خانه >> آراء >> دادگاه‌های کیفری >> شهادت شهود باید از جهت مصادیق و الفاظ توهین و فحاشی با اظهارات شاکی منطبق باشد (رأی دادگاه تجدیدنظر استان تهران)
شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

شهادت شهود باید از جهت مصادیق و الفاظ توهین و فحاشی با اظهارات شاکی منطبق باشد (رأی دادگاه تجدیدنظر استان تهران)

چکیده: شهادت شاهد به جزئیات، به علت عدم امکان تطبیق با اظهارات کلی شاکی، فاقد اعتبار قضایی است.

شماره دادنامه:  ۰۰۲۵۸
تاریخ صدور: ۱۳/۳/۹۲
مرجع صدور: شعبه ۱۰۱۵ دادگاه عمومی جزایی تهران

رای بدوی

در خصوص اتهام آقای ش.ع. فاقد مشخصات دیگر دایر بر توهین و تهدید با چاقو با توجه به شکایت شاکی و تحقیقات و نظر به قرار مجرمیت و کیفرخواست صادره از شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای ناحیه ۱۲ تهران و ملاحظه اظهارات شاکی و سایر اوراق و مندرجات در پرونده و عدم حضور متهم دادگاه اتهام انتسابی را محمول بر صحت  تلقی و به استناد مواد ۶۰۸ و ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی [تعزیرات] متهم موصوف را به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در مورد توهین و ۶ ماه حبس  و ۳۰ ضربه شلاق در مورد تهدید محکوم می‌نماید. رأی صادره غیابی و ظرف ۱۰ روز پس از ابلاغ  قابل واخواهی و سپس ظرف ۲۰ روز  قابل تجدیدنظر می‌باشد.

رئیس شعبه ۱۰۱۵ دادگاه عمومی جزایی تهران ـ صدوقی

شماره دادنامه: ۱۲۷۰
تاریخ صدور: ۲۶/۱۱/۹۲
مرجع صدور: شعبه ۱۰۱۵ دادگاه عمومی جزایی تهران

رأی واخواهی

در خصوص واخواهی آقای ش.ع. فرزند ش.، متولد ۱۳۵۰،  با وکالت خانم ص.ج. نسبت به دادنامه شماره ۰۰۲۵۸ مورخه ۱۳/۳/۹۲ موضوع اتهامی توهین و تهدید با چاقو که در حین اجرای حکم غیابی مذکور با تقدیم لایحه  اعتراض و واخواهی شده که با ملاحظه اظهارات متهم و وکیل وی و محتویات پرونده و نحوه درگیری طرفین، دادگاه اعتراض و واخواهی نامبردگان را موجب نقض دادنامه صادره ندانسته زیرا با اقدامات قانونی منتهی به کیفرخواست و سپس صدور رأی شده و از سوی دیگر با انقضاء مهلت واخواهی و تجدیدنظر پرونده به اجرا رفته و از جهت دیگر واخواهی نامبردگان خارج از مهلت مقرر قانونی بوده، لذا به استناد مواد ۲۱۷ و ۲۱۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری با رد واخواهی و اعتراض آنان رأی یاد شده را تأیید و استوار می‌نماید. رأی صادره وفق مقررات  ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ، قابل تجدیدنظر می‌باشد.

رئیس شعبه ۱۰۱۵ دادگاه عمومی جزایی تهران ـ صدوقی

شماره دادنامه: ۹۳۰۹۹۷۰۲۲۰۵۰۰۰۹۳
تاریخ صدور: ۱۳۹۳/۰۱/۲۷
مرجع صدور: شعبه ۵ دادگاه تجدید نظر استان تهران

رای تجدیدنظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای ش.ع. با وکالت خانم‌ها الف.ح. و ص.ج. نسبت به دادنامه شماره ۱۲۷۰ مورخ ۲۶/۱۱/۹۲ صادره از شعبه ۱۰۱۵ دادگاه عمومی جزایی تهران که به موجب آن تجدیدنظرخواه طی دادنامه غیابی شماره ۲۵۸ مورخ ۱۳/۳/۹۲ به اتهام توهین (فحاشی) و تهدید با چاقو به پرداخت جزای نقدی و تحمل حبس و شلاق به شرح دادنامه مارالذکر محکوم شده‌اند. دادگاه با توجه به محتویات پرونده و مطالب عنوان شده در لایحه اعتراضیه و اظهارات تجدیدنظرخواه در دادگاه (در مرحله واخواهی) و از طرفی با عنایت به این‌که احدی از شهود پدر تجدیدنظرخوانده و احد دیگر وکیل وی بوده که رابطه نسبی و کاری برقرار بوده، لذا نمی‌تواند به عنوان دلیل بر اثبات مجرمیت قرار گیرد و شاهد دیگر به نام س.ت. اظهارات وی در خصوص فحاشی با اظهارات شاکی (تجدیدنظرخوانده) مطابقت ندارد زیرا شاکی به صورت کلی اظهار داشته: فحاشی و مصادیق آن را ذکر نکرده ولی شاهد مصادیق ذکر کرده و در این مورد چون از سوی شاکی مصادیق و الفاظ به کار رفته ذکر نشده نمی‌توان اظهارات شاهد را با اظهارات شاکی تطبیق داد و تجدیدنظرخواه در دادگاه و در لوایح تقدیمی خود منکر ارتکاب بزه‌های انتسابی است و هیچ دلیل قانع کننده‌ای بر احراز ارتکاب بزه از سوی تجدیدنظرخواه وجود ندارد و شاکی در اظهارات خود عنوان داشته فحاشی و تهدید در جلوی دید مأمورین بوده لکن هیچ اظهارنظری و یا گزارش بر اثبات ادعای وی در پرونده ملاحظه نمی‌گردد. لهذا ضمن وارد دانستن اعتراض تجدیدنظرخواه و نقض دادنامه تجدیدنظرخواسته مستند به بند ۱ شق ب ماده ۲۵۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری و اصل ۳۷ قانون اساسی حکم به برائت آقای ش.ع. از اتهام توهین و تهدید با چاقو صادر می‌گردد. رأی صادره قطعی است.

رئیس شعبه ۵ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه – علوی‌فر ـ طهماسبی

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از بانک داده آراء پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 1٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *