تازه‌‌های سایت
خانه >> نظریات >> نظریات مشورتی در امور حقوقی >> نظریات در قانون آیین دادرسی مدنی >> مقصود از کلیه قضات، شاغل در محاکم قضایی و محاکم دادگستری در ماده ۴۷۰ قانون آیین دادرسی مدنی (نظریه مشورتی شماره ۲۴۳۱ اداره کل حقوقی قوه قضاییه)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

مقصود از کلیه قضات، شاغل در محاکم قضایی و محاکم دادگستری در ماده ۴۷۰ قانون آیین دادرسی مدنی (نظریه مشورتی شماره ۲۴۳۱ اداره کل حقوقی قوه قضاییه)

شماره پرونده: ۲۴۴۰-۱/۱۲۷-۹۵ح

نظریه مشورتی شماره ۲۴۳۱/۹۶/۷ مورخ ۱۳/۱۰/۱۳۹۶ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

«اولاً: اطلاق عبارت «کلیه قضات» مندرج در ماده ۴۷۰ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ تمامی دارندگان پایه قضایی (صرف نظر از محل خدمت ایشان) را در بر می گیرد و قید «شاغل در محاکم قضایی» ناظر به کارمندان دولت است و نه قضات.

ثانیاً: از آنجا که «محاکم قضایی» مذکور در ماده ۴۷۰ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقاب در امور مدنی ۷۹ اصولاً ناظر به دادگاه به عنوان مرجع رسیدگی کننده به دعاوی ترافعی و صدور حکم است، بنابراین ، دیوان عدالت اداری از شمول محکمه خارج است و چون ممنوعیت اشخاص از انتخاب به عنوان داور خلاف اصل است، در موارد تردید باید به قدر متیقن اکتفاء شود و در نتیجه ممنوعیت مزبور شامل کارمندان دیوان عدالت اداری نمی شود.

منبع: قضاوت آنلاین

مقصود از کلیه قضات، شاغل در محاکم قضایی و محاکم دادگستری در ماده ۴۷۰ قانون آیین دادرسی مدنی

کاربردی بودن موضوع

برای امتيازدهی به مطلب، يکی از پنج ستاره‌‌‌‌های قسمت «امتياز کاربران» را انتخاب کنيد.

امتیاز شما: ۲.۴۳ ( ۲ رأی)
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=21092

  درباره ی مدیر سایت

  فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

  ۲ دیدگاه

  1. سکینه دهقان

   سلام علیکم مطالب ارائه شده بسیار جالبند و بسیار استفاده میبرم.

  2. با درود
   سپاس از قدرشناسی شما و ابراز خشنودی از این که مطالب مفید می‌باشند.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *