خانه >> بیوگرافی >> اساتید حقوق >> زندگی نامه دکتر احمد هومن، قاضی، وکیل دادگستری، استاد کیفرشناسی و علم زندان ها
دکتر احمد هومن
دکتر احمد هومن

زندگی نامه دکتر احمد هومن، قاضی، وکیل دادگستری، استاد کیفرشناسی و علم زندان ها

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱ و ۰۵ دقیقه ب.ظ

دكتر احمد هومن، در سال ۱۲۸۵ (ش.) در تهران به دنیا آمد. دوره تحصیلات مقدماتی را در تهران طی كرد. سیكل اول متوسطه را در مدرسه علمیه و سیكل دوم متوسطه را در دبیرستان دارالفنون به پایان رساند. در همین سال، با توجه به داشتن تصدیق سیكل اول متوسطه و موفقیت در آزمون ورودی مدرسه عالی حقوق، به تحصیل در مدرسه دارالفنون (صبحها) و مدرسه عالی حقوق (عصرها) به طور همزمان پرداخت. به همین دلیل، در سال ۱۳۰۶ (ش.)، در آن واحد دیپلم متوسطه و لیسانس حقوق خود را از مراكز یاد شده دریافت كرد.

مدتی در دارالمعلمین شیراز به شغل مهمی پرداخت و در سال ۱۳۰۸ (ش.) همراه با دومین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد و پس از هفت سال كسب علم، سرانجام با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «وضع حقوقی زن در ایران» موفق به دریافت دكترای حقوق خصوصی و اقتصاد شد. او همچنین دیپلم عالی مدرسه عالی علوم سیاسی پاریس و دیپلم عالی علوم كیفری را نیز به دست آورده بود.

پس از بازگشت به ایران وارد خدمت قضایی دادگستری شد و پست‌های مختلفی را بر عهده داشت: وكیل عمومی پاركه دیوان جزا، بازپرس دیوان كیفر، رئیس دادگاه جنحه، دادستان تهران، دادستان تبریز، رئیس دادگاه عالی اعاده دادرسی و رئیس كل دادگاه‌های شهرستان تهران.
در سال ۱۳۲۲ (ش.) از مشاغل قضایی كناره‌گیری كرد و به وكالت روی آورد. در همین زمان به تدریس، كیفرشناسی، علم زندان‌ها و اقتصاد كشاورزی (در دانشكده حقوق و دانشگاه كشاورزی) پرداخت (از سال ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۵ ش.) او پس از سیزده دوره ریاست سید هاشم وكیل در كانون وكلا و درگذشت او، چند سالی به ریاست این كانون منصوب شد. او نایب رئیس كنگره علمی انجمن بین المللی حقوقدانان ریودو گانیرو و نایب رئیس كنگره حقوقی سازمان حقوقی آسیا و باختار آقیانوس كبیر (اواسط دهه ۱۳۴۰ ش.) بود.
اهم آثار تالیفی و تحقیقی دكتر هومن عبارتند از: ۱- زندان و زندانیان در امور قضایی ۲- اقتصاد كشاورزی (سه جلدی) ۳- وضع حقوقی زن در ایران (به زبان فرانسه)

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *