تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی اساتید حقوق >> زندگی نامه دکتر ابراهیم پاد؛ قاضی دادگستری و استاد حقوق جزا
دکتر ابراهیم پاد
دکتر ابراهیم پاد

زندگی نامه دکتر ابراهیم پاد؛ قاضی دادگستری و استاد حقوق جزا

دكتر ابراهیم پاد، فرزند مرحوم دكتر مهدی (حافظه الصحه سابق تبریز)، در سال ۱۲۹۰ (ش.) در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس رشیدیه و فردوسی تبریز به پایان رساند. دوره لیسانس حقوق را در مدرسه عالی حقوق تهران گذراند.

وی در سال ۱۳۱۲ (ش.) رتبه اول آزمون اعزام دانشجو به اروپا را به دست آورد و در دانشكده حقوق دانشگاه پاریس مشغول به تحصیل شد و با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «معاملات فضولی در حقوق تطبیقی» دكترای حقوق گرفت. در همین سال، دوره مدرسه عالی علوم سیاسی و اقتصادی و همچنین موسسه جرم شناسی پاریس را به پایان رساند و پس از طی دوره كارآموزی در پاركه (دادسرا) پاریس، به ایران بازگشت.

مناصب و پستهای قضایی دكتر پاد در دادگستری عبارت بودند از: عضو علی‌البدل محكمه بدایت تهران، دادیار و بازپرس و معاون دادستانی، رئیس شعبه دادگاه شهرستان تهران، مستشار استیناف و دیوان كیفر، رئیس شعبه استیناف مركز، دادستان استان ۱ و ۲ مركز، مدرس دانشكده پلیس و كلاس قضایی دادگستری (از سال ۱۳۱۸ ش) در واقع او از پایه گذاران دانشكده پلیس بود.

در سال ۱۳۳۰ (ش.)، از خدمت قضایی دادگستری كناره گیری كرد و به هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران پیوست و از اسفندماه همین سال به تدریس حقوق جزای اختصاصی، حقوق جزای تطبیقی و حقوق جزای بین المللی در تمام مقاطع دانشكده پرداخت. از سال ۱۳۳۷ (ش.) استادی كرسی حقوق جزای اختصاصی دانشكده حقوق دانشگاه تهران به او واگذار شد. در سال ۱۳۳۸ (ش.)، به ریاست موسسه جرم شناسی دانشگاه تهران منصوب شد.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی دكتر پاد عبارتند از: ۱- حقوق جزای اختصاصی ۲- حقوق بین الملل نظامی ۳- ترجمه حقوق بین الملل خصوصی (اثر نیبویه) ۴- مجموعه تقریرات دروس تدریسی دوره دكترای حقوق جزا ۵- سلسله مقالات علمی و حقوقی چاپ شده در نشریه حقوق دانشكده حقوق و دیگر نشریات حقوقی كشور.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز به زندگی‌نامه دکتر ابراهیم پاد

امتیاز شما: ۴.۲۲ ( ۹ رأی)
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=18062

    درباره ی مدیر سایت

    فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *