اجاره,قانون روابط مؤجر و مستأجر

قانون روابط مؤجر و مستأجر مصوب ۱۳۷۶ مجلس شورای اسلامی

قانون روابط مؤجر و مستأجر مصوب ۲۶ مرداد ۱۳۷۶ مجلس شورای اسلامی

(لازم‌‏الاجراء از ۱ مهرماه ۱۳۷۶)

فصل ‏اول ، روابط موجر ومستأجر

ماده ۱- از تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون، اجاره ‏ي کليه ‏ي اماکن اعم از مسکوني، تجاري، محل‏ کسب و پيشه، اماکن آموزشي، خوابگاه‏هاي دانشجويي و ساختمان‏هاي دولتي و نظاير آن که با قرارداد رسمي يا عادي منعقد مي‏شود، تابع مقررات قانون مدني و مقررات مندرج در اين قانون و شرايط مقرر بين موجر و مستأجر خواهد بود.

ماده ۲- قراردادهاي عادي اجاره بايد با قيد مدت اجاره در دو نسخه تنظيم شود و به امضاي موجر و مستأجر برسد و به‏ وسيله‏ دو نفر افراد مورد اعتماد طرفين به عنوان شهود گواهي گردد.

زیرنویس:

به موجب بند ۵ ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۹ اردیبهشت ۱۳۷۸ هیأت وزیران با اصلاحات بعدی اگر قرارداد اجاره به کیفیت ذکر شده تنظیم نشود، مشمول قانون و آیین نامه اجرایی آن نخواهد بود.

ماده ۳- پس از انقضاي مدت اجاره بنا به تقاضاي موجر يا قايم‏ مقام قانوني وي تخليه‏ عين‏ مستأجره‏ دراجاره با سند رسمي توسط دواير اجراي‏ ثبت ظرف يک ‏هفته و دراجاره با سند عادي ظرف يک هفته پس از تقديم تقاضاي تخليه به دستور مقام قضايي توسط ضابطين قوه‏ قضائيه انجام خواهد گرفت .

ماده ۴- در صورتي که موجر مبلغي به عنوان وديعه يا تضمين قرض‏ الحسنه و يا سند تعهدآور مشابه آن از مستأجر دريافت کرده باشد تخليه و تحويل مورد اجاره به موجر موکول به استرداد سند يا وجه مذکور به مستأجر و يا سپرده‏ آن به دايره‏ اجراست. چنان‏چه موجر مدعي ورود خسارت به عين‏ مستأجره از ناحيه‏ مستأجر و يا عدم پرداخت مال‏ الاجاره يا بدهي بابت قبوض تلفن ، آب ، برق و گاز مصرفي بوده و متقاضي جبران خسارات وارده و يا پرداخت بدهي‏ هاي فوق از محل وجوه ياد شده باشد موظف است هم‏زمان با توديع وجه يا سند ، گواه دفتر شعبه‏ دادگاه صالح را مبني بر تسليم دادخواستِ مطالبه‏ ضرر وزيان به ميزان مورد ادعا به دايره‏ اجرا تحويل نمايد. در اين‏ صورت دايره‏ اجرا از تسليم وجه يا سند به مستأجر به همان ميزان خودداري و پس از صدور رأي دادگاه و کسر مطالبات موجر اقدام به رد آن به مستأجر خواهد کرد.

ماده ۵- چنان‏چه مستأجر در مورد مفاد قرارداد ارايه شده از سوي موجر مدعي هرگونه حقي باشد ضمن اجراي دستور تخليه شکايت خود را به دادگاه صالح تقديم وپس از اثبات حق مورد ادعا و نيز جبران خسارات وارده حکم مقتضي صادر می شود.

فصل ‏دوم ، سرقفلي

ماده ۶- هرگاه مالک ، ملک تجاري خود را به اجاره واگذار نمايد مي‏ تواند مبلغي را تحت‏ عنوان سرقفلي از مستأجر دريافت نمايد . همچنين مستأجر مي‏ تواند در اثناء مدت اجاره براي واگذاري حق خود مبلغي را از موجر يا مستأجر ديگر به عنوان سرقفلي دريافت نمايد ، مگر آن‏که در ضمن عقد اجاره حق‏ انتقال به غير از وي سلب شده باشد.

تبصره ۱ – چنان‏چه مالک سرقفلي نگرفته باشد و مستأجر با دريافت سرقفلي ملک را به ديگري واگذار نمايد پس از پايان مدت اجاره مستأجر اخير حق‏ مطالبه‏‏ سرقفلي از مالک را ندارد.
تبصره ۲ – در صورتي که موجر به طريق صحيح شرعي سرقفلي را به مستأجر منتقل نمايد ، هنگام تخليه مستأجر حق مطالبه سرقفلي به قيمت عادله‏ روز را دارد .

ماده ۷- هرگاه ضمن عقداجاره شرط شود ، تا زماني که عين مستأجره در تصرف مستأجر باشد مالک حق افزايش اجاره‏ بها و تخليه‏ عين ‏مستأجره را نداشته باشد و متعهد شود که هرساله عين‏ مستأجره را به همان مبلغ به او واگذار نمايد در اين صورت مستأجر مي ‏تواند از موجر و يا مستأجر ديگر مبلغي به عنوان سرقفلي براي اسقاط حقوق خود دريافت نمايد .

ماده ۸- هرگاه ضمن عقد اجاره شرط شود که مالک عين مستأجره را به غير مستأجر اجاره ندهد و هرساله آن را به اجاره‏ متعارف به مستأجر متصرف واگذار نمايد، مستأجر مي‏ تواند براي اسقاط حق خود و يا تخليه محل مبلغي را به عنوان سرقفلي مطالبه و دريافت نمايد.

ماده ۹- چنان‏چه مدت اجاره به پايان برسد يا مستأجر سرقفلي را به مالک نپرداخته باشد و يا اين که مستأجر کليه‏  حقوق ضمن عقد را استيفاء کرده باشد هنگام تخليه‏ عين‏ مستأجره حق دريافت سرقفلي را نخواهد داشت.

ماده ۱۰- در مواردي که طبق اين قانون دريافت سرقفلي مجاز مي‏باشد هرگاه بين طرفين نسبت به ميزان آن توافق حاصل نشود با نظر دادگاه تعيين خواهد شد.
تبصره – مطالبه ‏ي هرگونه وجهي خارج از مقررات فوق در روابط استيجاري ممنوع مي‏باشد .

ماده ۱۱- اماکني که قبل از تصويب اين قانون به اجاره داده شده از شمول اين قانون مستثني و حسب‏ مورد مشمول مقررات حاکم برآن خواهند بود.

ماده ۱۲- آيين ‏نامه ‏ي اجرايي اين قانون ظرف مدت سه ماه توسط وزارت‏خانه‏ هاي دادگستري و مسکن و شهرسازي تهيه و به تصويب هيأت‏ وزيران خواهد رسيد.

ماده ۱۳- کليه‏ ي قوانين و مقررات مغاير با اين قانون لغو مي‏ شود.

قانون فوق مشتمل بر دو فصل و سيزده ماده و سه تبصره در جلسي علني روز يک‏شنبه مورخ بيست و ششم مردادماه يک‏هزار و سيصد و هفتاد و شش مجلس‏ شوراي‏ اسلامي تصويب و در تاريخ ۲۹/۵/۱۳۷۶ به تأييد شوراي‏ نگهبان رسيده است.

رييس‏ مجلس ‏شوراي ‏اسلامي – علي ‏اکبرناطق ‏نوري

 منبع: روزنامه رسمی

2.3/5 = (40 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=1089


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۱۲ دیدگاهها

 1. Avatar photo

  سلام
  یه سوالی داشتم، خیلی ممنون میشم اگه پاسخ بدید خدا خیرتان دهد
  در صورتی که در ملکی به مساحت ۳۰۰ متر مربع، فردی دارای حق سرقفلی یک واحد تجاری به مساحت ۹۰ متر مربع باشد و حدود ۶۰ متر مربع از آن واحد تجاری در طرح شهرداری قرار بگیرد و شهرداری با مالک عرصه و اعیان توافق کرده و آن قسمت واقع در طرح را (۶۰ متر مربع از عرصه و اعیان را) خریداری کرده باشد،
  آیا فرد صاحب سرقفلی می تواند در صورت انتقال ۶۰ متر از حق سرقفلی در ۳۰ متر باقیمانده، در صورت موافقت شهرداری بدون اذن از مالک عرصه فعالیت کند؟؟؟
  اصلا ً آیا حق سرقفلی در این موارد قهری، قابل تقسیم شدن است ؟؟؟ یا با توجه به اینکه قطعاً می بایست در و دیوار برای ورودی این واحد تجاری به ۶۰ متر عقب تر منتقل گردد و در آنجا ساخته شود و ایجاد تغییرات در ساختمان واحد تجاری بدون اذن مالک عرصه و اعیان امکان ندارد لذا باید او موافقت نماید؟؟؟
  شایان ذکر است حق سرقفلی به موجب اجاره نامه سال ۱۳۵۱ خریداری گردیده است.
  با تشکر فراوان

 2. Avatar photo
  عباسعلی حدادی پارسا

  با سلام
  ملکی را در بندر انزلی جهت کارواش اجاره دادم.
  مستاجر بدونه اجازه در آن یک انبار بزرگ غیرقانونی ساخت.
  از آنجایی که از سال ۱۳۹۵ طرز محاسبه مالیات مستقلات بر مبنای مساحت عرصه و اعیان محاسبه می شود، اقدام مستأجر باعث زیاد شدن مالیات مالک یعنی اینجانب شد.
  حالاً چگونه من می توانم از ایشان شکایت کنم و این اضافی مالیات را از ایشان بگیرم.
  ضمن اینکه من هیچ گونه وجهی و یا چکی به هر عنوان از مستاجر ندارم.
  متشکرم.

 3. Avatar photo

  با سلام
  مستاجری پروانه کسب به نامش هست و تغییر شغل داده اما شخص دیگری همیشه تو مغازه هست که من سمتش رو نمی دونم.
  من بر علیه مستاجر دعوای تخلیه به دلیل تغییر شغل طرح کردم.
  حالاً می تونم به طرفیت متصرف دعوای رفع تصرف حقوقی طرح کنم و تقاضای رسیدگی توامان رو بخوام؟
  متصرف کارت مباشرت نداره و مباشر نیست.
  گاهی می گه شریکم، گاهی می گه شاگرد
  کلاً اجاره نامه رو نمی کنه.
  راستش یادم رفت اسمش رو به عنوان خوانده ردیف دوم قرار بدم.
  با تشکر

 4. Avatar photo

  با سلام
  بنده حدود ۶ سال است در یک مغازه مشغول هستم که غیر از سال اول که قرار داد بستیم، سال های دیگر شفاهی تمدید شد.
  و همچنین غیر از کرایه، مبلغ سرقفلی مغازه رو که مسئول پاساژ با هماهنگی خود صاحب مغازه از من گرفتن و همه رسیدهاش موجوده.
  حال صاحب مغازه منو جواب کرده، آیا می تونم تخلیه نکنم؟

 5. Avatar photo
  علیرضاکارگرجلالی

  سلام
  طبق قانون ۱۳۷۶ یه ملک تجاری ترجیحا مرغداری رو مستاجر میتونه به شخص دیگه ای در همان مدت اجاره بده؟

 6. Avatar photo

  با سلام
  یک سوال داشتم
  بنده دارای حق سرقفلی یکباب مغازه از سال ۱۳۴۳ هستم.
  قبلا در اجاره نامه حق انتقال به غیر را داشتم و همچنین شغل آزاد و شغل غیر مزاحم درج شده بود که با شکایت مالک اصلاحیه اجاره نامه بدین شکل تغییر یافت که «بدون اجازه مالک حق انتقال را ندارم و شغل لوازم خانگی به دلیل عرف در خیابان امام و غیر مزاحم بودن آن.»
  الانم من می خوام شغلم را به فروش پوشاک تغییر بدهم.
  آیا امکانش هست یا نه؟