تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی اساتید حقوق >> زندگی نامه دکتر حسینقلی کاتبی؛ قاضی، وکیل و نویسنده
دکتر حسینقلی کاتبی
دکتر حسینقلی کاتبی

زندگی نامه دکتر حسینقلی کاتبی؛ قاضی، وکیل و نویسنده

دكتر حسینقلی كاتبی، در سال ۱۲۹۱ (ش.) در تبریز به دنیا آمد. دوره‌های ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رساند و از دانشكده حقوق، لیسانس گرفت. در سال ۱۳۱۸ (ش.) به كادر قضایی دادگستری پیوست، اما در سال ۱۳۲۲ (ش.) كناره گیری كرد و به وكالت پرداخت. پس از مدتی، دكترای حقوق خود را از دانشگاه پاریس گرفت. در كنار وكالت در دادگستری، سالها به تحصیل در علوم حقوقی، ادبیات فارسی، فلسفه و جامعه شناسی پرداخت و آثاری پدید آورد كه در حال حاضر نیز جزو مراجع به شمار می‌آیند.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر كاتبی عبارتند از: ۱- حقوق تجارت (بارها تجدید چاپ شده است) ۲- دیكسیونر(*) فرهنگ حقوقی (فرانسه به فارسی) ۳- در عقود و تعهدات و الزامات ۴- آذربایجان و وحدت ملی ۵- حقوق بشر ۶- حقوق كیفری بین الملل ۷- بردگی ۸- نگارش فارسی ۹- فصلی در انشاء ۱۰- شكوفه‌های ادب ۱۱- وكالت در دعاوی.

دكتر حسینقلی كاتبی، در سال ۱۳۶۵ (ش.) پس از هفتاد و اندی سال عمر با عزت و پر تلاش، در خارج از كشور دیده از جهان فرو بست.

زیرنویس:

(*) (اسم) [فرانسوي: dictionnaire] کتابي که در آن واژه‌هاي يک زبان و معني آن‌ها به همان زبان يا به زباني ديگر، به ترتيب الفبايي جمع آوري شده و دربار? هر واژه، اطلاعاتي چون هويت دستوري، ريشه‌شناسي، و آوانگاري را بيان مي‌کند؛ لغت‌نامه.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز به: زندگی نامه دکتر حسینقلی کاتبی

براي امتيازدهي، يکي از پنج ستاره‌‌‌ قسمت «امتياز کاربران» را انتخاب کنيد.

بیوگرافی مشاهیر حقوق ایران و جهان
امتیاز شما: ۳.۷۸ ( ۳ رأی)
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=19025

    درباره ی مدیر سایت

    فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *