خانه >> آموزش صوتی >> آموزش صوتی قانون مجازات اسلامی >> فایل صوتی رویکردهای قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲، دکتر هما داودی گرمارودی
دکتر هما داودی گرمارودی
دکتر هما داودی گرمارودی

فایل صوتی رویکردهای قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲، دکتر هما داودی گرمارودی

سلسه مباحث نقد و بررسی قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲/۲/۱

مشخصات فایل صوتی:

نامرویکردهای قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ (قسمت اول)

سخنران: دکتر هما داودی گرمارودی

مکانکانون وکلای البرز

زمان: ۱۳۹۲

ناشر اولیه: کانون وکلای دادگستری البرز

فرمت: mp3

حجم:  ۹۳.۰ MB

مدت: ۰۱:۴۱:۳۷

مختصری از سخنرانی: قانون مجازات اسلامی ۷۲۸ ماده دارد که کلیات آن شامل، بیشتر قواعد مربوط به حقوق جزای عمومی و البته دیگر قواعد را هم دارد. این قانون مصوب ۱۳۹۲/۲/۱ است که در ۶ خرداد ۱۳۹۲ منتشر و از ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ لازم الاجراء شد.

تلاش خوبی در وضع قانون صورت گرفته و حکایت دارد که تدوین کنندگان دارای فکر نوعی بودند و سعی کردند که مقررات پراکنده مربوط به یک مبحث را در یکجا گردآورند اما این به معنای نقص قانون نیست. این قانون در مقایسه با قانون آیین دادرسی کیفری دارای نقایص بیشتر است. یکی از علل آن به زمینه و سابقه قانونگذاری در کشور ما بر می گردد، به خصوص سابقه فقهی. ما در دو زمینه در خصوص قانونگذاری با خلاء مواجهه هستم و این سبب شد تا تحولات مکرری را ببینیم. یکی در زمینه حقوق جزا و دیگری روابط بین الملل است. ما به استقرار تقنینی در حوزه حقوق جزا نرسیدیم زیرا سابقه قانونگذاری نداریم و …

همچنین در اواسط سخنرانی مروری مختصر اما مفید و مؤثر بر مکتب های حقوق جزا و تأثیر اصول آن ها در ذهن قانونگذاران در تدوین قوانین جزایی دارند که قابل توجه است و به ویژه اهداف قانونگذار در هر یک از جرائم حدود، قصاص، دیات و تعزیرات و غلط فاحشی که در خصوص تعزیرات وجود دارد، می پردازند. موادی از قانون مجازات اسلامی، تأسیسات جدید در قانون مجازات اسلامی و ارزش کیفرشناختی آنها هم مورد بحث قرار می گیرد.

تذکر: در ابتدای فایل اصلی منتشره، خانم دکتر توضیحی در خصوص سخنرانی اجتماع اسباب و ضابطه تشخیص سبب ضامن -که ما پیشتر فایل آن را در سایت قرار دادیم و شما می توانید برای مشاهده آن اینجا مراجعه نمایید- بیان نمودند که چون ارتباطی به رویکرد قانون مجازات اسلامی نداشته از ابتدای آن حذف شد و در قسمت توضیحات فایل مزبور بیان گردید. همچنین بحث پارادوکس در سیاست کیفری قانونگزار که یک قسمت از بحث جامانده از رویکردهای قانون مجازات اسلامی بوده و ایشان در ایتدای قسمت دوم  فایل «تغییرات در قانون مجازات اسلامی» -که عنقریب منتشر خواهد شد- آن را بیان نمودند که ما آن را هم از این قسمت جدا و بعد از بحث تورم قوانین کیفری که محل مناسب آن بوده اضافه نمودیم. به این ترتیب فایل قسمت اول کامل گردید. این امر سبب شد تا دیگر لازم نباشد که بابت رویکردها به قسمت دوم فایل یا بابت اجتماع اسباب و ضابطه تشخیص سبب ضامن به قسمت اول رویکردها مراجعه نماید. این تغییرات که خلل به محتوی سخنرانی وارد ننموده برای اولین بار در قضاوت آنلاین صورت گرفته است در حالی که در تمام نسخه های منتشر شده در دیگر سایت ها، نقایص فوق وجود دارد.

کاربر گرامی! در صورت وجود مشکل در پخش آنلاین یا دانلود فایل اینجا کلیک نمایید. در صورت خرابی لینک ها در بخش نظرات همین پست اعلام تا اصلاح شود. ضمناً برای مشاهده سایر آموزش های صوتی در سایت می توانیید اینجا مراجعه نمایید.

منبع: قضاوت آنلاین

درباره ی مدیر سایت

دانشجوي کارشناسي ارشد حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... که فاقد آن ایرادات باشد را تأسیس نمایم که به لطلف خدا در سال گذشته میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

مطلب پیشنهادی

دکتر هما داودی گرمارودی

فایل صوتی تغییرات قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۴، دکتر هما داودی گرمارودی

سخنرانی خانم دکتر هما داودی گرمارودی در مورد تغییرات قانون مجازات اسلامی در خصوص اطفال، مجازات اشخاص حقوقی، تخفیف و تعدد جرم، مرور زمان، جنون، ادله اثبات جرم، حد زنا، سرقت، قصاص، شرکت در قتل غیرعمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً به معادله ریاضی پاسخ صحیح دهید. محدوديت زماني آزار دهنده است.لطفاً کد امنيتي را مجدد بازگذاري کنيد.