تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه محمدرضا وجدانی
محمد رضا وجدانی

زندگی نامه محمدرضا وجدانی

بیوگرافی محمد رضا وجدانی قاضی دادگستری و مدرس اصول فقه

محمدرضا وجدانی، در سال ۱۲۵۰ ش. در قم به دنيا آمد. تحصيلات مقدماتي را نزد معلمين خصوصي آغاز كرد و پس از فراگيری زبان و ادبيات فارسي و عربي و قرآن مجيد، به حوزه علميه اصفهان و تهران رفت و به آموختن زبان و ادبيات عرب، صرف و نحو، منطق و فلسفه، فقه و علم كلام و تفسير پرداخت. پس از اتمام دروس دوره سطوح و خارج در محضر مراجع عظام و استادان حوزه علميه اصفهان و نجف، به درجه اجتهاد رسيد و به عنوان يكي از مدرسان اين حوزه، مشغول به تدريس شد. يكي از همدوره‌هاي او، شيخ محمد عبده بود.

در سال ۱۲۸۹ ش. به دعوت حسن پيرنيا (مشيرالدوله)، به كار قضايی در عدليه پرداخت و در مدارس خان مروی و صدر به تدريس اصول و فقه مشغول شد. پيش از كودتاي حوت سال ۱۲۹۹ ش. رياست محكمه استيناف تهران را بر عهده داشت. سپس مستشار ديوان عالي تميز شد. پس از تشكيل دادگستري نوين، با رتبه ۹ قضايي به دادستاني محاكم استيناف تهران منصوب شد. سپس با رتبه ۱۰ قضايي به رياست شعبه ديوان عالی كشور (در امور جزايي) رسيد. در سال ۱۳۱۵ ش. به جاي تقوي به دادستاني كل كشور منصوب شد و ۱۰ سال در اين مقام انجام وظيفه كرد.

وجدانی يكي از حقوقدانان عالی‌قدر و طراز اول كشور بود. او در دانشكده‌هاي معقول و منقول، كلاس قضايی دادگستری و حوزه‌های علميه تدريس می‌كرد و به عنوان دادستان كل كشور، رئيس هيئت نظارت بر اندوخته اسكناس كشور بود.

محمدرضا وجداني، در سال ۱۳۲۵ ش. بازنشسته شد و در فروردين ماه ۱۳۲۶ ش. بر اثر سكته قلبي در شهر قم دار فاني را وداع گفت. پيكرش در قبرستان صحن كهنه قم (مقبره امين الدوله كاشي غفاري) به خاك سپرده شده‌است.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.