تازه‌‌های سایت
خانه >> وبلاگ >> روان‌شناسی >> دو زبانه بودن و مزایای آن
دوزبانه بودن

دو زبانه بودن و مزایای آن

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲ و ۴۸ دقیقه ب.ظ

چه کسی دو زبانه است؟

تعداد زیادی در جهان تکلم می شود و برآورد می شود که شمار کسانی که به دو زبان یا بیشتر صحبت می کنند، بیشتر از افرادی است که تک زبانه است. مثلاً در هند بسیاری از کودکان با دو یا سه زبان از بیست و سه زبان اصلی موجود در این کشور بزرگ می شوند. دو زبانه بودن به گونه مادرزادی و در یادگیری در سنین بالاتر است.

در گذشته تصور می شد که کودکانی که دو زبان می آموزند سرعت یادگیری آنها کندتر می شود اما تحقیقات سنوات اخیر نشان می دهد که تلاش اضافه و دائمی که کودکان بکار می گیرند تا در هر لحظه بین دو واژه یکی را انتخاب کنند مثل (تغییر زبان) سگ و dog، می تواند سایر فعالیت های مغزی شان را بیشتر کند و به تمرکز بیشتر، قدرت انجام چند کار به صورت همزمان و حافظه بهتر بیانجامد، هر چند همه این گفته را قبول ندارند.

درک و برقرار ارتباط با دیگران

بعضی تحقیقات حتی نشان داده است که کودکان دو یا چند زبانه، قدرت درک و ارتباط شان سریع تر توسعه می یابد. اگر این نتیجه گیری درست باشد آیا می توان گفت که یادگیری زبان دوم به کودکان مبتلاء به اوتیزم کمک کند؟

تغییرات در مغز

محققان با بررسی مغز دانش آموزان در قبل و بعد از یادگیری زبان [دوم یا سوم] متوجه شدند که تراکم ماده خاکستری مغز آنان، یعنی بخشی که اطلاعات را پردازش می کند، بیشتر شده است. کسانی که در سنین بالاتر دو زبانه می شوند هم ماده سفید مغز آنان بیشتر شده است یعنی قسمتی که ارتباطات مغزی را کنترل می کند.

مزایای دو زبانه بودن در سنین پیری

در سنین بالاتر است که به نظر می آید دو زبانه بودن فواید بیشتری دارد. تحقیق بر روی مبتلایان به آلزایمر در هند و کانادا نشان داد که نشانه های بیماری در افراد دو زبانه پنج سال دیرتر ظاهر می شود. ظاهراً مغز این افراد با آسیب های ناشی از این بیماری ها بهتر مقابله می کند. نشانه های کلی زوال عقل ۴.۵ سال دیرتر است.

دو زبانه شدن در سن پایین تر یا بالاتر؟

به نظر می رسد که یادگیری زبان دوم در سنین کودکی، بیشترین مزیت ها را در سنین بالاتر به همراه دارد و به این ترتیب، خانواده های دو زبانه، باید زبان دوم را از همان ابتداء به فرزندشان یادبدهند، البته در سنین پیری نیز این موضوع بدون فایده نیست. هرچند در مورد فواید یادگیری زبان دوم تأکیدها و اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد ولی یک فایده مسلم در این کار است و آن این که شما می توانید با یک زبان جدید با تعداد بیشتری از مردم در دنیا صحبت کنید.

بروز رسانی ۱۶ آذر ۱۳۹۶

تغییراتی که در سلول و شبکه های ارتباطی مغز در اثر عوامل محیطی و رفتاری ایجاد می شود را انعطاف پذیری مغزی گویند. اهمیت این انعطاف پذیری در توانایی های یادگیری و بالاتر رفتن ظرفیت حافظه افراد است و اگر مغزشان آاسیب ببیند، بهتر بهبود پیدا می کند. انعطاف پذیری مغزی در کودکان دوزبانه بالاتر از کودکان تک زبانه است. نتیجه M.I.R مغزی صورت گرفته از افراد دوزبانه و تک‌زبانه که با داده کلمات هم‌‌آوا (مثل شیر در زبان فارسی که با تلفظ واحد چند معنی دارد و کلمه flower که بر حسب تغییر تلفظ به معنای گل و آرد است) به آنها، مشخص شد که در افراد دو زبانه، شبکه های گسترده ارتباطی بین لوپ پیشانی و لوپ گیجگاهی و پس سر مغز (که مرکز بینایی است)، بوجود می آید که نشان می این افراد از تمام مغز و توانایی یشان برای درک اطراف محیط شان استفاده می کنند و در آینده فرصت بهتری از لحاظ تحصیلی و پاسخ دادن به بیماری ها و آسیب های دارند. تحقیقات مکرر صورت گرفته نشان می دهد که مغز افراد دو زبانه قادر به صرف جویی در منابع ضروری است.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، با پیشینه‌ی قضایی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *