تازه‌‌های سایت
خانه >> بیوگرافی >> بیوگرافی اساتید حقوق >> زندگی نامه شیخ علی بابا عالم فیروزکوهی
شیخ علی بابا عالم فیروزکوهی

زندگی نامه شیخ علی بابا عالم فیروزکوهی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲ و ۱۱ دقیقه ق.ظ

آقا شيخ علي بابا عالم (فيروزكوهي)، در سال ۵۱-۱۲۵۰ شمسي در فيروزكوه به دنيا آمد. خاندان وي از علماي دين بودند و او نيز تحصيلات مقدماتي را اعم از فقه و اصول و ديگر علوم اسلامي، در محضر پدر و حوزه علميه تهران و سطوح عالي فقاهت را در مدرسه علميه اصفهان فرا گرفت.

بزرگترين استاد وي در دانشگاه جعفربن محمدالصادق (ع)، استاد الفقها حاج سيد محمد باقر درچه‌اي بود. گفته مي‌شود كه آيت العظمي بروجردي با شيخ علي بابا همدرس بود و در اغلب موارد به حافظه نيرومند شيخ علي بابا رجوع مي‌كرد.

علي بابا سرانجام پس از دريافت اجازه اجتهاد از حاج سيد محمدباقر درچه‌اي، عازم نجف اشراف شد و در محضر مراجع عالي قدر حوزه علميه نجف به تكميل علوم ديني پرداخت و اجازاتي از آن بزرگواران دريافت كرد و پس از بازگشت به ايران، به تدريس در مدرسه عالي سپهسالار و خان مروي پرداخت.

شيخ علي بابا در زمان وزارت حسن پيرنيا در عدليه، به همكاري با اين وزارتخانه دعوت شد. ابتدا به رياست محاكم صلحيه منصوب شد و تا زمان تشكيل دادگستري نوين، در اين مقام باقي ماند. در دادگستري نوين به امور قضايي مشغول بود، اما كناره گيري كرد و به تدريس علوم فقهي در مدرسه عالي حقوق تهران، دانشكده معقول و منقول تا اواخر ۱۳۱۹ شمسي و كلاس هاي قضايي دادگستري پرداخت. وي يكي از اعضاي كميسيون تهيه و تنقيح مواد و فصول قانون مدني به دعوت وزارت عدليه بود.

آقا شيخ علي بابا، فردي مهذب و دانشمند بود و از حافظه‌اي نيرومند برخوردار بود. او تسلط چشمگيري بر علوم ديني، به ويژه علم اصول و قواعد فقه داشت.

از وي علاوه بر تاليفات متعدد خطي در علوم فقهي و فلسفه اسلامي به فارسي و عربي، كتابي تحت عنوان «قواعد فقه و اصول فقه» به چاپ رسيده است.
شيخ علي بابا عالم، در سال ۱۳۲۷ شمي در تهران دار فاني را وداع گفت. پيكرش در كربلاي معلي به خاك سپرده شده است.

منبع: مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *