خانه » نظریات » دیدگاه‌های قضات » نشست های قضایی دادرسی کیفری » مرجع صالح رسیدگی به سوء‌استفاده مأمور نیروی انتظامی از مقام و موقعیت خود در دریافت وجه از شهروندان
نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضايی قضات دادگستری

مرجع صالح رسیدگی به سوء‌استفاده مأمور نیروی انتظامی از مقام و موقعیت خود در دریافت وجه از شهروندان

نشست قضایی دادگستری بهشهر، خرداد ۱۳۸۷
 سئوال- یکی از مأموران انتظامی در اثناي گشت‌زنی با سوء استفاده از لباس و موقعیت خود و با تهدید به این که در صورت عدم پرداخت مبلغي معین، پرونده‌سازی خواهد کرد، از يک شهروند مبالغی دریافت می‌کند. رسیدگی به اتهام اين مأمور در صلاحیت کدام مرجع است؟

نظر اکثريت
با عنایت به ماده ۱ و تبصره ۱ قانون دادرسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۶۴ با اصلاحات بعدی و با لحاظ ماده ۱۲۵ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مصوب ۱۳۸۲، از آنجا که مأمور مرتکب جرم مربوط به وظایف خاص نظامی در حین خدمت نظامی شده است، رسيدگي به موضوع در صلاحیت دادسرا و دادگاه نظامی است.

نظر اقليت
با توجه به این که مأمور به عنوان ضابط دستگاه قضایی در حال گشت زني بوده است، جرم ارتکابی در مقام ضابط قضایی واقع شده و رسيدگي به آن در صلاحیت دادسرا و محاکم عمومی است.

نظر کميسيون
مأمور انتظامی در مقام ضابط دادگستری مرتکب جرم شده است. بنابراین رسیدگی به اين موضوع طبق تبصره ۲ قانون دادرسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در صلاحیت دادگاه عمومی است.

قضاوت آنلاین: برای عنصر قانونی جرم به ماده  ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامي كتاب پنجم-تعزيرات و مجازاتهاي بازدارنده مصوب ۲/۳/۱۳۷۵ مجلی شورای اسلامی مراجعه شود.

منبع: مأوی نیوز، چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

همچنین ببینید

مقالات حقوقی

حقوق دارنده چک و نوآوری های قانون اصلاحی چک

علی فتوحی‌راد مدرس دانشگاه آزاد و وکیل پایه یک دادگستری در مقاله پژوهشی حقوق دارنده چک و نوآوری‌های قانون اصلاحی صدور چک به بررسی مواد قانون جدید می پردازد.

پاسخی بگذارید