خانه >> مقررات >> مقررات حقوقی >> آیین نامه‌های حقوقی >> آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات مصوب ۱۳۹۵ هیأت وزیران
آیین‌نامه
آیین‌نامه

آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات مصوب ۱۳۹۵ هیأت وزیران

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱ و ۵۳ دقیقه ب.ظ

شماره۶۹۲۲۴/ت۵۲۸۶۲هـ                                                                                                                                                                                 ۱۳۹۵/۶/۸

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ وزارت کشور

هیأت وزیران در جلسه‌های ۱۳۹۵/۴/۲۰، ۱۳۹۵/۵/۱۷و ۱۳۹۵/۶/۳ به پیشنهاد شماره ۱/۱۵۰۳۹۱ مورخ ۱۳۹۴/۱۱/۷ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد ماده (۴۷) قانون مطبوعات ـ مصوب ۱۳۶۴ـ با اصلاحات بعدی، آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات را به شرح زیر تصویب کرد:

 آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات

فصل اول ـ تعاریف و مشخصات

ماده۱ـ منظور از مطبوعات و رسانه در این آیین ­نامه، کلیه رسانه­ های چاپی (مطبوعات) و الکترونیکی شامل برخط (خبرگزاری و پایگاه­های خبری) و غیر برخط (انواع حامل­ های داده) است.

ماده۲ـ رسانه ­های چاپی (مطبوعات) و رسانه­ های الکترونیکی غیر برخط به لحاظ زمان انتشار منظم می­توانند با یکی از فواصل زمانی روزی یکبار (روزنامه)، هفته ­ای یکبار (هفته نامه)، ماهی یکبار (ماهنامه)، سه ماه یکبار (فصلنامه)، شش ماه یکبار و سالی یکبار (سالنامه) منتشر شوند.

تبصره۱ـ انتشار فوق­ العاده (چاپ دوم، سوم و …)، ویژه ­نامه و هرگونه ضمیمه با همان نام رسانه و منطبق بر مشخصات مندرج در پروانه انتشار و با همان تاریخ و شماره مسلسل و رعایت سایر ضوابط قانون مطبوعات مجاز است.

تبصره۲ـ ویژه ­نامه و ضمیمه باید به همراه رسانه توزیع شود و انتشار و توزیع جداگانه آن مجاز نیست.

تبصره۳ـ توزیع هرگونه ضمیمه به همراه رسانه از قبیل فرآورده ­های چاپی، لوح فشرده، راهنمای تبلیغاتی و مانند اینها که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به غیر از مسئولان رسانه تهیه شده است، منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

تبصره۴ـ چاپ و انتشار ویژه ­نامه­ های محلی توسط رسانه­ های مکتوب سراسری به طور جداگانه از رسانه اصلی ممنوع است و در صورتی که به همراه رسانه اصلی توزیع شود، حجم آگهی­ های آن از (۳۰) درصد صفحات ویژه ­نامه نباید بیشتر باشد.

ماده۳ـ رسانه الکترونیکی به رسان ه­ای اطلاق می­شود که:

الف ـ با همان صورت، شرایط و ظواهر یک رسانه چاپی و طی فرآیند مرسوم روزنامه ­نگاری و تحریری ه­ای تولید و به طور منظم و با نام ثابت و تاریخ و شماره و ردیف معین در یک یا چند زمینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی و نظایر اینها در محیط رقومی (دیجیتال) به صورت دوره­ای مندرج در ماده (۱) این آیین­نامه منتشر ­شود.

ب ـ محتوای آن در محیط رقومی و طی فرآیند مرسوم روزنامه­ نگاری و تحریری ه­ای، تولید و به طور منظم و با نام ثابت در یک یا چند زمینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی و نظایر اینها منتشر می­شود مانند خبرگزاری­ها، پایگاه­های خبری اینترنتی و رسانه­ های برخط. تولید و انتشار محتوا در این گونه رسانه­ ها به صورت لحظه ­ای و بدون توقف است. (بر خط)

پ ـ به عنوان سامانه، اخبار و اطلاعات را به صورت مستمر برای بیش از (۵۰۰) گیرنده در (۲۴) ساعت از طریق پیامک یا شبکه­ های پیام ­رسان و به صورت انبوه برای دارندگان تلفن همراه، رایانه و مانند آن ارسال کند.

تبصره ـ نسخه دیجیتال رسانه­ های چاپی دارای مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات که مفاد آن عیناً همان مفاد رسانه چاپی است و همچنین اعمال موضوع بند (پ) این ماده توسط رسانه­ های چاپی، خبرگزاری­ها و نشریات الکترونیکی دارای مجوّز، مشروط به ذکر نام رسانه و بازنشر مطالبی که عیناً در این رسانه ­ها درج شده است، مجاز است و نیاز به اخذ مجوز جداگانه ندارد.

ادامه مطلب در

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *