خانه » مقالات » مقالات آیین دادرسی کیفری » شرایط شکلی شکایت انتظامی از قضات در دادسرای انتظامی قضات و آثار سلبی آن
تخلفات انتظامی قضات
تخلفات انتظامی قضات

شرایط شکلی شکایت انتظامی از قضات در دادسرای انتظامی قضات و آثار سلبی آن

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰ و ۵۰ دقیقه ب.ظ

شرایط شکایت انتظامی از قاضی مختلف در دادسرای انتظامی قضاوت و آثار آن

با توجه به پست «مهمترین تخلفات انتظامی قضات در قوانین» و با لحاظ درخواست های مکرر کاربران سایت و کانال قضاوت‌آنلاین مبنی بر انتشار پستی حاوی شرایط شکایت انتظامی از قاضی متخلف در دادسرای انتظامی برابر مقررات فعلی و آثار آن، این موارد تهیه که مراجعین محترم به دادسرای انتظامی قضات باید با نظر داشت آثار سلبی بیان شده، شکایت خود را مطابق آن تنظیم و طرح نمایند.

شرایط شکلی شکایت:

با توجه به ماده ۱۵ آیین نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضایی قضات، شکایت انتظامی باید حاوی نکات ذیل باشد:

۱- نام، نام خانودادگی، اقامتگاه (نشانی محل سکونت یا کار)، کد ملی، کد پستی و در صورت امکان شماره تماس اعم از ثابت و همراه، دورنگار و پست الکترونیک شخص شاکی انتظامی

۲- سمت شاکی انتظامی در پرونده قضایی
تذکر: در صورتی که طرح شکایت انتظامی از طرف وکیل شاکی باشد، باید  حق شکایت انتظامی در وکالت نامه تصریح شده باشد.

۳- اعلام کلاسه (شماره) پرونده قضایی مورد شکایت

۴- اعلام هویت قاضی یا قضات مورد شکایت

۵- مشخص بودن موارد مورد شکایت به این معنا که شکایت نباید کلی باشد و جهت یا جهات تخلف قاضی از مقررات قانونی باید ذکر شود.

۶- پیوست نمودن مستندات مورد شکایت از قبیل: تصویر دادنامه، برگ احضاریه یا اخطاریه، برگ اجراییه و غیره.

۷- امضاء شاکی یا نماینده قانونی وی و در صورت عجز از امضاء، اثر انگشت آنان.

۸- ابطال مبلغ سیصد هزار ریال تمبر به شکواییه

حتماً بخوانید: هفتاد تخلف انتظامی قضات در قوانین موضوعه

تذکرات مهم

۱- چنانچه شکایت مطروحه حاوی هریک از شرایط مذکور نباشد، به آن ترتیب اثر داده نشده و بایگانی می شود و تنها در صورتی که شکوائیه فاقد برخی از نکات فوق بوده لکن به تشخیص دادستان انتظامی موضوع مهم و قابل رسیدگی باشد، شکوائیه به دادیار دادسرای انتظامی قضات ارجاع که رسیدگی و اظهارنظر می‌نماید.

۲- شاکی انتظامی می‌تواند شکایت انتظامی را مطابق ماده ۲۳ قانون نظارت بر رفتار قضایی به دادگستری استان مربوطه نیز تحویل دهد و یا از طریق پست سفارشی با رعایت ماده ۱۵ آیین نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضایی قضات به دادسرای انتظامی قضات واقع در تهران – خیابان خیام- ساختمان کاخ دادگستری – طبقه دوم- ضلغ غربی آن –  کد پستی ۱۶۴۵۶۶۶۵۶۵ ارسال نماید و پس از یک هفته، شماره ثبت شکایت انتظامی خود را از طریق شماره تلفن های ۷ و ۳۸۵۸۲۲۰۶ با پیش شماره ۰۲۱ دبیرخانه دادسرای انتظامی پیگیری نماید.

۳- سیر مراحل رسیدگی در دادسرای انتظامی قضات محرمانه است.

۴- با توجه به ماده ۱۷ آیین نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضایی قضات دادن تصویر از اظهارنظر مقامات قضایی دادسرای انتظامی قضات و کیفرخواست صادره به شاکی انتظامی ممنوع می باشد اما تصمیم دادسرا مبنی بر تعقیب یا منع تعقیب یا موقوفی تعقیب انتظامی و بایگانی شدن پرونده، بدون اشاره به هویت قاضی طرف شکایت از طریق مقتضی از قبیل پست الکترونیک و پیامک به اطلاع شاکی یا نماینده قانونی وی می‌رسد.

۵- تمامی جرائم کیفری اعم از نظیر اهانت و توهین و غیره ارتکابی از سوی قضات سراسر کشور، در دادسرای عمومی ناحیه ۲۸ تهران (کارکنان دولت) واقع در میدان ارگ- ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب مرکز رسیدگی می شود.

آثار سلبی شکایت:

۱- شکایت انتظامی تأثیری در نوع و نحوه رسیدگی پرونده دادرسی در دادسرا و یا دادگاه مربوطه و همچنین رأی و تصمیمات متخذه در آن ندارد.

۲- شکایت انتظامی از جهات اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری و همچنین تجویز اعاده دادرسی فوق العاده موضوع ماده ۴۷۴ قانون مزبور محسوب نمی شود.

۳- شکایت انتظامی قضات، از جهات رد دادرسی موضوع ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی، ماده ۸ قانون امور حسبی و ماده ۴۲۱ قانون آیین دادرسی کیفری نبوده و به استناد آن نمی توان پرونده دادرسی را از یک قاضی اخذ و به قاضی دیگر ارجاع نمود.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (6 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، با پیشینه‌ی قضایی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

۶ نظر

 1. با سلام و خسته ناشید و آرزوی سلامتی و سعادت
  اگه امکان داره شکایتی که جهت دادستانی انتظامی قضات خودم تنظیم کردم خدمتتون بفرستم نظر بدهید.
  ببخشید انشالله خداگره از کار همه خلقش باز کنه اینقدر مزاحمتون نشیم. باتشکر

 2. با درود و سپاس از لطف شما
  برای شکایت انتظامی فرمت خاصی لازم نیست. در ابتداء پست «شرایط شکلی شکایت انتظامی از قضات در دادسرای انتظامی قضات و آثار سلبی آن» را مطالعه کنید و براساس موارد خواسته شده شکایت را تنظیم و با شرح ماجرا – به نحوی که برای ما بیان نمودید- تخلفات صورت گرفته را ذکر کنید و مدارک لازم را نیز ضمیمه نمایید.

  دقت کنید حتماً تمبر شکایت را روی آن الصاق نمایید زیرا دادسرای انتظامی نسبت  به ابطال تمبر قانونی این شکایت حساس خیلی است و اگر شکایت فاقد تمبر باشد، بایگانی می کند.

  وقتی شکایت شما به یکی از دادیاران انتظامی ارجاع شود، ایشان با مطالعه شکایت و ملاحظه مدارک پیوست‌ آن، اگر دلایل را قوی تشخیص دهد، اصل پرونده دادرسی را از مرجع قضایی مربوطه مطالبه می کند و پس از مطالعه آن اعلام نظر می کند اما اگر در آن حد نبیند، از طریق رئیس حوزه قضایی درخواست گزارش از پرونده را خواهد کرد و سپس با مطالعه این گزارش ممکن است نبست به شکایت انتظامی تصمیم نهایی اتخاذ می کند یا ممکن است اصل پرونده دادرسی را مطالبه کرده و به  شرح ذکرشده اقدام کند. بنابراین نسبت به نحوه تنظیم شکایت حساسیت بخرج ندهید.

 3. با عرض سلام
  بنده در دادگاه شهرستان در مورد زمینی با عده ای از نزدیکان خود پرونده ای داشتم که با داشتن سند خریداری از این افراد دادگاه شهرستان حکم قطعی بر علیه انان صادر میکند.در دادگاه استان موضوع براساس همین زمین با یک فرد دیگر که با داشتن قولنامه عادی ادعای خریداری ان را داشت در دادگاه تجدیدنظر استان در حالی که شاکی این اقا بوده و بنده اقای قاضی به جای اینکه حکم بر صحت داشتن یا نداشتن این قولنامه بدهد ان عده از نزدیکانمان را در حکمی جالب توجه با وجود خریداری معتبر بنده و درحالی که اصلا این افراد در این پرونده نبودن را برای ان ها حکم داشتن ۳دونگ سهم از زمینی که بنده از این افراد خریداری نموده میکند.و حکم قطعی صادر میکند.حال بنده باید اعتراض خود را از این قاضی نامسلمان به کجا ببرم ایا میتوانم در همان استان کاری انجام دهم؟؟

 4. با درود
  اگر دلایلی دارید که قضات دادگاه تجدیدنظر مرتکب تخلفی در رسیدگی به پرونده شما شده اند، می توانید از آنان در «دادسرای انتظامی قضات» شکایت کنید. علاوه بر آن، اگر دلایل مؤید این امر که آنان مرتکب جرمی نیز شده باشند، دارید، می توانید در «دادسرای ناحیه ۲۸ (کارکنان دولت) در تهران علیه آنان شکایت نمایید. برای راهنمای بیشتر در خصوص شکایت انتظامی پست «شرایط شکلی شکایت انتظامی از قضات در دادسرای انتظامی قضات و آثار سلبی آن» را مطالعه کنید.
  اگر دلایلی در پرونده وجود دارد که حکم دادگاه تجدیدنظر خلاف بین شرع صادر شده است، می توانید درخواست اعاده دادرسی فوق العاده نمایید. برای راهنمایی بیشتر پست های «مدارک لازم برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور» و همچنین پست «شرایط لازم برای تشکیل پرونده اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور» را مطالعه کنید. ضمن این که مطالعه دیدگاه‌های پست «آیین نامه دادسراها و دادگاههای ویژه روحانیت مصوب ۱۳۶۹ مقام معظم رهبری با اصلاحات و الحاقات بعدی» که به سئوالاتی در ارتباط با اعاده دادرسی پاسخ داده شد، هم مفید خواهدبود.

 5. با سلام و خسته نباشید و با عرض ادب و احترام
  عارض هستم که بنده از شهرستان ساوه نسبت به تخلف در موضوعی تنظیم شکایت در دادگاه قضات کردم و تخلف قاضی -که بخاطر آن محکوم به حبس شدم- اثبات شد. لطفا منو راهنمایی کنید که چطور باید مقدمات اعاده دادرسی یا بررسی مجدد پرونده یا هر راه حلی که بتونم به حقم برسم رو از کجا باید شروع کنم، آیا اصلا مرجعی هست برای پاسخگویی به اجحاف صورت گرفته و حبس واقعا ناحق که علاوه بر اون تمام دارایی ام نیز رفته است؟

 6. با سلام
  ضمن ابزار تأسف از وضعیت پیش‌آمده برای شما.
  اصولاً صرف اثبات تخلف انتظامی قاضی پرونده، فی نفسه دلیلی نقض حکم در مرجع بالاتر نیست اما تحت شرایطی ممکن است این امر صورت گیرد که بستگی به نوع تخلف و دلایل پرونده دادرسی دارد. برای آشنایی با یکی از جهات اعاده دادرسی می توانید رأی دادگاه تجدیدنظر استان تهران در خصوص «شرایط اعاده دادرسی حقوقی به علت کتمان سند در جریان دادرسی» را مطالعه نمایید.

  اعاده دادرسی در امور کیفری دو نوع عادی به شرح ماده ۴۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری و فوق‌العاده به قسمی که در ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری بیان شد، می باشد که باید در هر مورد جهات آن وجود داشته باشد تا درخواست مورد پذیرش قرار گیرد.

  یشنهاد می شود، پست «مدارک لازم برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور» و همچنین پست «شرایط لازم برای تشکیل پرونده اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور» و نظرات کاربران در پست «شرایط اعاده دادرسی حقوقی به علت کتمان سند در جریان دادرسی» و پاسخ ما به آنها را مطالعه نمایید.

  بنابراین، مرجع رسیدگی کننده وجود دارد اما بستگی به پرونده شما و انطباق آن با مواد قانونی بیان شده دارد که چون از جزئیات آن اطلاعی نداریم، نمی توانیم بطور دقیق اعلام نظر کنیم.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *