خانه >> مقررات >> مقررات کیفری >> بخشنامه‌های دادستان تهران >> مرجع رسیدگی به جرم رانندگی بدون پروانه
دکتر عباس جعفری دولت آبادی

مرجع رسیدگی به جرم رانندگی بدون پروانه

قضاوت آنلاین: پیشتر “دستورالعمل شرح وظایف و حل اختلاف پرونده‌ها در نواحی دادسرایی تهران” از سوی دادستان تهران صادر و ابلاغ شد که برای مشاهده آن می توانید به اینجا مراجعه کنید. ماده ۲۴ آن ناظر به صلاحیت دادسرای راهور می باشد که با وصف آن، در رسیدگی به جرم رانندگی بدون گواهی نامه، رویه واحدی در نواحی فوق وجود نداشته که این امر سبب صدور بخشنامه اخیر شد.

تاریخ: ۴۳۵۶/۲۰۰                                                                                                                                                                                             شماره: ۱۳۹۵/۴/۱۵

سرپرستان محترم نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران

سلام علیکم؛

با توجه به قانون بودجه سال ۱۳۹۵ و جدول تعیین تعرفه های بودجه ای و افزایش جزای نقدی بزه رانندگی بدون پروانه، مقتضی است در خصوص پرونده های موضوع بزه مذکور به شرح زیر عمل شود:

۱- کلیه پرونده های رانندگی بدون پروانه، به استثنای مواردی که جرم مذکور توأم با جرایم دیگری بوده که در حوزه وظایف دادسرای راهور می باشد، در نواحی دادسرای محل وقوع جرم رسیدگی شود.

۲-در مواردی که در پرونده اتهامی، جرایم دیگری وجود دارد که مربوط به وظایف داسرای راهور است، به کلیه اتهامات در داسرای راهور رسیدگی می شود.

۳- با توجه میزان مجازات تعیین شده برای جرم مذکور و نظر به این که در اغلب این پرونده ها متهم در معیت ضابطان به داسرا هدایت شده و فاقد شاکی خصوصی بوده و به جرم ارتکابی اقرار دارد، مقتضی است از صدور قرار تأمین منجر به بازداشت خودداری شده و پرونده با رعایت ماده ۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری با کیفرخواست شفاهی به دادگاه ارسال شود.

جعفری

داستان عمومی و انقلاب تهران

منبع: قضاوت آنلاین

درباره ی مدیر سایت

دانشجوي کارشناسي ارشد حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... که فاقد آن ایرادات باشد را تأسیس نمایم که به لطلف خدا در سال گذشته میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً به معادله ریاضی پاسخ صحیح دهید. محدوديت زماني آزار دهنده است.لطفاً کد امنيتي را مجدد بازگذاري کنيد.