خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر ابوالفتح وزیری، قاضی دادگستری و استاد حقوق جزا و جرم شناسی
دکتر ابوالفتح وزیری
دکتر ابوالفتح وزیری

زندگی نامه دکتر ابوالفتح وزیری، قاضی دادگستری و استاد حقوق جزا و جرم شناسی

دكتر ابوالفتح وزیری، در سال ۱۳۰۴ (ش.) در مراغه به دنیا آمد. خانواده او یكی از خانواده‌های كهن و سرشناس شهر مراغه اند. دوره ابتدایی، سیكل اول و دوم متوسطه را در مراغه گذراند و سیكل دوم متوسطه را در دبیرستان فردوسی تبریز به پایان رساند.

وی در سال ۱۳۲۲ (ش.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۲۵ (ش.) لیسانس حقوق قضایی و در سال ۱۳۲۶ (ش.) لیسانس حقوق سیاسی را دریافت كرد.

دکتر وزیری در سال ۱۳۲۶ (ش.) خدمت قضایی خود را با عنوان دادرس مامور دادگستری زنجان آغاز كرد و بعدها با سمتهای بازپرس، دادستان و رئیس دادگستری در شهرستانهای اردبیل، اهر، لاهیجان، خوی و مهاباد مشغول به خدمت شد.

وزیری در سال ۱۳۳۴ (ش.) به اروپا رفت و در سال ۱۳۳۷ (ش.) با ارائه پایان نامه «در كلاهبرداری و صدور چك بلامحل» موفق به دریافت دكترای حقوق جزا از دانشكده حقوق دانشگاه پاریس و همچنین دیپلم زبان فرانسه شد. آنگاه برای مطالعه سیستم قضایی انگلستان به این كشور رفت و دیپلم زبان انگلیسی را از دانشگاه كمبریج دریافت كرد. سپس برای بازدید از زندانهای مدرن اروپا به كشورهای فرانسه، انگلیس، سوئیس، بلژیك و كشورهای اسكاندیناوری سفر كرد.

دکتر ابوالفتح وزیری در سال ۱۳۳۸ (ش.) به ایران بازگشت و خدمات قضایی خود را ادامه داد. در آن زمان با سمت دادیاری دادسرای تهران مشغول به كار شد. بعدها با سمتهای بازپرس دادگاه استان مركز، مستشار دادگاه استان مركز، رئیس دیوان عالی جنایی تهران و مستشار دیوان عالی كشور، به امور قضایی پرداخت. ایشان عضو كمیسیونهای مشورتی اداره حقوقی، رئیس كمیسیون اصلاح قوانین كیفری و مدرس دوره فوق لیسانس دانشكده حقوق دانشگاه تهران، دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) و دانشكده علوم بانكی بود. همچنین به نمایندگی از دورت ایران در كنگره سازمان ملل و كنفرانس بین المللی حقوق جزا (در مورد پیشگیری جرائم و تهذیب بزهكاران) شركت داشت و به عضویت انجمن بین المللی حقوق جزا و حقوق تطبیقی پاریس درآمد.

دكتر وزیری، دو سال پس از انتصاب به مستشاری دیوان عالی كشور، به تقاضای خود بازنشسته شد و به وكالت پرداخت و مدتی در مقطع دوره دكترای حقوق دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تدریس شد.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *