سرخط خبرها
خانه >> مقررات >> مقررات کیفری >> بخشنامه‌های دادستان تهران >> مسئولیت و نحوه اخذ یا ضبط یک چهارم وجوه التزام، کفاله و وثیقه
دکتر عباس جعفری دولت آبادی

مسئولیت و نحوه اخذ یا ضبط یک چهارم وجوه التزام، کفاله و وثیقه

بخشنامه شماره ۱۹۴۷۵/۲۰۱ مورخ ۱۳۹۴/۸/۲۵ دادستان دادسرای عمومی و انقلاب تهران به معاونان و سرپرستان نواحی

معاونان محترم و سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران

سلام علیکم

در اجرای ماده ۲۳۶ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ [۱] موضوع اخذ یا ضبط تا یک چهارم از وجه التزام، وجه الکفاله یا وثیقه، نکات لازم الاجرا به شرح زیر اعلام می گردد:

۱- اعمال حکم مقر در این ماده صرفاً به سرپرستان نواخی تفویض می گردد و لذا دادیاران اجرای احکام کیفری یا دادیاران حانشین سرپرست از اتخاذ تصمیم پیرامون وجه قابل اخذ یا ضبط جداً خودداری نمایند؛

۲- سرپرستان محترم نواحی در تعیین مبلغ قابل اخذ یا ضبط به شرح زیر عمل نمایند:

الف) چنانچه مبلغ اخذ یا ضبط شده کمتر از پنج میلیارد ریال باشد، میزان تخفیف بیش از یک دوم از یک چهارم مقرر قانونی نباشد و چنانچه نظر بر اعطای تخفیف بیش از میزان مذکور است، پرونده به همراه گزارشی از آن با پیشنهاد میزان قابل تخفیف و مبانی توجیهی آن، به این دادستانی ارسال شود،

ب) چنانچه مبلغ موضوع دستور اخذ ضبط [۲] بیش از پنچ میلیارد ریال باشد، با رعایت قسمت اخیر بند «الف» پرونده جهت اتخاذ تصمیم به این دادستانی ارسال شود.

مسوولیت اجرای این بخشنامه بر عهده سرپرستان نواخی دادسرا است.

جعفری-دادستان عمومی و انقلاب تهران

زیرنویس:

[۱]– ماده ۲۳۶ قانون آيين دادرسي کيفري مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ کميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي: در صورتی که متهم پس از صدور دستور دادستان مبنی بر أخذ وجه التزام یا وجه الکفاله و یا ضبط وثیقه و پیش از اتمام عملیات اجرائی، در مرجع قضائی حاضر شود یا کفیل یا وثیقه ‏گذار او را حاضر کند، دادستان با رفع اثر از دستور صادره، دستور أخذ یا ضبط حداکثر تا یک چهارم از وجه قرار را صادر می کند. در این صورت، اعتبار قرار تأمین صادره به قوت خود باقی است. هرگاه متهم خود ایداع وثیقه کرده باشد، مکلف است، نسبت به تکمیل وجه قرار اقدام کند و چنانچه شخص ثالث از متهم کفالت نموده و یا ایداع وثیقه کرده باشد و رفع مسؤولیت خود را درخواست نکند، مکلف است نسبت به تکمیل وجه قرار اقدام کند. در صورتی‌که شخص ثالث، رفع مسؤولیت خود را درخواست کند، متهم حسب مورد، نسبت به معرفی کفیل یا وثیقه‌‏گذار جدید اقدام می کند.

تبصره – هرگاه متهم یا وثیقه‏‌گذار یا کفیل، ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ دستور ضبط بخشی از وجه قرار، معادل وجه مقرر را به صندوق دولت واریز کند، ضبط انجام نمی شود و اعتبار قرار تأمین صادره به‌صورت کامل به قوت خود باقی است.

[۲] – به نظر کلمه یا از قلم افتاده باشد زیرا متن ماده ۲۲۶ قانون فوق و نیز صدر بخشنامه ناظر به اخذ یا ضبط وجوه التزام، کفاله و وثیقه است.

منبع: قضاوت آنلاین

درباره ی علیرضا مرادی

قاضی دادگستری تهران و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات چندین ساله قضایی خود را به همراه مطالعات مفید دیگر، با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته اند «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً به معادله ریاضی پاسخ صحیح دهید. محدوديت زماني آزار دهنده است.لطفاً کد امنيتي را مجدد بازگذاري کنيد.