خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی مشاهیر حقوق ایران >> دکتر عبدالحسین علی آبادی
دکتر عبدالحسین علی آبادی

دکتر عبدالحسین علی آبادی

بزرگ مردي با جثه اي کوچک، رئیس شعبه دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، استاد دانشگاه

دکتر عبدالحسين علي آبادي از استادان و دانشمندان درجه اول علم حقوق در ايران محسوب مي شود ، مردي با جثه اي کوچک اما ايستادگي در برابر تعدي و زورگويي با قدرتي قهرمان گونه. وي در سال ۱۲۷۷ در تهران به دنيا آمد و پس از فراگرفتن مقدمات زبان و ادبيات فارسي و علم حقوق ، براي ادامه تحصيل به روسيه رفت و از دانشگاه مسکو درجه دکترا در حقوق جزا گرفت، سپس رهسپار فرانسه شد و از دانشگاه پاريس نيز درجه دکترا در حقوق جزا گرفت.

نامبرده بعد از مراجعت به ايران، کار خود را از دادگستري شروع کرد و تا رياست يکي از شعبه هاي ديوانعالي کشور ارتقا يافت. وي درسال ۱۳۳۰ هنگام خلع يد از شرکت سابق نفت ، يکي از اعضاي هيات خلع يد بود ، پس از آن دادستان کل کشور شد و مدت ۱۰ سال در اين سمت باقي ماند.

دکتر عبدالحسين علي آبادي چهار برادر ديگر خود که هر يك نام خانوادگي جداگانه‌اي برگزيدند و علت آن نیز نامعلوم است به نام های آقاي ملك آبادي (قاضي اسبق و رئيس محكمه شرع تهران)، محمد سروری (قدیمی ترین وزیر دادگستری) و آقاي اسدالله ناظري و حاج شيخ هدايت برادران هستند.  مدتي همزمان علي آبادي دادستان کل کشور بود و محمد سروري رييس ديوانعالي کشور بود. دکتر علي آبادي، استاد دانشگاه تهران نيز بود و از وي تاليفات متعددي در علم حقوق به خصوص حقوق جزا و جنايي باقي مانده است و به حق استاد و حقوق دان بود ، در کار قضا بي نهايت دقيق و با حوصله و بي طرف بود.

در زمان دادستاني کشور خيلي خوب کار کرد و جلوي بسياري از تعديات و قانون شکني ها را گرفت و زيربار فرمايشات و دستورات بالادستي ها هرگز نمي رفت و اساسا وزيران دادگستري را تحويل نمي گرفت. از مال دنيا بهره اي نبرده و تا آخر عمر مجرد زندگي کرد و مدام در حال مطالعه و قرائت پرونده ها بود.
دکتر علي آبادي جثه اي کوچک داشت و لاغر اندام داشت و بيشتر علاقه وي بر محور شغلش علم حقوق بود و از گفتن حقايق هر چند براي وي گران تمام مي شد ابايي نداشت.

مي گويند در يکي از روزها که دکتر در دوره دکتراي حقوق سرگرم تدريس بوده و قانون اساسي را تفسير مي کرده، يکي از دانشجويان از استاد درباره مساله عزل دکتر محمد مصدق از طرف شاه و در نبود مجلس پرسش مي کند و دکتر علي آبادي بدون واهمه با منطق و استدلال حقوقي ثابت مي کند که شاه حق عزل دکتر مصدق را از سمت نخست وزيري نداشته و تفسير محاکم نظامي از قانون اساسي فرمايشي و بي پايه اساس بوده است. بدون شک دکتر علي آبادي از عواقب دادن چنين پاسخ و تفسيري اينگونه در بالاترين مرجع آموزش علم حقوق در کشور مطلع بوده اما خصلت حمايت از حق و حقيقت بخشي از وجود اين مرد شريف و پاکدامن بوده که در شرايطي که نام بردن از دکتر مصدق و دفاع از وي نزد دستگاه محمدرضا ” ذنب لايغفر ” به حساب مي آمده ، از حقانيت دکتر مصدق با منطق و استدلال و نه از روي احساسات ، دفاع مي کند.

دکتر علي آبادي در سمت دادستاني کل کشور و در سن ۷۵ سالگي بازنشسته شد و در سال ۱۳۶۶ بدرود حيات گفت و آنچه از وي باقي مانده بود وقف حسينيه ارشاد کرد.

منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش و نشر الکترونیکی مطالب حقوقی به همراه آموزش های صوتی و ویدیویی

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (No Ratings Yet)
Loading...

لینک کوتاه به مطلب فوق

http://www.ghazavatonline.com/?p=179

درباره ی مدیر سایت

دانشجوي کارشناسي ارشد حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... که فاقد آن ایرادات باشد را تأسیس نمایم که به لطلف خدا در سال گذشته میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *