خانه >> کتب >> کتب محشای قوانین >> دانلود کتاب محشای قانون مجازات اسلامی از منظر دکترین و طراحان سئوال
امین بخشی زاده
امین بخشی زاده

دانلود کتاب محشای قانون مجازات اسلامی از منظر دکترین و طراحان سئوال

مشخصات فایل:

نام: محشای قانون مجازات اسلامی از منظر دکترین و طراحان سئوال با مقدمه دکتر صادق سلیمی

مؤلف: امین بخشی زاده با همکاری نیلوفر بخشی زاده

تهیه اولیه: زمستان ۱۳۹۲

نوبت چاپ: دوم ۱۳۹۲

ناشر: انتشارات عصر اندیشه و سایت تخصصی حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری

فرمت: PDF

حجم: ۶,۲۸۲ KB

قیمت: روی جلد ۱۹۵۰۰۰ ریال ولی شما می توانید آن را رایگان دانلود نمایید

توضیح و نقد: علیرضا مراید

کتاب حکایت از آن دارد که مؤلف در تهیه آن زحمات زیادی را متحمل شده است و مطالعه آن به عنوان یک منبع قانون مجازات اسلامی مفید است. همچنین از این حیث که نویسنده آن را به رایگان در اختیار دیگران قرار داده است، جای قدرانی دارد.

اگر نویسنده محترم کتاب مانند پست پاسخ به یک مخاطب نمای مغرض نسبت به نقد ما عقیده نداشته باشد باید گفت، متأسفانه کتاب ضعف هایی نیز دارد از جمله: استفاده محدود از نظریات اداره کل حقوقی قوه قضاییه، عدم نقل آراء و رویه قضایی محاکم کیفری در ذیل هر ماده است. همچنین گرچه منابع به صورت کلی در انتهای کتاب درج شده است اما عدم ذکر منابع و مأخذ مطالب ذیل هر ماده که از ویژگی های بارز کتب محشای قوانین محسوب می شود، از نقاط ضعف آن است و به این ترتیب مشخص نیست چه مطالبی از کدام  یک از منابع بطور مستقیم یا غیرمستقیم اقتباس شده و چه بخش هایی از خود نویسنده است و نحوه اتکاء خواننده به نکات بیان شده و مراجعات بعدی به صاحب هر نظر و دیدگاه وی به ویژه برای امور تحقیقاتی و پژوهشی میسر باشد.

در بخش ضمیمه هم، کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی به همراه تعیین مواد منسوخ آن آمده است که کار مفیدی است اما ای کاش ناسخ هر ماده هم به صورت موردی ذکر می شد نه این که تنها به صورت پاورقی صرفاً ماده منسوخ درج شود مثلاً برای خواننده مشخص نیست که ماده ۶۲۵ به استناد به چه مستندی و مشمول چه نوع نسخ شده است؟ همچنین مشخص نیست چرا برخی از مواد منسوخ مثل ماده ۶۴۲ در متن قانون آورده شده است ولی در پاورقی توضیح داده که به موجب ماده ۵۸ قانون حمایت خانواده نسخ شده است؟ این امر با سیاق بیان مواد منسوخ در قبل هماهنگی ندارد. بهتر بود مثلاً برای ماده ۶۴۲ چینین ذکر می شد: ماده ۶۴۲-به موجب بند ۹ ماده ۵۸ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۲ نسخ صریح شده است و در پاورقی ماده منسوخ می نوشت: متن ماده ۶۴۲ منسوخ: هر کس با داشتن … به این کیفیت هم ناسخ ماده منسوخ معین بود و هم خواننده به متن ماده منسوخ دسترسی داشت.

در قسمت گزیده ای از قوانین خاص جزایی (ویژه آزمون های حقوقی) برخی از قوانین کاربردی و مبتلاء به آمده است اما درج قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۷۷ که به موجب قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی  مصوب ۲۳/۳/۱۳۹۴ مجمع تشخیص مصلحت نظام نسخ صریح شده است، گرچه در اصل کتاب که بازنگری آن مربوط به سال ۱۳۹۲ است قابل نقد نیست زیرا در زمان حکومت قانون ۱۳۷۷ است عدم حذف آن در نسخه الکترونیکی منتشرشده، قابل نقد است. اگر خواننده ای در جریان تصویب قانون جدید نباشد به خطاء می رود. همچنین جدول نسخ ضمنی موادی از قانون آیین دادرسی کیفری به موجب قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، گرچه در زمان حکومت قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۱۳۷۸ نشان از زحمات نویسنده در مقابله مواد دو قانون دارد اما با توجه به اجرای قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۴/۱۲/۱۳۹۲ فاقد استفاده است که  بهتر بود قبل از انتشار الکترونیکی کتاب این بخش هم حذف می گردید.

بازدیدکنندگان گرامی با لحاظ موارد فوق می توانند نسبت به دانلود کتاب و مطالعه آن اقدام نمایند.

دانلود

رمز فايل: www.ghazavatonline.com

کاربر گرامی! ضمناً برای دانلود رایگان سایر کتب الکترونیکی اینجا کلیک نمایید.

منبع: قضاوت آنلاین

درباره ی علیرضا مرادی

با سلام. در نظر دارم تا دانش و تجربیات چندین ساله قضایی خود را به همراه مطالعات مفید دیگر، با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته اند «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً به معادله ریاضی پاسخ صحیح دهید. محدوديت زماني آزار دهنده است.لطفاً کد امنيتي را مجدد بازگذاري کنيد.