تازه‌‌های سایت
خانه >> مشاوره قضایی >> مشاوره در امور کیفری >> مجازات تهدید تلفنی در قانون تعزیرات و مجازات های بازدارنده (مشاوره حقوقی ۱)
تهدید تلفنی

مجازات تهدید تلفنی در قانون تعزیرات و مجازات های بازدارنده (مشاوره حقوقی ۱)

سئوال از آقای احمد رضا رجبی

سلام، شکایتی داشتم علیه مزاحم تلفنی که تهدیدم کرده بود. پس از ۴ ماه رای صادر شد و منع تعقیب داده شد. با وجود اینکه بررسی به عمل آمده دال بر مزاحمت بوده، ولی چون بزهی اتفاق نیافتاده منع تعقیب دادند. من باید حالا چه بکنم چون احساس ناامنی دارم.

پاسخ از ما:

با سلام، بطور دقیق معین نیست که شکایت شما بابت مزاحمت تلفنی است یا تهدید تلفنی، زیرا عنصر قانونی این جرائم متفاوت است و همچنین مشخص نیست که منظور شما از بررسی به عمل آمده چه می باشد و دلیل اثباتی هر یک از موارد فوق از نظر شما چیست و دلایل منع تعقیب صادر شده چه بوده است؟ اگر متن تصمیم قضایی صادر را اعلام می نمودید راهنمای خوبی برای پاسخگویی بود.

با توجه به جهات فوق، در خصوص سئوال شما باید گفت، عنصر قانونی جرم مزاحمت تلفنی ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی کتاب پنجم-تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده مصوب ۲/۳/۱۳۷۵ است که مقرر می دارد: «هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاههای مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات ، مرتکب به حبس از یک تاشش ماه محکوم خواهدشد.» در حالی که عنصر قانونی جرم تهدید در ماده ۶۶۹ قانون مزبور است که بیان می دارد: «هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا [تهدید] به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید ، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ( ۷۴ ) ضربه یا زندان ازدو ماه تا دو سال محکوم خواهدشد.»

قابل ذکر است که اثبات تهدید تلفنی نزد مقام قضایی تا حدودی امری دشوار است و اصولاً از طریق ضبط صدا مزاحم و یا شهادت شهودی که صدای وی را شنیدیده باشند، صورت می گیرد.

اعلام نظر مجدد آفای رجبی: با سلام متن رای دادگاه را میفرستم که به شرح زیر است:

در خصوص شکایت…….علیه…تلفن همراه……..مبنی بر ایجاد مزاحمت تلفنی به شرح اظهارات شاکی مظبوط در پرونده که همگی دلالت بر آن داشته موضوع تهدید از طریق تلفنی بوده که خود عنوان مستقل جزایی دارد. بنابرای دادگاه به حهت عدم تحقق بزه معنونه به استناد مواد ۳۴۰ و ۴۲۷ قانون این دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ قرار منع تعقیب صادر و اعلام می گردد.رای صادره ظرف۲۰ روز پس از ابلاغ قابل اعتراض و در دادگاه محترم تجدید نظر استان اصفهان می باشد. در ضمن پرونده پس از قطعیت در راستای رسیدگی به اتهام موصوف به نظر دادستان محترم برسد.

رئیس شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان مبارکه

پاسخ از ما:

با توجه به رأی ارسالی، برداشت قضایی ما از آن این است که، شما مورد تهدید تلفنی قرار گرفته بودید ولی به تصور آن که چون این عمل از طریق تلفن انجام شده است، جزء مزاحمت تلفنی است، بجای شکایت تهدید، اقدام به شکایت مزاحمت تلفنی نمودید.

با توجه به ماده ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۰۴/۱۲/۱۳۹۲ کميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي و با لحاظ عناصر قانونی این جرم دو، مرجع صلاحیت رسیدگی اولیه به آنها متفاوت است، چه آن که با مدنظر قراردادن درجات ۶ و ۷ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی، مجازات مزاحمت تلفنی از درجه ۷ محسوب که با لحاظ ماده ۳۴۰ قانون مزبور، رسیدگی به این جرم در صلاحیت رسیدگی مستقیم دادگاه است اما مجازات تهدید از درجه ۶ محسوب و رسیدگی به آن بطور غیرمستقیم در دادگاه صورت می شود. برای آشنایی با مفهوم رسیدگی مستقیم و غیرمستقیم اینجا مراجعه نمایید.

بنابه‌مراتب و عنایت به این که مقام قضایی قانوناً ملزم به عنوان معینه مجرمانه طرفین در پرونده نیست بلکه اختیار قانونی تشخیص و انطباق صحیح قانونی عمل مجرمانه با قانون را دارد، گرچه عنواناً شکایت شما مزاحمت تلفنی ذکر شد ولی در واقع تهدید از طریق تلفن بوده که از دیدگاه قضایی نیز تهدید محسوب می گردد و به این جهت دادگاه نسبت به اتهام مزاحمت متهم منع تعقیب صادر نموده است ولی برای رسیدگی به شکایت تهدید آن را به دادسرا ارسال نموده است تا رسیدگی شود.

بنابراین شما باید متعاقب ارسال پرونده به دادسرا، به شعبه مربوطه مراجعه و دلایل خود را ارائه و یا اگر قبلاً آن را ارائه نمودید تکمیل نماید و منتظر سیر مراحل تحقیقات مانده تا مقام قضایی دادسرای اعم از دادیار یا بازپرس پس از ختم تحقیقات اتخاذ تصمیم نهایی نماید.

بدیهی چنانچه نتیجه نهایی قرار جلب به دادرسی متهم باشد، متعاقب آن کیفرخواست علیه وی صادر و به دادگاه ارسال می گردد تا رسیدگی و حکم محکومیت متهم صادر شود والا قرار منع تعقیب صادر می گردد که شما حق اعتراض خواهید داشت.

منبع: قضاوت آنلاین

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (No Ratings Yet)
Loading...

لینک کوتاه به مطلب فوق

http://www.ghazavatonline.com/?p=4019

درباره ی مدیر سایت

دانشجوي کارشناسي ارشد حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... که فاقد آن ایرادات باشد را تأسیس نمایم که به لطلف خدا در سال گذشته میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *