خانه » آراء » آراء دادگاه‌های حقوقی » حدود اختیارات مدیر تصفیه در اقامه دعوی به قائم مقامی تاجر ورشکسته (آراء محاکم بدوی و تجدیدنظر استان تهران)
شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

حدود اختیارات مدیر تصفیه در اقامه دعوی به قائم مقامی تاجر ورشکسته (آراء محاکم بدوی و تجدیدنظر استان تهران)

چکیده:  مدیر تصفیه در کلیه اختیارات و حقوق مالی ورشکسته که استفاده از آن مؤثر در تأدیه دیون او باشد، قائم‌مقام ورشکسته است و در مواردی که مربوط به تکالیف مالی وی (مدیر تصفیه) نیست، اختیاری ندارد.

شماره دادنامه: ۰۰۲۵۵

تاریخ صدور: ۱۳۹۲/۲/۳۱

مرجع صدور: شعبه ۳۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران

رای بدوی

درخصوص دادخواست خواهان شرکت سهامی خاص ش. (در حال تصفیه) به‌طرفیت خواندگان، وراث مرحوم ج.م. به‌نام‌های خانم م.ر. و آقایان س.م. و س.م. و خانم الف.م. و آقای س.م. و خانم ز.م. به‌ خواسته رفع مزاحمت خواندگان و اعاده به وضع به حالت سابق از طریق پنجره‌های مشرف به ملک تجاری این شرکت و ساخت و مرمت دیوار، با کلیه خسارات قانونی. نظر به اینکه آقای الف.ع. طی لایحه ثبتی شماره ۳۵۵ ـ ۳۱/۲/۹۲ به‌ضمیمه فرم وکالت‌نامه خواندگان آقایان س. و س. شهرت هر دو م. تقدیم و ضمن ایرادات شکلی برابر شرح لایحه، ایراد ماهوی نمود، لکن در جلسه دادرسی اعلام به طرح دعوی تقابل نموده، در حالی که این امر از ناحیه وکیل، فاقد وجاهت و جای تأمل داشته، زیرا برابر ماده ۱۴۳ قانون آیین دادرسی مدنی، دادخواست تقابل می‌بایست تا آخر جلسه دادرسی تقدیم شود، نه بیان گردد و از ایرادات شکلی مشارالیه به سمت تقدیم‌کننده دادخواست که مدیر تصفیه بوده، می‌باشد و محکمه این ایراد را قابل پذیرش داشته، زیرا مدیر تصفیه نمی‌تواند خود مستقیماً طرح دعوی غیر از تکالیفی مالی که به عهده دارد، نماید. به همین جهت دادگاه ضمن پذیرش ایراد وکیل خواندگان مزبور را برابر بند ۵ ماده ۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی پذیرش نموده و قرار رد صادر می‌گردد. رأی صادره پس از ابلاغ ظرف ۲۰ روز قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه ۳۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران

تاریخ رای نهایی: ۱۳۹۲/۰۵/۲۶

شماره رای نهایی: ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۳۲۰۰۷۲۰

شعبه ۳۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

رای دادگاه تجدید نظر

درخصوص تجدیدنظرخواهی شرکت سهامی خاص (در حال تصفیه) ش. با مدیریت الف.ف. به‌طرفیت آقایان و خانم‌ها الف.، م.، س.، س.، ز. همگی م. و م.ر. نسبت به دادنامه شماره ۰۰۲۵۵ مورخ ۳۱/۲/۹۲ شعبه ۳۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران که به‌موجب آن در مورد دعوی تجدیدنظرخواه، مبنی بر رفع مزاحمت خواندگان و اعاده وضع به حالت سابق، از طریق ازاله پنجره‌های مشرف به ملک تجاری، قرار رد دعوی صادر شده است. دادگاه با توجه به محتویات پرونده، نظر به اینکه از سوی تجدیدنظرخواه اعتراض مؤثر و موجهی که موجب نقض دادنامه تجدیدنظرخواسته باشد، ارائه نشده، چرا که با مستفاد از ماده ۴۱۸ قانون تجارت، مدیر تصفیه در کلیه اختیارات و حقوق مالی ورشکسته که استفاده از آن مؤثر در تأدیه دیون او باشد، قائم‌مقام ورشکسته است و لذا تجدیدنظرخواهی منطبق با هیچ‌یک از جهات مندرج در ماده ۳۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی نبوده و از حیث رعایت قواعد دادرسی و استدلال و استناد به مبانی قانونی نیز ایراد و اشکال اساسی وجود ندارد. لذا با رد تجدیدنظرخواهی به استناد ماده ۳۵۳ قانون مرقوم، عیناً دادنامه تجدیدنظر خواسته تأیید و استوار می‌شود. این رأی قطعی است.

رئیس شعبه ۳۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از پژوهشگاه قوه قضائیه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *