خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، استاد حقوق تجارت و اقتصاد
دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه
دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه

زندگی نامه دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، استاد حقوق تجارت و اقتصاد

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴ و ۱۳ دقیقه ب.ظ

دكتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، فرزند اعظم الدوله زنگنه، در سال ۱۲۸۳ (ش.) در كرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رساند و در سال ۱۳۰۱ (ش.) به مدرسه عالی علوم سیاسی تهران رفت. در سال ۱۳۰۵ (ش.) و پس از دریافت دیپلم عالی، وارد مدرسه عالی حقوق شد و یك سال بعد، به دلیل داشتن دیپلم عالی به دادگستری دعوت شد و كار قضایی خود را به عنوان عضو اداره تهیه قوانین، آغاز كرد. بعدها منشی محكمه تجارت و عضو علی البدل این محكمه شد.

در سال ۱۳۰۷ (ش.) پس از دریافت لیسانس در رشته حقوق شاخه اداری، با نخستین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد. در سال ۱۳۰۹ (ش.) لیسانس مالیه و در سال ۱۳۱۰ (ش.) لیسانس حقوق و در سال ۱۳۱۱ (ش.) دیپلم عالی حقوق عمومی خود را از مدرسه عالی علوم سیاسی پاریس گرفت. یك سال بعد (۱۳۱۲ ش.) دیپلم عالی اقتصاد را دریافت كرد و سرانجام با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «نفت ایران» موفق به اخذ درجه دكترای علم اقتصاد شد.

زنگنه پس از بازگشت به ایران، به تدریس علم اقتصاد و بانك و پول در دانشكده حقوق و علوم سیاسی تهران پرداخت. بعدها به معاونت دانشكده و در سال ۱۳۲۳ (ش.) به استادی كرسی حقوق تجارت سال دوم دانشكده حقوق منصوب شد. در فاصله سالهای ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۹ (ش.) عهده‌دار ریاست دانشكده حقوق دانشگاه تهران بود.

دكتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، در بیست و هشتم اسفندماه ۱۳۲۹ (ش.) به ضرب گلوله‌ای كه توسط یكی از دانشجویان شلیك شده بود، به سختی مجروح شد و در هشتم فروردین ماه ۱۳۳۰ (ش.) در یكی از بیمارستانهای تهران درگذشت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *