تازه‌‌های سایت
خانه >> آراء >> آراء دادگاه‌های حقوقی >> تصمیم قضایی در مورد حضانت فرزندان مشترک مشمول اعتبار امر مختومه نیست (آراء محاکم بدوی و تجدیدنظر استان تهران)
آراء دادگاه حقوقی
محکمه

تصمیم قضایی در مورد حضانت فرزندان مشترک مشمول اعتبار امر مختومه نیست (آراء محاکم بدوی و تجدیدنظر استان تهران)

موضوع: اعتبار امر مختومه در مورد حضانت

چیکده: اعتبار امر مختومه در مورد حضانت اطفال مصداق ندارد جرا که هر لحظه ممکن است یکی از طرفین شرایط حضانت را از دست بدهد و طرف مقابل حضانت را درخواست کند.

دادنامه شماره: ۱۷۸۰

تاریخ صدور: ۱۳۹۲/۸/۱۹

مرجع صدور: شعبه ۲۵۱ دادگاه عمومی حقوقی (خانواده) تهران

رأی بدوی

در خصوص دعوی خانم ف.ر. به‌طرفیت آقای ح.ن. به خواسته حضانت فرزند دختر بنام س. ، با توجه به محتویات پرونده، نظر به اینکه در خصوص موضوع مطروحه به شرح دادنامه شماره ۱۴۰۲ مورخ ۲۲/۸/۹۱ شعبه ۲۴۱ دادگاه خانواده تهران اظهارنظر و مستنداً به نظریه پزشکی قانونی دعوی خواهان را مردود اعلام داشته، علی‌هذا موضوع را امر مختومه تلقی و به استناد ماده ۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی قرار عدم استماع دعوی صادر و اعلام می‌نماید. رأی صادره ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل ‌تجدیدنظرخواهی درمحاکم محترم تجدیدنظر استان تهران نمی‌باشد.

رئیس شعبه ۲۵۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران

شماره رأی: ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۱۱۰۱۷۱۸

تاریخ صدور: ۱۳۹۲/۱۰/۱۴

مرجع صدور: شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

رأی دادگاه تجدید نظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی خانم ف.ر. به‌طرفیت آقای ح.ن. نسبت به دادنامه شماره ۱۷۸۰ مورخ ۱۹/۸/۹۲ اصداری از شعبه ۲۵۱ دادگاه عمومی حقوقی (خانواده) تهران که به‌موجب آن در خصوص دعوی تجدیدنظرخواه به خواسته حضانت طفل به علت امر مختومه قرار عدم استماع دعوی صادرشده است، نظر به اینکه امر مختومه مشمول حضانت اطفال نمی‌شود و هرلحظه ممکن است حضانت به نفع دیگری تغییر نماید، لذا در این مورد اعتراض وارد است، لکن نظر به اینکه حسب نظریه پزشکی قانونی خواهان دچار ضعف قوای هوشی بوده و در حال حاضر نیز دلیلی بر بهبودی وی ارائه نشده، دادگاه به جهت حفظ مصلحت فرزند و عدم ارائه دلیل بر فلج بودن مادر جهت حضانت فرزند، مستنداً به ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی و ماده ۳۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی ضمن نقض دادنامه از جهت امر مختومه رأی بر ردّ دعوی خواهان صادر و اعلام می‌گردد این رأی قطعی است.

رئیس شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از پژوهشگاه قوه قضاییه

تصمیم قضایی در مورد حضانت فرزندان مشترک مشمول اعتبار امر مختومه نیست

برای امتيازدهی به مطلب، يکی از پنج ستاره‌‌‌‌های قسمت «امتياز کاربران» را انتخاب کنيد.

مشاهده دیگر آراء حقوقی
امتیاز شما: ۴.۲۷ ( ۳ رأی)
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=20111

    درباره ی مدیر سایت

    فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *