تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی اساتید حقوق >> زندگی نامه دکتر حسن ستوده تهران، استاد حقوق تجارت
دکتر حسن ستوده تهرانی
دکتر حسن ستوده تهرانی

زندگی نامه دکتر حسن ستوده تهران، استاد حقوق تجارت

دكتر حسن ستوده تهرانی، در سال ۱۲۸۶ (ش.) در تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی و متوسطه را در تهران گذرانده و پس از دریافت دیپلم متوسطه، به مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی رفت و لیسانس قضایی خود را از این مدرسه گرفت. در این زمان به خدمت در دادگستری دعوت شد و مدتی در پستهای قضایی فعالیت كرد.

دکتر ستوده در سال ۱۳۰۷ (ش.) به فرانسه رفت و پس از دریافت دیپلم عالی حقوق از مدرسه عالی علوم سیاسی پاریس، با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «تكامل اقتصادی ایران و عوامل آن» موفق به دریافت دكترای حقوق اقتصادی شد. (۴ دسامبر ۱۹۳۶ م.)

پس از بازگشت به ایران، در اداره بروات تجارت خارجی بانك ملی شروع به كار كرد. در سال ۱۳۱۸ (ش.) به عضویت كادر هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد. به موازات تدریس دانشگاهی، در دبیرستانهای تهران به ارائه دروس پول و بانكداری، حمل و نقل و بیمه می‌پرداخت. در سال ۱۳۱۹ (ش.) كرسی تاریخ دیپلماسی عمومی و در سال ۱۳۲۰ (ش.) حقوق تجارت دانشكده حقوق را به درست آورد و تا پایان دوران خدمت خود به تدریس «حقوق تجارت» پرداخت. در فاصله سالهای ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۵ (ش.) معاونت دانشكده حقوق دانشگاه تهران را بر عهده داشت.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی دكتر ستوده عبارتند از: ۱- دوره كامل حقوق تجارت (چهار جلدی) ۲- دوره تاریخ دیپلماسی عمومی (سه جلد) ۳- ترجمه قانون مدنی ایران به زبان فرانسه (با همكاری سید مصطفی عدل) ۴- مقالات متعدد حقوقی به زبانهای فارسی و فرانسه (در نشریات حقوقی داخلی و خارجی)
دكتر حسن ستوده تهرانی در سال ۶۹-۱۳۶۸ (ش.) دار فانی را وداع گفت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=17174

    درباره ی مدیر سایت

    فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *