تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی اساتید حقوق >> زندگی نامه دکتر محمود سلجوقی، قاضی دادگستری و استاد دانشگاه
دکتر محمود سلجوقی
دکتر محمود سلجوقی

زندگی نامه دکتر محمود سلجوقی، قاضی دادگستری و استاد دانشگاه

دكتر محمود سلجوقی، در سال ۱۳۰۳ (ش.) در روستای صوفی آباد حومه كرج به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در مدرسه‌های عنصری و فرخی تهران و قسمتی از دوره متوسطه را در دبیرستان عسجدی كرج و قسمتی دیگر را در دارالفنون تهران به پایان رساند (۱۳۲۴ ش.). در سال ۲۵-۱۳۲۴ (ش.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و سال ۱۳۲۸ (ش.) لیسانس قضایی گرفت. در همین سال به خدمت قضایی در وزارت دادگستری پرداخت. در سال ۱۳۴۷ (ش.) دوره دكترای حقوق خصوصی دانشكده حقوق دانشگاه تهران را با ارائه پایان نامه «نقش عرف در حقوق مدنی ایران» به پایان رساند و دكترای حقوق گرفت.

فعالیتهای علمی و آموزشی خود را بین سالهای ۵۴-۱۳۵۳ (ش.) در چند دوره كوتاه مدت در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) آغاز كرد و از سال ۱۳۵۸ (ش.) علاوه بر مركز یادشده، تاكنون در دوره‌های كارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركز و دانشگاه علامه طباطبایی نیز به تدریس مشغول است.

عناوین شغلی ایشان در وزارت دادگستری عبارتند از: عضو علی البدل دادگاه شهرستان مشهد (سالها در این سمت بود)، دادیار و سپس بازپرس دادسرای تهران، بازپرس دیوان عالی كیفری تهران، بازرس كل قضایی، معاون تحقیقات و مطالعات وزارت دادگستری، عضو هیئت مدیره مجله حقوقی وزارت دادگستری (مدتی نیز سرپرست این مجله بود). وی در سال ۵۸-۱۳۵۷ (ش.) بازنشسته شد.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر سلجوقی عبارتند از:

۱- نقش عرف و در حقوق مدنی ایران

۲- حقوق بین الملل خصوصی (جلد اول)

۳- مجموعه نظرهای مشورتی اداره حقوقی وزارت دادگستری در زمینه مسائل مدنی

۴- حقوق بین الملل خصوصی ایران

۵- مالكیت زمین در ایران

۶- بیش از یازده مقاله حقوقی و سی ترجمه علمی حقوقی (در زمینه‌های مختلف حقوقی) كه در نشریات گوناگون حقوقی به چاپ رسیده‌اند.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

زندگی‌نامه دکتر محمود سلجوقی

برای امتيازدهی به مطلب، يکی از پنج ستاره‌‌‌‌های قسمت «امتياز کاربران» را انتخاب کنيد.

دیگر مشاهیر حقوق
امتیاز شما: ۴.۳۵ ( ۱ رأی)
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=20314

    درباره ی مدیر سایت

    فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *