تازه‌‌های سایت
خانه >> آراء >> قرارهای نهایی دادسرا >> روزه خواری در ملاء عام جرم و قابل مجازات نیست (قرار منع تعقیب دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر)
قرارهای دادسرا

روزه خواری در ملاء عام جرم و قابل مجازات نیست (قرار منع تعقیب دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر)

قضاوت آنلاین: مطابق نظر حقوقدانان و رویه قضایی غالب، عنصر قانونی جرم روزخواری در ملاء عام ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی- تعزیرات ۱۳۷۵ است اما با تدقیق در منطوق و مفاهیم الفاظ مورد استعال در این ماده ایضاً تحلیل حقوقی مراد قانونگذار، می‌توان فقدان ضمانت اجرای قانونی این عمل را استنتاج کرد. پیشتر مقاله مفصلی با عنوان “ضمانت اجرای کیفری عمل روزه خواری در ملاء عام، از آقای معین آزادواری- دادیار دادسرای عمومی و انقلاب تهران در قضاوت آنلاین منتشرشد. اینک نمونه‌ای از تصمیم نهایی قضایی در پرونده را که قاضی آن هم‌نظر با نویسنده مقاله مزبور می‌باشد را به عنوان رویه قضایی در پیوند با مقاله انتخاب کردیم. از باب تضارب آراء، قضاوت آنلاین ضمن استقبال از دیدگاه‌ مخالف، آمادگی خود را برای انتشار دیدگاه و رویه قضایی مخالف اعلام می‌دارد.

شماره قرار: ۹۶۰۹۹۷۲۸۸۴۸۰۰۳۳۴

تاریخ صدور: ۱۳۹۶/۳/۲۰

مرجع صدور: دادیار شعبه دهم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر

به تاریخ ۱۳۹۶/۳/۲۰ در وقت فوق العاده شعبه دهم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامهشر به تصدی اینجانب امضاء کننده ذیل تشکیل است و پرونده کلاسه ۹۶۰۹۹۸۲۸۸۴۸۰۰۵۰۱ تحت نظر قرار دارد. با توجه به جمیع اوراق و محتویات پرونده، کفایت و ختم تحقیقات را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح آتی مبادرت به صدور قرار می نماید

 قرار دادسرا

 ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر

احتراما، در خصوص گزارش مرجع انظامی (کلانتری ۱۶ موسی آیاد) علیه مهدی … فرزند … دایر بر تظاهر به عمل حرام (روزه خواری)، با وجه به عدم جرم انگاری بزهی تحت عنوان روزه خواری و با توجه به این که معتقدین به جرم بودن عمل مذکور، ماده‌‌ی ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) را مستند ادعای خود قرار می‌دهند، در حالی که عمل روزه خواری در ملاء عام، شرط سوم از شرایط سه گانه قسمت اول ماده ۶۳۸ (علناً در اماکن عمومی، حرام بودن عمل، کیفر مقرر در قانون) یعنی داشتن داشتن کیفر مقرر در قانون را نداشته و شرط دوم از شرایط دوگانه قسمت دوم ماده ۶۳۸ (کیفر نداشتن نفس عمل، حریحه دار کردن عفت عمومی) یعنی جریحه دار کردن عفت عمومی را نیز دارا نمی‌باشد، زیرا با توجه و استناد به تبصره‌‌ی ماده ‌ی ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری که اشعار می دارد «منظور از جرائم منافی عفت، جرائم جنسی حدی، هم چنین جرائم رابطه نامشروع و تعزیزی مانند تقبیل و مضاجعه است» نتیجتاً روزه خواری از جمله جرائم منافی عفت نبوده و عفت عمومی را جریحه دار نمی‌کند. لذا با توجه به جرم نبودن عمل ارتکابی، قرار منع تعقیب مستندا به ماده ۲۶۵ از قانون آیین دادرسی کیفری صادر و اعلام می گردد. قرار صادره مستندا به ماده ۲۷۰ قاون مزبور ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه کیفری دو اسلامشهر می‌باشد.

دادیار شعبه دهم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر-ملسم حاج محمدی

بسمه تعالی- با قرار صادره موافم.
دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر (۱۳۹۶/۳/۲۰)

منبع: قضاوت‌آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=17073

    درباره ی مدیر سایت

    فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *