خانه >> وبلاگ >> پزشکی >> دمانس یا زوال عقل
دمانس
دمانس

دمانس یا زوال عقل

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱ و ۲۲ دقیقه ب.ظ

دمانس یا زوال عقل، بيماري کوچک شدن مغز و فراموشي است. زوال عقل از بیماری هایی که است افراد در سنین بالا مبتلاء به آن شده و متأسفانه درمانی ندارد اما تا حدودی می توان خطر ابتلاء به آن را کاهش داد.

علت ایجاد: روسوبات پروتئيني در مغز باعث کوچک شدن مغز و مرگ سلول هاي مغزي مي شود و اين دليل اصلي زوال عقل يا دمانس است.

شايع ترين نوع دمانس آلزايمر و بعد از آن، دمانس عروقي شايع ترين زوال عقل است.

عوامل مؤثر در آن: عواملي وجود دارند که به تنهايي کوچک ولي وقتي با هم چمع شوند اثر مجموع آنها باعث دمانس مي شود، نظير نحوه سالم زندگي کردن، ورزش کردن، رژيم غذايي صحيح، پرهيز از سيگار و افراد نکردن در مصرف الکل که ريسک دمانس را کم مي کند اما به معناي آن نيست که اگر هر کسي اين ها را رعايت کند، مطلقاً دجار بيماري دمانس نمي شود.

راه چاره: براساس تحقيقات دیگر انجام شده، فعاليت هاي فيزيکي در زمان بارداري ممکن است سبب شود که نوزادان در سنين بالاتر دچار زوال عقل نشوند.

زوال عقل قابل پيشگيري نيست اولي اگر همچنانکه برخي تحقيقات مي گويند که فعاليت فيزيکي (ورزش و تحرک فيزيکي) مي تواند خطر ابتلاء به آن را کم کند. پس بهتر است که کفش ورزشي خود را بپا کنيم و با هر قدم کمي خود را از اين بيماري دورتر کنيم.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *