فایل صوتی حقوق
فایل صوتی

فایل صوتی اجرای احکام مدنی (شماره ۴) با تدریس دکتر محمد علی شاه حیدری پور در کارآموزی قضایی دوره ۱۸۴ تهران

درس اجرای احکام مدنی ویژه کارآموزان قضایی دوره ۱۸۴ تهران با تدرس دکتر محمد علی شاه حیدری پورقاضی دادگستری، مدیر کل حقوقی قوه قضاییه و مدرس دانشگاه، مملو از نکات علمی و کاربردی حقوق است. این دوره که چهار جلسه چهار ساعته می باشد، شامل حداقل ۸ فایل صوتی است که مدت تقریبی هر فایل یک ساعت و برخی نیز بیشتر از آن می باشد. مبحث اول از این سری آموزش ها، با عنوان شرایط شروع اجباری اجرای احکام مدنی شامل فایل اول و فایل دوم بود که پیشتر در سایت قرار گفت. مبحث دوم از این سری با عنوان «مراحل معمول اجرای اجباری احکام مدنی» است که فایل اول را هفته گذشته منتشر کردیم و امروز فایل دوم آن را آماده انتشار نمودم که می توانید رایگان دانلود نمایید.

قبل از توضیح محتوای فایل امروز، ذکر این نکته لازم است که، با توجه به این که متد آموزشی استاد براین اساس قرار دارد که در بعد از اولین جلسه، در ابتدای هر جلسه درس جدید، مروری بر مباحث جلسه قبل به شکل پرسش و پاسخ با کارآموزان قضایی خواهند داشت که از یک طرف به سنجش آموزشی آنان پرداخته تا اگر اشکالی در آن باشد مرتفع نمایند و از طرف دیگر اگر مطالبی در خلال تدریس قبل جا مانده و یا نیاز به افزودن نکاتی بر آن باشد، نسبت به آن اقدام نمایند که فواید بسیار این شیوه پسندیده را در فایل امروز ملاحظه خواهید که به نظر باید چنین شیوه ای را دیگر اساتید هم سرلوحه تدریس خود قرار دهند

بنابه مراتب، بخشی از دقایقی فایل امرور، شامل مروری بر شرایط اجرای اجباری احکام مدنی است که فایل اول و فایل دوم این بخش و نیز اولین فایل از مراحل معمول اجرای اجباری احکام مدنی را پیشتر منتشر کردیم، از جمله قطعیت رأی، ابلاغ رأی قطعی، تقاضای اجرای حکم از سوی محکوم له، صدور اجراییه، شناسایی اموال محکوم علیه و تکالیف محکوم علیه به شرح ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، تفاوت اثر درخواست محکوم له در الزام اجرای احکام به دخالت در شناسایی اموال و اختلاف نظر در این خصوص، شرح تبصره ۱ ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و مقایسه آن با ماده ۵۲۴ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹/۰۱/۲۱ خواهد بود، توقیف اموال محکوم علیه و مستثنیات دین.

بخش اصلی فایل امروز، ادامه مرحله دوم از مراحل اجرای معمول اجباری احکام مدنی یعنی ادامه مستثنیات دین است با این توضیح که در اولین فایل از مراحل معمول اجرای اجباری احکام مدنی به شناسایی به عنون اولین مرحله و توقیف اموال محکوم علیه به عنوان دومین مرحله پرداخته شد با این قید که قبل از شرح توقیف اموال محکوم علیه، به جهت اهمیت بحث، استاد ترجیح دادند که بدواً به بیان انواع اموال محکوم علیه که مستثنی از توقیف می‌باشد را تشریح نمایند که در این راستا به اولین این استثنائات، یعنی مستثنیات دین و آغاز شرح ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی پرداختند که بند الفه آن تقریباً به اتمام رسید و امروز ادامه بحث خواهیم داشت.

منظور از شأن در بند «الف» ماده ۲۴ مزبور چیست؟ در رابطه با بند «ب»، بحث ارزان یا گران قیمت و نیز عتقیقه بودن مشکل ساز است، در بند «ج» پول آذوقه، دارو، پول دارو، شیر خشک، یارانه و مستمری دریافتی کمیته امداد جزء مستثنیات است یا خیر، در بند «د» در مورد ابزار های گران قیمت علمی و تحقیقات مانند تلسکوپ، و آزمایشگاه بزرگ و مجهز، حق تألیف و تصنیف و نیز منظور از شأن در این بند چیست؟ مقایسه ماده ۲۴ با ماده ۶۵ قانون اجرای احکام مدنی و ماده ۵۲۴ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی در مورد البسه، در بند «ه» نیز منظور از امرار معاش ضروری چسیت آیا، دستگاه چاپ گران قیمت، مغازه، حقابه کشاورزی جزء مستثنیات است یا خیر؟ و در مورد بند «و» مراد از تلفن، نوع ثابت یا همراه، خط تلفن و یا دستگاه آن، شماره رند یا عادی کدامیک مشمول بند است و در نهایت در مورد «ز» آیا ودیعه مسکن جزء مستثینات است یا خیر؟ بحث می شود و مطابق معمول، به سئوالات کارآموزان قضایی نیز پاسخ داده می شود.

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

 

فهرست ده فایل اجرای احکام مدنی دکتر محمد علی شاه حیدری پور

فایل اول- شرایط شروع اجباری اجرای احکام مدنی

فایل دوم- شرایط شروع اجباری اجرای احکام مدنی

فایل سوم- مراحل معمول اجرای اجباری احکام مدنی

فایل چهارم- مراحل معمول اجرای اجباری احکام مدنی( مستثنیات دین به عنوان اولین مصداق مصونیت اموال از توقیف)

فایل پنجم- مراحل معمول اجرای اجباری احکام مدنی (مصادیق دوم، سوم و چهارم مصونیت اموال از توقیف)

فایل ششم- نحوه و ترتیبات توقیف اموال منقول

فایل هفتم- نحوه و ترتیب توقیف اموال غیرمنقول (ثبت شده و ثبت نشده)

فایل هشتم- مرحله سوم از مراحل اجرای اجباری احکام مدنی-فروش اموال منقول و غیرمنقول توقیف شده

فایل نهم- مرحله چهارم از مراحل اجرای اجباری احکام مدنی-پرداخت معادل محکوم به و هزینه های اجرایی

فایل دهم- مراحل غیرمعمول اجرای اجباری احکام مدنی، اعتراض ثالث اجرایی و اعاده وضع به حال سابق

منبع: قضاوت آنلاین

5/5 = (1 امتیاز)

آخرین بروزرسانی: بهمن ۱۶ام, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۸ ب.ظ

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=10476


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مهران کاظمی فروز

مهران کاظمی افروز
قاضی دادگستری تهران کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی عضو تحریریه تیم قضاوت آنلاین دوست دارم آموخته های حقوقی خود را با دیگران به اشتراک بگذارم امیدوارم مطالبی که تقدیم می کنم مفید باشد. تمام نوشته‌های من

۹ دیدگاهها

 1. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  سلام
  جا دارد از استاد کاظمی تشکر و قدردانی داشته باشم بابت بذل محبت نسبت به جامعه حقوق،
  در ضمن به عرض عالی میرسانم که لینک دانلود غیر مستقیم کار نميكنه،،
  ممنون از توجه حضرتعالی

  • مهران کاظمی افروز
   مهران کاظمی فروز

   سلام
   با تشکر از شما که همواره مشتاقانه مطالب سایت را تعقیب می‌نمایید.
   بله،متاسفانه در آپلود فایل برای آماده سازی لینک غیرمستقیم مشکلی پیش آمد که به همین جهت این لینک غیرفعال گردید. مراتب به مدیر محترم قضاوت آنلاین اعلام که در صدد رفع آن می‌باشند،در صورت حل آن، نسبت به فعال سازی لینک اقدام خواهدشد.

  • لوگوی قضاوت آنلاین

   با سلام
   با توجه به طرف شدن مشکل مربوط به لینک غیرمستقیم دانلود فایل، این لینک فعال و قابل استفاده می باشد.

 2. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  سلام استاد
  مدت زمان زیادی از اخرین فایل میگذرد.
  امیدواریم که ادامه درس رو در سایت منتشر کنید.

  • مهران کاظمی افروز
   مهران کاظمی فروز

   سلام
   با تشکر از پیگیری شما
   با توجه به نظر مدیر محترم سایت، برخی از فایل های صوتی در اولویت انتشار قرار گرفت.
   فایل استاد حیدری پور در مرحله ویرایش است که به مجرد اتمام کار در سایت قرار می گیرد. پیشنهاد می شود تا آن زمان، از فایل های صوتی جدید منتشر شده استفاده نمایید که تماما حاوی مسایل کاربردی حقوق است.

 3. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  سلام و عرض ادب دارم خدمت استاد کاظمی فروز
  استاد هفده روز از آخرین فابل تدریس اجرای احکام مدنی می گذرد، اما از ادامه تدریس خبری نشد.
  امیدوارم که این مبحث ادامه داشته باشد.
  خداوند به عزیزانی چون شما توفیق در عمل خیر عطا کند.

  • مهران کاظمی افروز
   مهران کاظمی فروز

   با سلام
   به هیچ عنوان فراموش نشد.
   انشاءالله در هفته آینده ادامه فایل در سایت قرار خواهد گرفت.ممنون که پیگیر هستید و همیشه یاد آوری می کنید .پیگیری شما موجب افزایش انگیزه ما در انتشار فایل هاست.

 4. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  سلام استاد
  ان شاالله این هفته فایل صوتی پنجم اجرای احکام مدنی را به اشتراک خواهید گذاشت؟

دیدگاهتان را بنویسید