تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی قضات دادگستری >> زندگی نامه دکتر غلامرضا طیرانیان؛ قاضی سابق و وکیل دادگستری
دکتر غلامرضا طیرانیان
دکتر غلامرضا طَیَرانیان

زندگی نامه دکتر غلامرضا طیرانیان؛ قاضی سابق و وکیل دادگستری

دکتر غلامرضا طَیَرانیان در شهر مشهد بدنیا آمد. در سن ۸ سالگی به تهران مهاجرت کرد. در سال ۱۳۳۹ موفق به اخذ لیسانس حقوق گردید و در سال ۱۳۵۳ و ۱۳۵۴ دوره دکترا را تمام کرد. رساله دکتری وی پایان نامه ای با عنوان «دعوی تصرف در دادسرا» بود که با درجه بسیار خوب مورد قبول دانشگاه تهران قرار گرفت و آقای دکتر ناصر کاتوزیان در رأس هیأت ژوری بودند. آقای دکتر جواد باهری و آقای دکتر ناصر کاتوزیان یا عضو ژوری بودند یا رأس هیأت. کتاب وی را وزارت دادگستری آن زمان ضمیمه مجله حقوقی وزارت دادگستری کرد. شاید تنها رساله ای بود که با هزینه دولت منتشر شد.

طیرانیان در سال ۱۳۴۰ کار دولتی خود را با قضاوت در تهران آغاز کرد و به این ترتیب به استخدام دولت در آمد. بعد به کرج مهاجرت کرد و مابقی خدمت قضایی خود را که حدود شانزده یا هفده سال بود، در کرج سپری کرد. بعداً بنا به جهاتی که نمی توانست از کار قضاوت راضی باشد، استعفا کرد و از از اردیبهشت سال ۱۳۵۷ به وکالت روی آورد و تا اردیبهشت سال ۱۳۷۸ ادامه داد.

در طول این مدت مقالات و تدریس هایی غیر رسمی داشت. وی بیشتر عمر خود را در کار وکالت طی کرد. علاقه وی به وکالت بیشتر از معلول آن نگاهی بود که خودش به حرفه وکالت از آن ابعاد داشت.

نظری شخصی دکتر طیرانیان در مورد وکالت: «وکالت اگرچه یک شغل هست و وکلای دادگستری برای امرار معاش از تجربه علمی خودشان استفاده می کنند و حق این کار را هم دارند، بالاخره عمری را در این حرفه گذرانده اند ولی به شغل وکالت علاوه بر جنبه مادی که حق هر وکیلی هم هست، به بعد معنوی آن بیشتر نظر دارم و دفاعی را که از موکل به عهده می گیرم، واقعاً دفاعی ایست که بهش معتقدم و علاقمند هستم به کاری که انجام می دهم و همیشه همکاران دیگر را در سخنرانی ها منع کردم از اینکه به وکالت به عنوان یک حرفه تجاری و کسب درآمد فقط نگاه کنند و در نهایت شاید بیشترین موفقیت را در پرونده ها داشته ام و آراء رو گرفتم حالا تا موفقیت را چی تعریف کنیم. نتیجتاً برای وکالت و قداست وکالت و سوگندی که برای کار وکالت، وکلای دادگستری از جمله خود من اتیان سوگند کردیم باید حتماً آن را محترم بشماریم.»

دکتر غلامرضا طیرانیان، در دی ماه سال ۱۳۹۶ دار فانی را ودا گفت. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

مبنع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

لینک کوتاه مطلب http://www.ghazavatonline.com/?p=22241

درباره ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *