خانه >> بیوگرافی >> اساتید حقوق >> زندگی نامه حسین پیرنیا معروف به مؤتمن الملک
حسن پيرنيا ملقب به مؤتمن الملک

زندگی نامه حسین پیرنیا معروف به مؤتمن الملک

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶ و ۳۱ دقیقه ق.ظ

حسين پيرنيا، ملقب به مؤتمن الملك، سومين فرزند ميرزا نصرالله خان مشيرالدوله نائيني (صدر اعظم ایران) بود. او در سال ۱۲۵۴ (ش) در نائين به دنيا آمد.

پس از سپري كردن تحصيلات مقدماتي، همراه با برادرش حسن پيرنيا مقلب به مشیرالدوله، به منظور تحصيل حقوق و علوم سياسي به خارج از كشور رفت. پس از پايان تحصيلات و بازگشت به ايران، در تاسيس مدرسه عالي علوم سياسي و همكاري با برادرش، مشاركت موثر داشت. او از سال ۱۳۱۳ تا ۱۳۲۵ (هـ .ق) رياست اين مدرسه را بر عهده داشت و پس از برادر خود، دومين رئيس مدرسه عالي علوم سياسي به شمار مي‌آيد.

حسين پيرنيا، از رجال تحصيلكرده، فكور، درستكار، وطن خواه و فرهنگي زمان خود بود. او سال‌ها رياست مجلس شوراي ملي را بر عهده داشت. مؤتمن الملك در نهم ارديبهشت ماه ۱۳۲۶ (ش) در سن ۷۲ سالگي در تهران بدرود حيات گفت. پيكرش در آرامگاه خانوادگي پيرنيا به خاك سپرده شده است.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *