خانه » نظریات » مشورتی دادرسی کیفری » رسیدگی اولیه به جرم رانندگی بدون گواهی نامه در صلاحیت دادسراست (نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

رسیدگی اولیه به جرم رانندگی بدون گواهی نامه در صلاحیت دادسراست (نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱ و ۴۰ دقیقه ب.ظ

image_pdfimage_print

شماره پرونده: ۷۴۵-۲/۱۶۸-۹۵ ک

سئوال:

با عنایت به نرخ جدید خدمات قضایی که تا مبلغ سی میلیون ریال تعرفه گزارش شده است و لحاظ ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) رسیدگی به جرم رانندگی بدون گواهی نامه، در صلاحیت دادگاه می باشد (درجه ۷ و ۸) یا در صلاحیت دادسرا (درجه ۶)؟ و آیا تعیین نرخ جدید و به روزرسانی جزای نقدی تأثیری در تعیین درجه و نهایتاً مرجع صالح دارد یا خیر؟

نظریه مشورتی شماره ۱۱۰۷/۹۵/۷ مورخ ۱۳۹۵/۵/۱۲ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

با توجه به ذکر مطلق جرایم رانندگی در بند یک ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب ۱۳۷۳ و با عنایت به افزایش میزان جزای نقدی به شرح جدول شماره ۱۶ تعرفه های قضایی [موضوع جدول شماره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ منتشره در روزنامه رسمی شماره ۲۰۷۴۲ مورخ ۱۳۹۵/۳/۴]  قانون بودجه سال ۱۳۹۵ [کل کشور] که دارای سه تا سی میلیون ریال جزای نقدی است، بنابراین بزه رانندگی بدون پروانه در حال حاضر، از درجه شش تعزیری محسوب می شود و از شمول ماده ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ خارج است.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *