خانه » مشاوره » مشاوره های حقوقی » زمان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از سوی زوجه چیست؟ (مشاوره قضایی ۱۰)
مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

زمان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از سوی زوجه چیست؟ (مشاوره قضایی ۱۰)

سئوال از: آقای علی

خانم خودم منزل رو ترک کرده، درخواست مهریه و اجرت المثل کرده. مهریه خوب عندالمطالبه است بکنار، مگر اجرت المثل مال بعد طلاق نمی باشد، چرا پس برام وقت دادگاه تعیین کردند؟

پاسخ از: قضاوت آنلاین

اعلام نظر نسبت به سئوال شما نیازمند مروری کوتاه بر نحوه شکل گیری اجرت المثل ایام زوجیت در قوانین، تحولات قانونی صورت گرفته و تأثیر آن بر زمان مطالبه این حق می باشد که ضمن بیان این موارد، به سئوال هم پاسخ داده می شود.

الف- اولین بار موضوع اجرت المثل ایام زوجیت زوجه و حق مطالبه وی نسبت به آن، با تصویب تبصره ۶ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۲۸/۸/۱۳۷۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام، وارد نظام قضایی ما شد.

در زمان حکومت ماده واحده فوق نیز نسبت به زمان پرداخت اجرت المثل میان مراجع قضایی اختلاف نظر بود که آیا با توجه به ماده تبصره فوق و تبصره ۳ آن، زمان پرداخت آن قبل از اجرای صیغه طلاق است یا پس از آن و با درخواست مجدد زوجه از دادگاه، که به موجب نظریه تفسیری مورخ ۶/۳/۱۳۷۳  مجمع تشخیص مصحلت نظام درباره تبصره ۶ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، مقصود از عبارت «پس از طلاق» در تبصره ۶ مزبور، پس از احراز عدم امكان سازش توسط دادگاه است.

از زمان لازم الاجراء شدن ماده واحده ذکرشده، به بعد، زوجه تنها در هنگام طلاق می توانست نسبت به مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت اقدام نماید.

ب- در سال ۱۳۸۵ به موجب قانون الحاق یک تبصره به ماده ۳۳۶ قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷ مصوب ۲۳ /۱۰/۱۳۸۵ مجمع تشخیص مصلحت نظام، تبصره ای به ماده ۳۳۶ قانون مدنی الحاق شد که برای مشاهده متن آن به اینجا مراجعه کنید. به موجب این تبصره، به زوجه اجاره داده شد، بتواند مستقلاً نسبت به مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت تحت شرایطی اقدام نماید. 

به این ترتیب، از تاریخ لازم الاجراء شدن تبصره فوق، زمان گرفتن اجرت‌المثل تغییر کرد، به این نحو که، تا قبل از این تاریخ، زوجه فقط هنگام طلاق می‌توانست تقاضای اجرت‌المثل کند، اما بعد از این تاریخ، وی در طول زندگی مشترک می‌تواند با رجوع به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست آن را طلب کند.

ج- در در سال ۱۳۹۱ به هنگام تصویب ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱ اسفند ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی، مقررات مربوط به اجرت المثل در قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق ذکرشده در ماده ۲۹ آورده است و در متن ماده هم به تعیین اجرت المثل برابر تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی اشاره گردید.

بنابه مراتب، اگر شخص به تحولات قانونی صورت گرفته آشنایی نداشته باشد، ممکن است، از آنجای که در متن ماده ۲۹ قانون فوق بیان شد که «دادکاه ضمن رأی در خصوص طلاق و سایر حقوق مالی زوجه نسبت به اجرت المثل ایام زوجیت اتخاذ تصمیم خواهد کرد»، این برداشت نادرست را نماید که، زمان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت، تنها در زمان طلاق است، در حالی که این امر اشتباه است. از آنجایی که یکی از موارد شابع زمان مطالبه اجرت المثل، زمان طلاق است، ماده در صدد بیان تکلیف نحوه صدور حکم و پرداخت آن است، ولی این امر منافی با آن ندارد که زوجه بتواند قبل از آن نیز براساس تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی، نسبت به مطالب آن اقدام نماید.

بنابراین، اقدام همسر شما در مطالبه اجرت المثل، در راستای اعمال حقوق قانونی وی بوده و تعیین وقت از سوی دادگاه و دعوت شما به دادرسی هم، مطابق قانون صورت گرفته است.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 1٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

۲ نظر

  1. سلام
    واقعا از بیان تفصیلی موضوع سوال نهایت تشکر را باید داشت که هر غیر حقوقی را هم کاملاً آگاه به مسائل میکند.
    مرحبا

  2. با درود و سپاس از دقت نظر و حسن توجه شما.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *