تازه‌‌های سایت
خانه >> مشاوره قضایی >> مشاوره در امور کیفری >> پارک خودرو در حیاط مشاعی ساختمان جرم تصرف عدوانی است (مشاوره حقوقی ۲)
پارک ممنوع

پارک خودرو در حیاط مشاعی ساختمان جرم تصرف عدوانی است (مشاوره حقوقی ۲)

سئوال از آقای سجاد
با سلام

بنده مالك واحدي (واحد شماره ۴) ۸۶ متري در طبقه دوم يك آپارتمان ۹ واحدي هستم. مجتمع داراي سه پاركينگ با پلاك ثبتي مي باشد كه دو تا از پاركينگ ها مستقل بوده و ورودي مختص به خود از خيابان اصلي دارند و يكي از انها در سند واحد بنده واگذار شده و استفاده از دو پاركينگ ديگر از بنده سلب شده است.

پاركينگ دوم هم به صورت مشابه به واحد  (واحد ۶)ديگري واگذار شده و پاركينگ سوم كه قسمت مسقف در همكف كنار واحد شماره ۱ تعريف شده و راه ورود به حياط و ايستگاه پله را هم شامل مي شود و گنجايش ۵ خودرو را دارد، به صورت مشاع به ساير واحدها (شايد تمامي ۷ واحد باقي مانده) واگذار شده است. از ۷ واحد باقي مانده، ۵ واحد خودرو دارند كه چهار نفر در قسمت مسقف پارك مي كنند ( واحد ۵ ادعا مي كند محوطه پاركينگ من بين ايستگاه پله و نرده حياط است و خودم مي توانم ۲ خودرو پارك كنم) و يك خودرو در حياط. واحد ۱ و ۵ و ۸ هر كدام دو خودرو دارند و واحد ۱ و ۸ خودرو دوم خود را در داخل حياط پارك مي كنند و واحد ۵ هم خودرو دوم خود را در محوطه كه ادعا دارد، پارك مي كنند. بنده هم خودرو خود را در حياط پارك مي كنم كه ساكنين معترض شده و مي گويند شما حق پارك كردن خودرو در حياط را نداري. آيا ادعاي آنها قانوني مي باشد؟ در صورتي كه من از فضاي مشاعي مثل سه واحد ديگر استفاده مي كنم.

پاسخ از ما:

مطابق قانون تملک آپارتمان ها مصوب ۱۶ اسفند ۱۳۴۳ با اصلاحات و با الحاقات بعدی‌ و آيين‌نامه اجرايي قانون تملك آپارتمانها مصوب ۸ ارديبهشت ماه ۱۳۴۷ هيأت وزيران با اصلاحات بعدي‌، جزئیات نقاط و مشخصات فضاهای اختصاصی، مشاعی و پارکینک هر یک از واحدها در صورتمجلس تفکیکی بطور مشخص ذکر می شود و اصولاً به هر واحد یک پارکینک اختصاص داده می شود.

از آنجایی که در سئوال شما اشاره ای به صورتمجلس تفکیکی نشده است، اظهارنظر دقیق مسیر نیست ولی علی‌اصول استفاده هریک از ساکنین از فضای مشاعی به عنوان فضای اختصاصی مانند این که در بخشی از حیاط، خودرو شخصی پارک نماید یا لوازم شخصی قراردهد به نحوی که این امر بدون اجازه حتی یکی از ساکنین ساختمان باشد، از مصادیق تصرف عدوانی در مشاعات محسوب گردیده که مطابق ماده ۶۹۰ قانون تعزیرات و مجازات های بازدارنده مصوب ۱۳۷۵ با آخرین اصلاحات و الحاقات بعدی جرم وقابل تعقیب است.

منبع: قضاوت آنلاین

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (No Ratings Yet)
Loading...

لینک کوتاه به مطلب فوق

http://www.ghazavatonline.com/?p=8941

درباره ی مدیر سایت

دانشجوي کارشناسي ارشد حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... که فاقد آن ایرادات باشد را تأسیس نمایم که به لطلف خدا در سال گذشته میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *