تازه های سایت
خانه » مقررات » آیین نامه‌های حقوقی » آیین نامه نحوه جذب، گزنیش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضاء و استخدام قضات مصوب ۱۳۹۲رئیس قوه قضاییه با اصلاحات بعدی
قانون
قوانین

آیین نامه نحوه جذب، گزنیش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضاء و استخدام قضات مصوب ۱۳۹۲رئیس قوه قضاییه با اصلاحات بعدی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲ و ۳۰ دقیقه ب.ظ

آیین‌نامه نحوه جذب، گزینش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضاء و استخدام قضات مصوب ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ رئیس قوه قضاییه با اصلاحات بعدی

شماره۹۰۰۰/۹۹۸۵/۱۰۰                                                                                                                                                                                    ۱۳۹۲/۲/۲۸

جناب آقای سینجلی جاسبی

رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور

تصویر آیین‌نامه شماره ۹۰۰۰/۹۹۶۸/۱۰۰ ـ ۱۳۹۲/۲/۲۸ ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص (نحوه جذب، گزینش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضا و استخدام قضات) جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ارسال می‌گردد.

مدیرکل دبیرخانه قوه قضائیه ـ محسن محدث

شماره۹۰۰۰/۹۹۶۸/۱۰۰                                                                ۱۳۹۲/۲/۲۸

آیین‌نامه نحوه جذب، گزینش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضاء و استخدام قضات

با استناد به بند ۳ اصل ۱۵۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون استخدام قضات و شرایط کارآموزی مصوب ۱۳۴۳ و اصلاحیه آن، قانون شرایط انتخاب قضات دادگستری مصوب ۱۳۶۱ و اصلاحات آن، ماده واحده قانون تشخیص لزوم کارآموزی مصوب ۱۳۶۶، ماده واحده قانون اختیارات و وظایف رئیس قوه قضائیه مصوب ۱۳۷۱، ماده واحده قانون گذرانیدن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضائی در محاکم قضائی کشور مصوب ۱۳۷۳ و اصلاحیه آن و با عنایت به اتخاذ رویکرد شایسته‌سالاری و انتخاب اصلح در جذب و استخدام قضات و آموزش پودمانی برای تربیت قضات دارای دانش، مهارت، اخلاق و تعهد حرفه‌ای، آیین‌نامه نحوه جذب، گزینش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضاء و استخدام قضات به شرح مواد آتی تصویب می‌شود:

بخش اول: شرایط و نحوه جذب داوطلبان تصدی منصب قضاء

ماده۱ـ جذب داوطلبان به دو شیوه عمومی و اختصاصی صورت می‌پذیرد.

فصل اول ـ شیوه عمومی

ماده۲ـ جذب عمومی عبارت است از فرآیند جذب داوطلبان تصدی منصب قضاء از طریق آزمون ورودی کتبی و مصاحبه علمی.

ماده۳ـ جذب عمومی داوطلبان تصدی منصب قضاء از میان دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی رشته حقوق در هر یک از گرایش‌ها، فقه و حقوق، الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم قضایی، کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانش‌آموختگان سطح دو حوزه‌های علمیه و بالاتر، از حوزه‌های مورد تأیید شورای عالی حوزه‌های علمیه صورت می‌پذیرد. تعیین گروه‌های مجاز برای شرکت در فرآیند جذب

عمومی در مورد دارندگان مدرک سطح ۲ حوزه علمیه به عهده معاون آموزش و تحقیقات قوه قضائیه است.

تبصره ـ دارندگان مدارک تحصیلی دانشگاهی بالاتر به شرطی می‌توانند در آزمون ورودی کتبی شرکت نمایند که مدرک کارشناسی آنان در یکی از گرایشهای رشته حقوق و یا حوزوی باشد.

ماده۴ـ آزمون ورودی به صورت سراسری به وسیله مرکز جذب و آزمون معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضائیه و در صورت صلاحدید معاون آموزش و تحقیقات با همکاری سازمان‌های دیگر برگزار می‌شود.

تبصره ـ هزینه ثبت‌نام در آزمون ورودی، براساس پیشنهاد معاون آموزش و تحقیقات و با تصویب رییس قوه قضائیه تعیین می‌گردد.

ماده۵ ـ داوطلبانی که معدل کل آنان در آزمون ورودی بیش از ۵۰ درصد باشد به تعداد ۳ برابر نیاز دستگاه قضایی از بین حائزان بالاترین نمرات برای انجام مصاحبه علمی دعوت می‌شوند در صورت ضرورت ظرفیت تکمیلی اعلام خواهد شد.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

۶ نظر

 1. محمدجواد طاهری

  سلام آقای مرادی
  من سوالاتی درمورد استخدام قضات دارم.
  سوالم این هست که من پسری هستم ۲۰ ساله و بسیار علاقه مند به حرفه‌ی قضاوت، ولی معلولیت جسمی حرکتی دارم، البته خدا رو شکر نیازی به ویلچر ندارم و خودم می تونم راه برم ولی خب کاملا طبیعی مثل یک انسان سالم راه نمی روم و کمی مشکل دارم در راه رفتن، حالا سوال من این هست که این مورد می تونه موجب عدم استخدام من درشغل قضاوت بشود، کلا مراحل معاینات گزینش پزشکی برای استخدام قاضی چیست؟
  لطفا کاملا ذکر فرمایید که چه اندام هایی رو چک می کنند. این موضوع خیلی برای من حیاتی هست.
  باتشکر

 2. با درود
  آرزويت هرچه باشد، مردم ترا همان‌گونه مي‌بينند. «سقراط»
  ضمن ستایش شور و اشتیاق و علاقمندی شما به شغل قضاوت و با تأکید بر این که معلولیت محدودیت نیست بلکه عرصه‌ی محک انسان های با اداره است تا ثابت کنند که چقدر از سایرین قوی ترند.
  مطابق بند ۵ ماده ۱۳ آیین‌نامه نحوه جذب، گزینش و کارآموزی داوطلبان تصدی امر قضاء و استخدام قضات مصوب ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ رئیس قوه قضاییه با اصلاحات بعدی، یکی از شرایط عمومی احراز تصدی شغل قضاء «داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی به موجب شیوه‌نامه‌ای که به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد» است اما صرف نقص جسمانی فی نفسه مانع پذیرش داوطلبان نیست، بلکه نقص باید بدان حد باشد که مانع انجام وظایف شغل قضایی شود.
  در عمل نیز ما شاهد قضاتی هستیم که از ناحیه پا، کمر و حتی یک چشم دارای نقص جسمانی می باشند ولی مورد پذیرش قرار گرفته و  مشغول قضاوت هستند، ما قاضی داریم که دارای یک چشم سالم است و یا قضاتی که روی ویلچر می نشینند ولی در آزمون پذیرفته شده و به قضاوت اشتغال دارند.
  تشخیص این که تا چه حد از سلامت برای شغل قضا لازم است، با «مرکز جذب استخدام قضات» است که با معرفی داوطلب به یکی از مراکز معاینات پزشکی در مرکز پزشکی قانون مربوطه – به عنوان یکی از سازمان های زیرمجموعه قوه قضاییه- و عنداللزوم معرفی به پزشکان متخصص و مورد وثوق این مرکز، صورت می گیرد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید به «مرکز جذب و استخدام قضات» به نشانی تهران – تقاطع خیابان سمیه و حافظ  – روبروی دانشگاه امیر کبیر ساختمان شماره سه قوه قضاییه مراجعه کنید و یا با شماره تلفن ۸۸۱۹۹۵۱۹ تماس برقرار اطلاعات لازم را کسب نمایید.
  با آرزوی نیل به مقصود

 3. محمدجواد طاهری

  سلام
  خیلی ممنونم که پاسخ دادید، خدا بهتون در دنیا آخرت خیر بده، همیشه دعا تون می کنم.
  فقط دو تا سوال دیگه داشتم، رشته حقوق دروس ریاضی یا آمارم داره؟ و این که آیا رقابت در آزمون قضاوت خیلی سنگینه؟
  من شنیدم خیلی سخته، ولی با این که من هنوز حقوق نخوندم، سوالاتش رو از اینترنت دانلود کردم و نگاه کردم به نظر که راحت میومد (از نظر من هر آزمونی که سوالات ریاضی نداشته باشه راحته)

 4. با درود و تشکر
  نسبت به وجود دروس آمار و ریاضی در رشته حقوق، پاسخ منفی است.
  هیچ آزمونی فی نفسه سخت یا آسان نیست بلکه میزان دانش و معلومات است که آن را برای ما سهل یا دشوار می سازد. کلید موفقیت در هر آزمونی، مطالعه آگاهانه و هوشمندانه مواد آزمون همراه با دقت نظر است.

 5. محمد اکبر جدی راد

  سلام
  ببخشید، اندام تناسلی هم معاینه می شوند؟

 6. با درود
  پاسخ منفی است.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *