دکتر عباس زراعت

فایل صوتی نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری، قسمت دوم مصادیق، دکتر عباس زراعت

قضاوت آنلاین: دوره آموزشی قضات دادسرای عمومی و انقلاب و دادگاه‌های کیفری دو تهران با توجه به نامه شماره ۱۳/۱۴۴۵ مورخ ۲۹/۴/۱۳۹۵ آموزش دادگستری کل استان تهران به سرپرستان مجتمع های قضایی و دادسراهای عمومی و انقلاب تهران، با عنوان «نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری» توسط دکتر عباس زراعت در روز سه شنبه مورخ ۵/۵/۱۳۹۵ از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۲:۳۰ در محل مرکز این آموزش واقع در بالاتر از خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، نبش کوچه هفدهم، پلاک ۱۴، ساختمان آموزش دادگستری استان تهران برگزار گردید. این آموزش در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد که فایل حاضر مربوط به نوبت صبح آن می‌باشد. آموزش شامل دو بخش است. قسمت اول- کلیات نظریات بطلان در آیین دادرسی کیفری که در قبل منتشر شد و اینک قسمت دوم- مصادیق نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری که آماده انتشار در قضاوت آنلاین کردیم. لازم می آید تا از خانم‌ها یزدانی‌فر و بیرامی -دادیاران دادسرای عمومی و انقلاب تهران– که زحمت ضبط و ارسال آن را برای انتشار در سایت تقبل نمودند ، صمیمانه قدردانی می‌نماییم.

فایل صوتی مصادیق نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری، دکتر عباس زراعت

از جمله مواردی که در فایل صوتی امروز مورد بحث قرار می‌گیرد عبارتند از: اصول دادرسی چیست، چه تفاوتی با تشریفات دادرسی دارد و نحوه تمایز آن‌ها از هم چگونه خواهد بود و این که نقض هریک چه پیامدهایی دارد؟ بطلان قضایی به چه معناست و آیا در قوانین به آن تصریح شده و اساساً در چه مراحلی از دادرسی قابل اعمال است؟ مفهوم تحقیقات مقدمایت و هدف آن چیست و در دادسرا و دادگاه شامل چه مواردی است و این تحقیقات در مقابل چه تحقیقات دیگری قرار دارد؟ مرحله ثبوت و اثبات و وجود باطل در مرحله ثبوت و اثبات یعنی چه؟ اصل مراجعه به آیین دادرسی مدنی در چه مواردی قابل اجراء است؟ اصل محرمانه بودن تحقیقات مقدماتی و مغایریت آن با ابلاغ نظریه کارشناسی چگونه قابل جمع است؟ همچنین به شرح بیان برخی از مصادیق مبتلاء‌به بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری در دادسرا و نیز انشاء رأی در دادگاه هم پرداخته  می شود نظیر:

بازپرس که باید قرار اناطه را در اموال غیرمنقول صادر کند، در اموال منقول صادر کرد و دادیار اظهارنظر آن را تأیید کرد و شاکی هم اعتراضی نکرد و قطعی شد، آیا این قرار باطل است یا قابلیت اجراء دارد؟

– در خصوص حکمی که دادگاه بر خلاف صلاحیت ذاتی خود صادر می کند مثل این که دادگاه انقلاب حکم خلع ید صادر کند یا دادگاه حقوقی در امر کیفری حکم صادر کند، اگر حکم قطعی شد، لازم‌الاجراء است یا خیر؟

– اگر در کیفرخواست ذکر شد که متهم در تهران مرتکب جرم شد و دادگاه رسیدگی کرد و متهم اقرار به جرم در کرمان اقرار کرد، تکلیف دادگاه چیست؟

اگر مقام تحقیق معاینه محل و تحقیق محلی را به مدیر دفتر یا خبره واگذار کند، صورتجله معاینه محل و تحقیق محلی چه اعتباری دارد؟

– با توجه به ماده ۱۲۴ قانون آیین دادرسی کیفری، تحقیقات بدون ذکر ضرورت در شب انجام شود، حکم آن چیست؟

ضابطی بدون دستور و حکم ورود به منزل از مقام قضایی، اقدام به بازرسی منزل شخص می کند و آلات جرمی را کشف می کند، آیا این تصمیم صحیح است یا خیر؟

آیا قناعت وجدان بازپرس همان قناعت وجدان داگاه است؟ میزان قناعت وجدان هریک باید چند درصد باشد؟

با توجه به ماده ۱۶۱ قانون آیین دادرسی کیفری، اگر نظریه کارشناس به متهم ابلاغ نشود و بازپرس قرار جلب به دادرسی و دادستان کیفرخواست صادر کند و دادگاه متوجه موضوع شود چه باید کرد، آیا کارشناسی باید دوباره انجام شود؟ باطل مطلق است یا باطل نسبی است؟

با توجه به ماده ۲۰۷ قانون فوق، مواجهه حضوری باید با قید ضرورت و ذکر آن در صورتجلسه انجام شود، حال اگر بازپرس بدون آن مواجهه را انجام دهد صحیح است یا خیر؟

اگر استراق سمع و ضبط مکالمات و مخابرات برخلاف مقررات قانونی صورت گیرد، دلیلی که بدست می‌آید مثل اقرار طرف، آیا قابلیت استناد دارد یا خیر؟

مطابق ماده ۱۹۵ قانون آیین دادرسی کیفری، بازپرس نباید سئوالات تلقینی و… نماید اما اگر بازپرس با فریب متهم از وی اقرار اخذ کند، عمل صحیح است یا خیر؟

اگر در مقدمه رأی دادگاه مقدمات بیان نشده و یا انشاء رأی با نام خدا شروع نشود و دادگاه رأی خود را بدون الله و استعانت از خداوند شروع کند ردی درست است یا خیر؟ فلسفه نوشتن این نام چیست؟ آیا فقط برکت است؟ یا اگر دادگاه در بخش استدلال رأی، ارزیابی ادله را بیان نکند یا در نتیجه رأی ماده قانون را ننویسید، چه اثری دارد و ضمانت اجراء هر یک چیست؟ و …

 • دانلود
 • مشخصات فایل
 • راهنمای دانلود
 • گزارش مشکل

موضوع: کلیات نظریه بطلان در امور کیفری
سخنران: دکتر عباس زراعت
زمان: ۵ مرداد ۱۳۹۵
مکان: ساختمان آموزش دادگستری استان تهران
فرمت: MP3
حجم: ۳۰:۴۵ مگابایت
مدت: ۰۱:۱۵:۵۴
ناشر: قضاوت آنلاین (برای اولین بار در اینترنت)
رمز دانلود لینک غیرمستقیم:: www.ghazavatonline.com

برای دانلود فایل‌های صوتی و ویدیویی، از برنامه‌های مدیریت دانلود ترجیحاً Internet Download Manager استفاده نمایید. در صورت نصب این برنامه روی سیستم، به مجرد کلیک روی دکمه پخش فایل، برنامه فوق فراخوانده شده و پنجره دانلود آن به صورت Pop-up ظاهر می‌شود و شما می‌توانید با کلیک روی دکمه Start Downloiad فایل را به راحتی دانلود نمایید. همچنین اگر روی لینک مستقیم دانلود فایل کلیک نمایید، مشابه عمل فوق صورت خواهدگرفت اما در صورتی که سیستم شما فاقد برنامه‌های فوق باشد، با کلیک روی لینک مستقیم دانلود، به کمک مرورگر نصب شده در سیستم اقدام به دانلود آن نمایید.

توجه داشته باشید که گاهی اوفات، در صورت بروز مشکل در دانلود فايل‌ها، می‌توانید به آخر لينک دانلود فايل، يک علامت سوال ? قرار دهيد تا فايل به راحتي دانلود شود.

لطفاً در صورت وجود مشکل در دانلود فایل یا خرابی لینک آن، مراتب را در بخش دیدگاه پست حاضر اعلام تا اصلاح شود. در صورت نیاز به ارتباط با ما، از بخش تماس با مدیر اقدام نمایید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۲ دیدگاه

 1. Avatar
  j.hasanloofard

  باسلام و احترام:
  استاد ممنون از زحمات جنابعالي در تنظيم قسمت دوم فايل صوتي استاد زراعت بسيار عالي براي بنده مي باشد.

  • مدیر سایت

   با درود
   از حس قدرشناسی شما سپاسگزام.
   این که محتوی فایل برای شما مفید بود، موجب خوشحالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code