از سالها تدریس و ریاست گروه حقوقی خصوصی و اسلامی دانشكده حقوق و انتخاب شدن به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۶ (ش.)، به درخواست خودش بازنشسته شد (۱۳۴۷ ش.)، اما گاهی در دانشكده حقوق دانشگاه ملی سابق (شهید بهشتی كنونی) تدریس می‌كرد.

دكتر سید حسن امامی ، در سال ۱۳۵۸ (ش.) بر اثر بیماری سرطان و در حالی كه در ماه‌های آخر عمر قادر به تكلم نبود و در اغما به سر می‌برد، چشم از جهان فرو بست. پیكرش در یكی از گورستانهای سوئیس به خاك سپرده شده است.

منبعقضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=16637

درباره ی مدیر سایت

دانشجوي کارشناسي ارشد حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و … که فاقد آن ایرادات باشد را تأسیس نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *