داستان های آموزنده و معرفتی شیوانا

دو موجود درون انسان؛ فرشته و گرگ، شما به کدامیک غذا می دهید؟

شیوانا استاد معرفت، مشغول درس دادن بود که یکی از افسران امپراتور همراه سربازانش بی‌ادبانه وارد جلسه شد، کنار دیوار ایستاد و به حرف‌های استاد گوش فراداد.

شیوانا بی‌اعتنا، به افسر به حرف خود ادامه داد و گفت: می‌گویند درون هر انسانی دو فرشته هستند که یکی انسان را به خوبی و دیگری به بدی وسوسه می‌کند! امروز می‌خواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم!
افسر بلافاصله وسط بحث پرید، به سمت شیوانا رفت و مستقیم مقابل استاد ایستاد و با صدای بلند گفت: اما جناب امپراتور گفته‌است که درون انسان گرگ‌هایی هستند که دايم با هم در جدالند! آیا شما با این حرف امپراتور مخالف هستید!؟

شیوانا به چشمان افسر خیره شد و تبسمی کرد و گفت: بلی! حق با امپراتور است. درون هر انسانی دو نوع گرگ وجود دارد. یکی از گرگ‌ها مهربان، ساکت و آرام است و به هیچ کس آزار نمی‌رساند و اهل مکر و حیله نیست و فقط زمانی واکنش نشان می‌دهد که کسی از مسیر درست منحرف شده باشد و یا به او آزار برساند؛ در مقابل گرگ دیگری هم درون انسان هست که همیشه خشمگین است و دايم سعی در کینه‌ورزی و آسیب‌رسانی به دیگران دارد و بی‌دلیل به هر کسی که سر راهش سبز شود حمله می‌کند! این دو گرگ مهربان و خشمگین در وجود انسان‌ها دايم در جنگ و جدال هستند!

افسر امپراتور که از این جواب شیوانا یکه خورده بود شرمنده و خجل پرسید: و کدام گرگ معمولا برنده می‌شود؟

شیوانا با لبخند گفت: این بستگی به من و تو دارد که کدام گرگ را بیشتر غذا بدهیم! و به کدام گرگ بیشتر رسیدگی کنیم!

آن‌گاه شیوانا رو به افسر کرد و پرسید: پس می‌بینید که امپراتور درست گفته‌اند که درون هر انسانی گرگ‌هایی است که با هم در جدالند! آیا شما با این حرف امپراتور مشکلی دارید؟

افسر هیچ نگفت و بلافاصله به همراه سربازانش مدرسه شیوانا را ترک کرد و رفت. وقتی افسر رفت شیوانا به سمت شاگردان برگشت و گفت: مهم نیست این دو موجودی که درون هر فردی در جدال‌اند، گرگ باشند یا فرشته! مهم این است که شما به کدام یک خوراک می‌دهد و کدام یکی را می‌پرورانید!

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=10870


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن