خانه >> نظریات >> نظریات مشورتی در امور کیفری >> نظریات در دیگر موضوعات کیفری >> امتناع از اعلام هویت یا اعلام آن برخلاف واقع در مراحل تحقیقات مقدماتی جرم و قابل مجازات نیست (نظریه مشورتی شماره ۵۵۹ اداره کل حقوقی قوه قضایی)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

امتناع از اعلام هویت یا اعلام آن برخلاف واقع در مراحل تحقیقات مقدماتی جرم و قابل مجازات نیست (نظریه مشورتی شماره ۵۵۹ اداره کل حقوقی قوه قضایی)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴ و ۲۹ دقیقه ب.ظ

قضاوت آنلاین: خودداری از اعلام هویت یا اعلام آن بر خلاف واقع تنها در بند الف ماده ۲ قانون تخلفات،جرائم و مجازتهاي مربوط به اسناد سجلي و شناسنامه مصوب ۱۰ مرداد ماه ۱۳۷۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام جرم انگاری شده است اما در سایر موارد از جمله به هنگام دستگیری و تکمیل برگ تحقیق نزد ضابطین دادگستری فاقد ضمانت اجراء است. در همین ارتباط آراء دادگاههای بدوی و تجدیدنظر استان تهران در خصوص اعلام هویت برخلاف مشخصات مندرج در شناسنامه به مأمورین در مرحله تحقیقات مقداتی را به عنوان رویه قضایی منتشر کردیم و اینک نظريه مشورتی شماره ۵۵۹/۷-۳۱/۱/۱۳۸۴ اداره كل امورحقوقي قوه قضائيه در این خصوص را آماده انتشار کردیم.

نظريه شماره ۷/۵۵۹ مورخ ۱۳۸۴/۱/۳۱ اداره كل امورحقوقي قوه قضائيه

«قانون ثبت احوال ۱۳۵۵ و اصلاحي مورخ ۱۳۶۳/۱۰/۱۸ ارتباطي با اشخاصي كه در مراحل تحقيقات مقدماتي از اعلام هويت واقعي خود امتناع و خود را با مشخصات خلاف واقع معرفي مي نمايند، ندارد و مجازات مقرر در ماده ۴۹ آن قانون (*) ناظر به اشخاصي است كه در اعلام ولادت يا وفات يا هويت، براي اخذ شناسنامه يا گواهي رسمي، اظهاري برخلاف واقع مي نمايند و چون در قوانين جاري براي اشخاصي كه در مرحله تحقيقات مقدماتي براي فرار از مجازات از عنوان هويت واقعي خودداري مي نمايند، مجازاتي تعيين نشده است. بنابراين موضوع فاقد وصف جزايي و قابل تعقيب نمي باشد، مضافاً به اين كه اتهام متوجه شخص دستگير شده و مرتكب جرم است، چه خود را «الف» معرفي مي نمايد و چه «ب»، حكم صادره نيز به همين نحو در مورد شخص دستگير شده قابل اجراء است.»

زیرنویس:

(*) با توجه به این که ماده ۴۹ قانون ثبت احوال مصوب ۱۶ تیر ۱۳۵۵ با اصلاحات بعدى با لحاظ ماده ۲ قانون تخلفات، جرائم و مجازاتهاى مربوط به اسناد سجلى و شناسنامه مصوب ۱۳۷۰/۵/۱۰ نسخ ضمنی شده است، بند الف ضمانت اجرای اعلام هویت خلاف واقع شده است که در اصل نظریه تأثیری ندارد.

زیرنویس:

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *