https://www.ghazavatonline.com/
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر محمود آخوندی اصل، پدر حقوق جزای نوین ایران
دکتر محمود آخوندی اصل
دکتر محمود آخوندی اصل

زندگی نامه دکتر محمود آخوندی اصل، پدر حقوق جزای نوین ایران

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹ و ۴۱ دقیقه ب.ظ

image_pdfimage_print

بیوگرافی دکتر محمود آخوندی اصل، قاضی دادگستری و استاد دانشگاه

دكتر محمود آخوندی اصل که از ایشان به عنوان «پدر حقوق جزای نوین ایران» نام برده می‌شود، فرزند حسین آخوندی، در روز ۲۰ اسفند ۱۳۱۲ (ش.) در اهر به دنیا آمد. مادرش فاطمه فقهي و پدر جد او عزير فقهي است. دوره ابتدایی را در دبستان سمش و سیكل اول متوسطه را در دبیرستان شیخ شهاب الدین در شهر اهر و سیكل دوم متوسطه را در دبیرستان لقمان در تبریز به پایان رساند و با رتبه اول دیپلم گرفت (۱۳۳۲ ش.).

دکتر آخوندی در كنار تحصیلات مقدماتی، به فراگیری علوم دینی در مسجد جامع تبریز تا حد دوره سطح سوم پرداخت. در سال ۱۳۳۳ (ش.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۶ (ش.) با درجه ممتاز موفق به دریافت لیسانس قضایی شد. در همین سال راهی سوئیس شد و در دانشكده حقوق دانشگاه نوشاتل به ادامه تحصیل پرداخت و سرانجام با ارائه پایان نامه «تاثیر سنتهای مذهبی در حقوق جزایی ایران» دكترای حقوق جزا را دریافت كرد. بعدها، دوره‌های تخصصی جرم شناسی را در دانشگاه تهران و در سال ۱۳۴۰ از دانشگاه نيوشاتل سوئيس درجه دکتري P.H.D. گرفت. همچنین دوره مطالعه سیستم دادرسی امریكا را در امریكا به پایان رساند (۱۳۵۳ ش.) و گواهینامه‌های علمی مربوطه را دریافت كرد.

گوش کنیداتوبیوگرافی صوتی دکتر محمود آخوندی اصل

مشاغل و سمت های قضایی

دکتر محمود آخوندی پس از بازگشت به وطن مشغاول قضاوت شد. مشاغل و سمت‌های قضایی دكتر آخوندی اصل از سال ۱۳۴۱ (ش.) عبارتند از: رئیس دادگاه بخش، دادرسی دادگاه شهرستان، بازپرس و معاون اول دادسرای تبریز، دادیار دادسرای كرج و تهران، مامور به خدمت دانشگاه ملی سابق، رئیس دادگاه‌هاي جنجه، جنايي، نماينده دادگستري در کميسيون عرايض مجلس شوراي ملي و سنا، عضو اصلی دادگاه تجدیدنظر انتظامی كارمندان، رئیس دادگاه استان تهران، رئیس دیوان عالی جنایی، مستشار اداره حقوقی دادگستری [اداره کل حقوقي تدوين قوانين قوه قضاييه]، مدیر مجله وزارت دادگستری و هفته نامه دادگستری و مجله دانشكده علوم قضایی (پس از انقلاب اسلامی)

بیشتر یاد بگیرید: وضعیت متهم در دادرسی های کیفری،دکتر محمود آخوندی اصل

سوابق آموزشی

دكتر آخوندی، از سال ۱۳۴۵ (ش.) تدریس در موسسات آموزش عالی حقوق كشور را آغاز كرد. از سال ۱۳۲۴ (ش.) و بعدها به عنوان معاون آموزشی دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) به تدریس حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، حقوق جزای بین الملل، حقوق اداری (در سازمان امور اداری و استخدامی كشور) و آیین دادرسی كیفری، دانشکده حقوق دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شهید مطهری، دانشگاه امام صادق (ع)، دوره‌های كارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركز، دانشكده علوم قضایی قم، دانشكده علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری و رياست گروه حقوق جزا و جرم شناسي دانشگاه قم و همچنین دوره های کارآموزی قضایی قضات اشتغال علمی داشت که بدین منوال چند صد مدرس، قاضی و پژوهشگر تربیت و تحویل جامعه حقوقی کشور نمودند. استاد راهنماي بيش از ۸۰۰ رساله کارشناسي ارشد و دکتر بودند.

خوشبختانه، اين افتخار نصبب بنده شد تا در دوره ۵۶ کارآموزي قضايي قضات تهران، درس آيين دادرسي کيفري را از محضر و نفس ایشان بیاموزم. همیشه متهم را با الفاظ خاص و ابداعی خود مانند «ابلیس شیطانی» نام می بردند. هرگاه مي خواست قرار تأمين کیفری صادر کند، بیان می داشتند: آقاي ابليسي شيطاني، به اتهام یک فقره قتل عمدي و دو فقره کلاهبرداري تحت تعقيب قضایی گرفت و ..

تماشا کنید: اتوبیوگرافی ویدیویی دکتر محمود آخوندی اصل

آثار تألیفی و تحقیقی

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر آخوندی عبارتند از:
۱- تاثیر سنت‌های مذهبی در حقوق جزای ایران
۲-تدوين ۱۱ جلد کتاب آیین دادرسی کیفری که تاکنون تنها ۶ جلد آن به دفعات به چاپ رسيده است. می توانید در قضاوت آنلاین جلد اول، جلد سوم و جلد چهارم و جلد پنجم آیین دادرسی کیفری را دانلود کنید. 
۳- تاریخ تحول حقوق كیفری
۴- بالغ بر ۹۰ مقاله حقوقی که در نشریات مختلف حقوقی به چاپ رسیده است.

دکتر محمود آخوندی اصل در روز ۲ فروردين ماه ۱۳۹۴ در سن ۸۱ سالگي دار فاني را ودا گفت. روحش شاد.

منبع: قضاوت‌آنلاین برگرفته از بانک اطلاعات حقوقی شخصی، کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی و پاسخگویی در تلگرام و وکالت پرونده‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *