تازه‌‌های سایت
خانه >> نظریات >> نظریات مشورتی در امور حقوقی >> نظریات در حقوق خانواده >> مرخصی زایمان مادر فرزند حاصل از رحم اجاره ای
نه ماه مرخصی زایمان

مرخصی زایمان مادر فرزند حاصل از رحم اجاره ای

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰ و ۳۸ دقیقه ب.ظ

شماره پرونده: ۲۰۰۳-۱/۹-۹۴

سئوال:

خانمی به جهت سقط جنین های مکرر، ناگزیر از طریق عمل جراحی IVF، تخمک او با اسپرم همسرش در خارج از رحم وی با شیوه تلقیح مصنوعی ترکیب و پس از سه روز داخل رحم اجاره خانم دیگر کشت نمود. از شش جنین حاصل، پنج تا آن از بین رفته و تنها یکی از آنها در رحم اجاره ای باقی ماند تا این که به مرحله زایمان رسید. پس از زایمان نوزاد تحویل خانم مزبور و همسرش به عنوان والدین وی گردید.

خانم فوق، پس از اتمام مرخصی زایمان، با استفاده از مدارک تولد فرزند، گواهی شیرخواربودن نوزاد و گواهی از کارفرمای وقت خود مبنی بر عدم دریافت حقوق در دوران مرخصی زایمان و ارائه آنها به سازمان تأمین اجتماعی، موفق به دریافت مبلغی بابت غرامت ایام بارداری از این سازمان می شود. بنابه مراتب:

۱- آیا با توجه به ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعت و خانواده مصوب ۲۰/۳/۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و تصویب نامه در خصوص مدت مرخصی زایمان (یک و دو قلو) زنان شاغل در بخش های دولتی و غیردولتی و دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) همسران مصوب ۱۶/۴/۱۳۹۲ هیأت وزیران، مصوبات ذکر شده شامل مادران صاحب فرزندان متولد شده از رجم اجاره ای می شود؟

۲- آیا با توجه به قسمت اخیر تبصره ۲ قانون مزبور که مقرر می دارد: «…این قانون به مادرانی که سن فرزند آنان به نه ماهگی نرسیده است، تسری می‌یابد و مادر می‌تواند تا سن نه ماهگی نوزاد از مرخصی زایمان استفاده کند.» و بند ۲ تصویب نامه پیش گفته که بیان می دارد: « مفاد این تصویب نامه به مادرانی که سن فرزند آنان به نه ماهگی نرسیده است تسری می یابد و مدت مرخصی آنان تا نه ماهگی نوزاد افزایش می یابد.» شامل مادری که نوزاد متولد شده از رحم اجاره ای دارد و مبادرت به شیردهی وی می کند، می شود؟

نظریه مشورتی شماره ۳۱۱/۹۵/۷ – ۱۹/۲/۱۳۹۵ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

نظریه اکثریت: ۱ و ۲- با توجه به اطلاق کلمه “مادر” در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب ۱۳۷۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی و ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب ۱۳۹۲ و همچنین پیش بینی سن فرزند تا نه ماهگی که همگی دلالت بر جواز استفاده از ایامی تحت عنوان مرخصی زایمان تا نه ماهگی برای مادران است، بنابراین قانونگذار بدون در نظر گرفتن نوع تولد فرزند، این حق را برای مادران و فرزندان کمتر از نه ماه به رسمیت شناخته است لذا مادرانی هم که از طریق شکم اجاره ای صاحب فرزند می شوند، مشمول برخورداری از امتیازات پش بینی شده در قوانین صدرالاشعار خواهند بود.

نظریه اقلبت: عنوان مادر به مورد صادق است، ولی حقوق مربوط به زایمان از قبیل مرخصی زایمان و حمل به او بار نمی شود. /الف

منبع: قضاوت آنلاین

برگرفته از بانک اطلاعات حقوقی شخصی

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، با پیشینه‌ی قضایی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *